تاریخ درج خبر : 1395/02/15
کد خبر : ۵۴۲۰۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

اشتباه آقایان شورای شهر و شهرداری یاسوج/ 15 اردیبهشت روز شیراز نامگذاری شده است نه یاسوج

چند ماهی می شود که شورای شهر، شهرداری یاسوج و رسانه های محلی به طور اختصاصی روز جهانی یاسوج را 15 اردیبهشت اعلام کرده اند و در اطلاع رسانی این روز از هیچ کوششی دریغ نکرده اند.
روزی که می تواند به راحتی باعث به سخره گرفتن عزت و آبروی تمام شهروندان یاسوج باشد.
به گزارش سایت استان، با یک جست و جوی کوتاه در موتورهای جست وجو گر اینترنت می توان فهمید که یک روز در تقویم هجری شمسی به چه مناسبت هایی ثبت شده است.

15 اردیبهشت روزیست که در اواخر دهه 80 به نام روز شیراز نام گذاری شد.

عدم اطلاع و آگاهی کامل دستگاه ها و نهاد های مسئول و حتی رسانه های محلی باعث شد تا چنین اشتباه مهلکی شهروندان یاسوجی را شوکه و خشمگین کند.
تیم اطلاع رسانی شورای شهر و شهرداری یاسوج با تبلیغات گسترده در فضای رسانه ای استان و حتی کشوری 15 اردیبهشت را «روز جهانی یاسوج» معرفی کردند در صورتی که چندین سال است این روز به نام شیراز ثبت شده و برای ثبت این روز به نام یاسوج دچار یک مشکل اساسی هستند.
با توجه به آوازه تاریخی، فرهنگی و ادبی که شهر شیراز دارد قطعا این شهر شناخته شده تر دارای اولویت بالاتری برای ثبت این روز نسبت به یاسوجی است که امسال اولین سال نام گذاری آن لقب گرفته است البته فقط توسط شورای شهر و شهرداری این شهر.
تمام 31 روز از ماه زیبای اردیبهشت توانایی چنین نام گذاری را داشتند اما به نظر می رسد تنها دلیل نامگذاری 15 اردیبهشت برای روز یاسوج تاریخ تاسیس شهرداری یاسوج می باشد.
دیشب حتی به مناسبت روز شیراز برنامه پرطرفدار خندوانه چند تن از شخصیت های معروف شیرازی را به برنامه خود دعوت کرد که نشان می دهد 15 اردیبهشت برای تمام مردم کشور یادآور روز شیراز می باشد.
حال جای افسوس دارد با کمی دقت بیشتر شورای شهر و شهرداری یاسوج می توانستند روزی را انتخاب کنند که به نام شهر دیگری نام گذاری نشده باشد.
با این شرایط به نظر می رسد، 15 اردیبهشت 95 اولین و آخرین مراسم گرامیداشت روز یاسوج باشد، مراسمی که شهروندانش هیچ علاقه ای به حضور در آن نداشتند و جز مدیران دولتی نتوانست شهروندی را متوجه خود کند.

گزارش: ایمان اشکوه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زینب آقایی گفت:

  خشمگین نبودیم البته :))))

 • بهزاد كاظمي گفت:

  دوستان ببخشید چه مشکلی داره که یک روز بنام دو شهر باشد؟
  کجای این موضوع مانع ثبت روز برای شهر جدید خواهی شد؟
  مدام شهورند یاسوجی از این موضوع عصبانی بوده؟
  بنده با وجود عدم نزدیکی به شهردار و جریان فکری اش معنا و مفهوم این یادداشت را نفهمیدم پس کمی منصفانه تَر قلم بزنیم و به جوانب قلم زدن خود هم بیندیشیم.
  و البته کمی هم تقویم های مختلف را ورق بزنیم تا بد نگوییم به حتا چراغ موشی شهرداری یاسوج اگر تب داریم….

  • زینب آقایی گفت:

   به طور معمول یکی از اهداف نامگذاری یک روز به اسم یک شهر ، برگذاری بزرگداشت و معرفی اون شهر و در ادامه جذب گردشگر خواهد بود. با این شرایط اگر در این روز به همین مناسبت، بزرگداشت دو شهر گرفته بشه، اون شهری که چندان مورد توجه قرار نمیگیره یاسوجه. چرا که شیراز، شهر معروفیه و چه مردم کشورمون چه مردم جهان، شیراز رو خیلی بیشتر میشناسن و مسلما در این روز به شیراز خواهند آمد. این یکی از اصلی ترین مشکلاتشه. اگر مثلا نام یک واقعه با نام یک شهر در یک روز بود مشکلی نبود. همونطور که خودتونم اشاره کردین. ولی دقت کنید که هدف ها در نامگذاری در این یک مورد خاص یکیه. و این تداخل اهداف موجب ضرر شهرمون خواهد شد

  • ایمان اشکوه گفت:

   شاید ده سال دیگه خواستن یه همایش کشوری برگزار کنن به مناسبت روز یاسوج و 10 تا آدم درست حسابی رو هم دعوت کنن بیان؛بعد این مهمونا از خودشونشون نمی پرسن که امروز روز شیراز نامگذاری شده تو تقویم؟ما چطور میخوایم بریم یاسوج؟ خیلی پیچیده نیست معنای این یادداشت،کمی تفکر،تعقل و آگاهی لازم بود که یک روز دیگه رو از اردیبهشت انتخاب کنن نه اینکه درست روزی رو انتخاب کنن که به اسم شهر کنارییشون ثبت شده باشه!فک کنم یاسوج نیستی و نمیدونی
   مردم چقد ناراحت شدن از چنین داستان مضحکی!

   • بهزاد كاظمي گفت:

    جناب اشکوه میشه بفرمایید این مردمی که ناراحت شدن وأنهم اینقدری که شما میفرمایید کجا هستن تا ما هم بریم ازشون در مورد شدت ناراحتی شون یا خود ناراحتی شون بپرسیم؟
    کسانی که در پاک ساحلی بودن که بیشتر از ناراحت بودن خوشحال بنظر میرسیدند.
    اما در مورد روز دیگری از اردیبهشت درسته میتونستن ولی نه با استدلال بی اساس و منطقی که شما میفرمایید
    این شهر و این شهرداری و حتا این شهردار مشکلات بسیار زیادی دارند اما نه اینچنین که شما میفرمایید
    جناب اشکوه گاهی نبودن بسیار بیشتر از فقط نفس بودن می تواند مثمر ثمر باشد پس گاهی باید تلاش کنیم غیر از خود بودن کمی هم درگیر محتوای بودن باشیم پس کمی بیشتر با مردم باش…

    • ایمان اشکوه گفت:

     کسی که خودشو به خواب زده رو نمیشه بیدار کرد! کافیه خود کسایی که دست اندرکار این برنامه بودن رو باهاشون صحبت کنی تا بفهمی چقد سرخورده و ناراحتن از آبروریزی که انجام دادن!مردمی که سراغشون رو می گیری جای خاصی نیستن،همه جا هستن و میتونی باهاشون حرف برنی و حرفشون رو بشنوی!کسانی که پارک ساحلی بودن بله!اما همه مردم اون ها نبودن و داستان اشتباه آقایون رو نمی دونستن!بنده کاری به شهر و شهردار و شهرداری در بقیه موارد نداشتم تو این مطلب! بحث من درباره روز یاسوجه! اشتباه رو باید پذیرفت نه اینکه شما بیای بهه راحتی از کنارش رد بشی!اگه این موارد گفته نشه فذدا اشتباهات فاحش تری سر خواهد زد ازشون… در ضمن این نوشته برای 99 درصد اون مردمیه که شاید شما خودتون رو جزشون ندونی!

 • فریدون هاشمی گفت:

  از کرامات شیخ ما این است …. شیره را خورد و گفت:شیرین است!
  ..

 • ناشناس گفت:

  وای از این سوتی شهرداری فقط حرف ……………

پربازديد