تاریخ درج خبر : 1395/02/11
کد خبر : ۵۴۱۷۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

آمار فاجعه بار واحدهای صنعتی در استان/ 95 درصد واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی بردیان غیر فعال هستند

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: عدم اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به علت سخت‌گیری‌های بیش از حد صندوق و عدم پرداخت تسهیلات جدید و همکاری نکردن بانک‌ها برای آزادسازی وثیقه‌های سرمایه‌گذاران از مهم‌ترین علل مشکلات تولید است.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، جبار کیانی صبح امروز در نشست شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت اظهار داشت: بررسی‌ها نشان داد که تعطیلی واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ، عدم تخصیص اعتبارات عمرانی، رشد فزاینده جویندگان کار و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مهاجرت روستاییان به شهرها و نبود بخش خصوصی قوی در استان مهم‌ترین علل افزایش نرخ بیکاری در این استان هستند.

وی در مورد تعطیلی واحدهای صنعتی استان تصریح کرد: در بازدید میدانی اتاق بازرگانی از 4 شهرک صنعتی استان مشخص شد که از مجموع واحدهای صنعتی مستقر در شهرک بلکو تنها 32.5 درصد فعال هستند و 65 درصد غیرفعال هستند و مابقی نیمه فعال هستند.

کیانی افزود: در شهرک صنعتی فرودگاه 26 درصد واحدهای تولیدی فعال، 6.5 درصد نیمه فعال و 67.5 درصد غیرفعال هستند.

وی بیان کرد: در شهرک صنعتی بردیان نیز 5 درصد واحدهای تولیدی فعال، 21 درصد نیمه‌فعال و 74 درصد غیرفعال هستند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: در شهرک صنعتی چهاربیشه گچساران 38 درصد واحدهای تولیدی فعال، 19.5 درصد نیمه فعال و 42.5 درصد غیرفعال هستند.

کیانی عنوان کرد: عمده واحدهای فعال استان در خارج از شهرک‌های صنعتی قرار دارند.

وی با اشاره به وجود 83 معدن در استان، عنوان کرد: از این تعداد 46 معدن فعال و 37 معدن غیرفعال هستند و نسبت معادن غیرفعال به فعال 44 درصد است که عمده معادن فعال استان معادن شن و ماسه و سنگ و لاشه هستند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: در حوزه صادرات غیرنفتی طبق آمار گمرک حدود 1.5 میلیون دلار صادرات غیرنفتی در گمرک داشتیم و در مجموع صادرات غیرنفتی استان بین 1.5 تا 5 میلیون دلار بود.

کیانی تصریح کرد: این آمارها به شکل میدانی بدست آمده و جدا از آماری است که توسط سازمان‌های مربوطه ارائه می‌شود.

وی نبود سرمایه در گردش و عدم تزریق نقدینگی را مهم‌ترین عامل رکود واحدهای صنعتی استان دانست و افزود: عدم اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به علت سخت‌گیری‌های بیش از حد صندوق و تفاهم‌نامه‌هایی که با بانک دارد و عدم پرداخت تسهیلات جدید و عدم همکاری بانک‌ها برای آزادسازی وثایق سرمایه‌گذاران از دیگر علل مشکلات موجود است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد