تاریخ درج خبر : 1395/02/13
کد خبر : ۵۴۱۹۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

یاسوج؛ پایتخت طبیعت یا زباله؟

با وجود گذشت قریب به ۳ سال از فعالیت شورای شهر یاسوج، بسیاری از وعده های منتخبین مردم در شورای شهر یاسوج بر زمین مانده است.

به گزارش سایت استان به نقل از بویرنیوز؛ با وجود تبلیغات عمده اعضای شورا در خصوص مبلمان شهری، فضاسازی های زیبا و دلنواز، تجهیز پارک های محله ای و مواردی از این دست اما همچنان شاهد کم کاری های فراوان در این زمینه هستیم.

پس از گذشت قریب به سه سال از فعالیت شورای شهر یاسوج با نگاهی جامعه در شهر یاسوج شاهد مغفول ماندن بسیاری از ادعاهای انتخاباتی اعضای شورا و پرداختن به اموری از جمله دادن مجوز افزایش حق انشعاب به آب و فاضلاب شهر یاسوج که کاملا مغایر با وعده های فراموش شده این عزیزان است، هستیم.

عدم رعایت عدالت در مناطق مختلف شهر یاسوج

از سوی دیگر شهرداری یاسوج هم آنطور که باید به وظیفه خود در قبال مبلمان شهری و عدالت گستردگی فعالیت ها در همه نقاط شهر یاسوج عمل نکرده است که همین امر واکنش نماینده ولی فقیه در استان در دیدار با کارکنان شهرداری را در پی داشت که اظهار داشت:”شهر باید با تفکر معقول مدیریت شود تا ظرفیتها شناسایی شده و شهر رشد یابد و یکی از جلوه های مدیریت معقول پایان دادن به تبعیضهاست. “

روشنای معابر،آسفالت خیابان ها، پیاده رو سازی و جدول کشی از اقدامات خوبی است که تنها مرکز شهر از آن بهره برده، البته در اینجا نیز به دلیل عدم نظارت بر پیمانکاران و اقدامات غیر اصولی دیر یا زود باید منتظر خرابی بخشی از این اقدامات به خصوص پیاده رو سازی و هدر روی منابع بیت المال باشیم.

SONY DSC

توزیع نامتعارف فضای سبز

یکی از وعده های شهرداری فعال نمودن پارک های محله ای و تجهیز آن ها به حداقل وسایل اولیه بوده که متاسفانه پس از گذشت چند سال فقط تمرکز بر چند پارک نزدیک به هم در یک منطقه خاص را میبینیم و کلنگ هایی که به زمین زده شده و مشخص نیست کی باید منتظر شروع یک فعالیت امید بخش درآنها باشیم.

به رغم تبلیغات متعدد در خصوص استفاده از ظرفیت های طبیعی یاسوج در بهبود مبلمان شهری اما سخنان آیت الله ملک حسینی مبنی بر” هنوز از ظرفیتهای طبیعی و اقلیمی در زیباسازی شهر یاسوج استفاده نکرده ایم.” جای تعجب و پرسش از شهرداری را در اذهان باقی می گذارد.

SONY DSC

زیبا سازی در حد یک ادعا مانده

از جمله سایر ادعاهای شهرداری یاسوج بهبود زیباسازی و فضاسازی ویژه در مرکز استان است که باز در سخنان آیت الله ملک حسینی مبنی بر”اگر کوههای اطراف یاسوج را حذف کنیم این شهر زیباتر از شهرهایی که در حاشیه کویر قرار دارند نیست.” به خوبی به عملکرد شهرداری در این موضوع پی خواهیم برد.

یکی دیگر از وعده های جاوید راه اندازی کارخانه بازیافت و چاره اندیشی برای محل دفن زباله ها بود که پس از گذشت چند سال عملا نشانه و عزمی برای اجرایی کردن این وعده شاهد نبودیم.

متاسفانه رها سازی غیر اصولی زباله های شهر یاسوج در بالادست منابع تامین آب بخشی از نقاط شهر که در زمستان جویبارهایی از دل این زباله ها و پیوستن آنها به آب شرب، خطرات جدی را متوجه سلامت مردم می کند، از معظلاتی است که جای کار زیادی دارد.
DSCF0251-1600x1200

 

لکه گیری کنده کاری خیابان ها

به رغم ادعای استفاده از بهترین آسفالت و استاندارد اما لکه گیری کنده کاری های متعدد خیابان های شهر یاسوج بر اساس هیچ استانداری صورت نمی گیرد چرا که همانطور که در تصویر هم میبینید بعد از مدتی شاهد نشست عجیب قسمت های ترمیم شده و تبدیل شدن به صورت چاله های گود که صدمات زیادی به خودروها وارد می سازد، می باشیم.

SONY DSC

در بخش هایی از شهر هم که اصلا اعتقادی به ترمیم کنده کاری ها وجود ندارد و در مناطقی از جمله اکبرآّباد و شرف آباد شاهد رهاشدن کنده کاری ها در طولانی مدت هستیم.

پایتخت طبیعت یا زباله؟!

به راستی اگر زیبایی های خدادادی نبود این شهر الان می توانست نام پایتخت طبیعت و گردشگر پذیر بودن را یدک بکشید؟ متاسفانه همین طبیعت را هم نتوانستیم به درستی حفظ کنیم و در همه نقاط گردشگری و طبیعی شهر یاسوج تلی از زباله ها را میبینیم.
doposhte dashtrom (14)

اگر سری به پارک جنگی و ساحلی و سایر پارک های محله ای بزنیم، همانطور که تصاویر نشان میدهد به نظافت و سلامت این محیط ها اهمیت آنچنانی داده نمی شودو همین امر چهره زشت و کثیفی از شهر یاسوج را در چشم ساکنان و مسافران آن تداعی میکند.

حال با این همه نقصان و کم کاری که به گفته آیت الله ملک حسینی اگر “طبیعت خدادادی آن نبود، وضعیتمان از شهرهای کویری بهتر نبود” چطور ادعای شهر توریستی و پایتخت طبیعیت بودن را یدک می کشیم.

شهر یاسوج اگر چه وسعت زیادی ندارد و از نعمات طبیعی بیشماری برخوردار است اما در مبلمان و زیبا سازی فضای شهری باید بپذیریم اقدام ارزنده ای صورت نگرفته است.

حال جای سوال است مسئولان چطور با لحاظ این همه ضعف قرار است نام آن را جهان کنند؟ با این حجم تبلیغات فردا سیل حضور گردشگران را به شهری شاهدیم که حتی یک سروس بهداشتی در شان شهروندان و مسافران را در خود ندارد! شهری که هنوز فرهنگ شهرنشینی به درستی توسط شهرداری اش در جامعه نهادینه نشده؟ شهری که در خیابان های آن نمیتوان با اطمینان رانندگی کرد چرا که گوشه گوشه آن پر از چاله چوله و ترمیم های نادرست و غیر اصولی است!

سازمان امور فرهنگی شهرداری کجاست و کارش چیست؟!

شهردار یاسوج راه اندازی و استقلال امور فرهنگی شهرداری با مدیریت جداگانه را جزو اقدامات مهم خود می داند اما باید از ایشان پرسید این سازمان کجاست و کارش چیست؟

مگر نه اینکه فرهنگ سازی و بالابردن فرهنگ شهرنشینی از عمده وظایف این سازمان است، چرا تاکنون اقدام ارزنده ای در این بخش شاهد نبودیم و کل اقدامات آن سازمان به برپایی جشن ها و مراسماتی محدود شده که هیچ خروجی ارزنده و قابل ستایشی در ارتقای دانش شهرنشینی مردم نداشته است.

بدون شک توسعه و زیباسازی هر شهر مستلزم برنامه ریزی هوشمندانه و همگام کردن مردم با اشاعه فرهنگ صحیح شهر نشینی مقدور و ممکن است، از سوی دیگر توجه به ظرفیت های طبیعی خود شهر هم باید مد نظر باشدو تازمانیکه گه سیستمی و یکپارچه به شهر و توسعه آن نباشد شهرداری نمی تواند ادعای بهبود مبلمان شهری را داشته باشد.

امید است با همت مسئولان، همیاری و همراهی سازمان ها و مردم برای بهبود و آراستگی پیشانی و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد تلاش کنیم و هر نفر از ما خود را مسئول و موظف در قبال زیبایی شهرمان بدانیم.

پی نوشت: به عمل کار برآید به سخن رانی نیست!

SONY DSC

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    متاسفانه در یاسوج باند بازی رایج شده.وگرنه شهردار یاسوج در حد یه دهیار هم نیست.اگه قانون بود همون ماه اول ………………..

پربازديد