تاریخ درج خبر : 1395/02/13
کد خبر : ۵۴۱۹۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

اهدای خون 17هزار و 970 واحدی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد

معاون فنی اداره کل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: مردم نیکوکار این استان در یک ساله گذشته 17هزار و 970 واحد خون اهدا کردند.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، سید یوسف کریمی نژاد افزود: در این مدت 17 هزارو 613 واحد خون از سوی مردان و 357 واحد دیگر از سوی بانوان کهگیلویه و بویراحمدی اهدا شده است.
وی اظهار کرد: این میزان خون از سوی 10 هزار و 472اهداکننده مستمر، چهار هزار و 912 اهداکننده دارای سابقه و دو هزار و 584 اهدا کننده نخستین باری اهدا شد.
معاون فنی اداره کل انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: خون اهدایی مردم این استان برای ادامه زندگی 292 بیمار تالاسمی و بیماران نیازمند جراحی های بزرگ مصرف و در صورت نیاز به استان های مجاور نیز ارسال می شود.
وی بهترین نوع اهدای خون از نظر ارزش برای سلامتی خون و فرد اهداکننده را اهدای خون مستمر دانست.
کریمی نژاد یادآور شد: از سال 1375 و تاسیس اداره کل انتقال خون در استان میزان موارد اهدا کنندگان مشکوک و مبتلا به بیماری اچ ، آی وی مثبت کمتر از یک دهم درصد بوده است.
وی با اشاره به اهمیت خون و فرآورده های خونی در سلامت و نجات بیماران به ویژه بیماران خاص و اورژانسی در بیمارستان ها خواستار فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مردم و خانواده ها از سوی رسانه های جمعی نسبت به افزایش میزان اهدای این ماده حیاتی شد.
کریمی نژاد ابراز کرد: از یک کیسه خون سه فرآورده مهم پلاکت، پلاسما و خون قرمز فشرده حاصل می شود که می تواند جان سه فرد را نجات دهد.
وی تصریح کرد: با وجود پیشرفت های خیره کننده در علوم پزشکی تاکنون جایگزینی برای خون یافت نشده و از سوی دیگر نیاز به این ماده حیاتی به علت افزایش حجم حوادث و گسترش روش های تشخیص درمانی در زمینه بیماران سرطانی و ژنتیکی رو به افزایش است.
وی برخی باورهای نادرست بویژه در بین زنان نسبت به بروز و تشدید بیماری های خونی ناشی از اهدای خون را یادآور شد و گفت: تاکنون در هیچ مرجع علمی ، تحقیقاتی و پزشکی موردی در این راستا گزارشی ارایه نکرده است.
کریمی نژاد اظهار کرد:افرادی که از لحاظ جسمی سالم بوده و بیماری های قلبی،عروقی، ریوی،عفونی نداشته و حداقل 18و حداکثر 65 سال سن داشته باشند با داشتن حداقل 50 کیلو وزن و فشار خون مناسب می توانندخون اهدا کنند.
وی بیان کرد:استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اهداء خون در سال های اخیر جزو سه استان اول کشور بوده است

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد