تاریخ درج خبر : 1395/02/18
کد خبر : ۵۴۲۱۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -
صمد دلاور

عدل هاشمی‌پور؛ ادامه موحد یا بزرگواری ؟

اگر بخواهم عدل هاشمی‌پور را به شخصی تشبیه کنم شباهت‌های زیاد شخصیتی و رفتاری بین وی با با محمد موحد وجود دارد. خود هاشمی‌پور که زیاد اهل قسم خوردن است (کاری که معمولا یک سیاستمدار باید از ان پرهیز کند) سال‌ها پیش در سوق و در کوران تبلغات انتخابات مجلس قسم خورده بود که هیچ کس در کهگیلویه به قدرتمندی و توانمندی موحد نیست و حال اگر حرف خودش را سند قرار دهیم جواب ناامید کننده‌ای از ان مستفاد می‌شود ولی با توجه با تکذیب صحبت‌ها و ادعای‌های قبلی‌اش شاید هم امیدوار بود که این یکی حداقل به واقعیت نپیوندد.
در اکثر تحلیل‌هایی که پیرامون انتخابات کهگیلویه وجود داشت کمتر کسی و حتی خود هاشمی‌پور و نزدیکانش شانسی برای او در صورت حضور موحد قائل بودند و هاشمی‌پور حضور خود را منوط به نیامدن موحد کرده بود. به همین دلیل وی تمام تلاش خود را مصروف قانع کردن موحد برای حمایت از خود کرد و وقتی هم موحد آمد کمپین هاشمی‌پور بسیار ناامید شدند و خیلی از ان‌ها شبانه به موحد پیوستند و قطعا اگر فرصت بیشتری در اختیار موحد قرار می‌گرفت او می‌توانست هاشمی‌پور را شکست دهد. هر چند عدم حضور یک نامزد توانمند اصلاح طلب در صحنه به هاشمی‌پور کمک کرد.
هاشمی‌پور شباهت‌های زیادی با موحد دارد و حتی تا قبل از حضورش در قرار‌گاه خاتم الانبیاء به عنوان یک لیدر موحد تعریف می‌شد و نقش حمایتی زیادی در اردوگاه حامیان موحد در دوره‌های قبل داشت.
اما تاریخ همیشه این گونه به پیش رفته است و در ‌‌نهایت که موحد شکست ناپذیر به نظر می‌رسید توسط یکی از نزدیکان خودش و به شکل سنگینی شکست خورد. اثر این شکست برای موحد و نزدیکانش بسیار گران تمام شد ان‌ها هنوز این شکست را نپذیرفته‌اند. موحد خود حاضر نشد به هاشمی‌پور تبریک بگوید و با‌‌ همان غرور همیشگی جوری رفتار می‌کند که انگار اتفاقی نیفتاده است و ظاهرا نمایندگی ارثیه‌ای بوده است که کسی ان را به تاراج است.
برخی از نزدیکان موحد نیز سعی دارند با مطرح کردن برخی ادعا‌ها و پافشاری بر آن‌ها از جمله خرید و فروش رای توسط تیم هاشمی‌پور پیروزی او را کم اهمیت جلوه دهند. موحد بعد از این شکست تاریخی بیش از هر زمان دیگری به تقلا افتاده است گر چه این رفتار موحد از نظر روان‌شناختی قابل تحلیل است اما حضور و فعالیت‌های موحد حسنات زیادی را به صورت ناخواسته برای کهگیلویه در پی خواهد داشت.
۱-موحد با وجود همه کاستی‌ها و ایرادات بزرگی که بر عملکردش وارد است توانایی انجام کارهای زیادی را دارد و بویژه می‌تواند به استخدام جوانان کمک کند حال شاید میل او به بازگشت و گرفتن انتقام سبب شود وی همچنان در این زمینه فعال باشد و این خود یک فرصت بزرگ خواهد بود
۲-حضور موحد به عنوان یک رقیب اگر چه تهدیدی برای هاشمی‌پور است اما فرصت خوبی است برای کهگیلویه چرا که در این شرایط منتخب مردم که خود را زیر ذره بین یک رقیب قدرتمند که اتفاقا به صورت تاریخی و شخصی از او هم حساب می‌برد می‌بیند و هم از ترس حضور موحد در دور آینده مجبور است با جدیت بیشتری به کار و تحقق وعده‌های بسیارش اقدام نماید.
هاشمی‌پور در همین مدت کوتاه کاملا ثابت کرده است حداقل یکی از ادعا‌هایش در‌‌ همان جلسه‌ای که به امام‌زاده می‌رسالار سوگند خورد منطبق با واقیعت است و ان این است او اهل سیاست نیست و کاش هم‌‌ همان گونه که انجا گفته بود می‌گذاشت سیاست به اهلش می‌رسید. شعارهای تبلغاتی وی و برخی تحرکات اخیر او نیز نشان می‌دهد که هاشمی چندان اهل مدیریت عقلایی و کار کار‌شناسی نمی‌باشد او وعده‌های زیادی در کوران انتخابات داد و به اکثر پروژه‌های کهگیلویه بزرگ سلام فرستاد که منتظر باشند «من امده‌ام». ولی حالا به نظر می‌رسد وی متوجه سختی کارش شده است و تنها اگر بتواند‌‌ همان جاده پاتاوه- دهدشت را به سرانجام برساند شاهکار کرده است پروژه‌ای که امسال گفته می‌شود نه تنها بودجه‌ای برای ان تخصیص داده نشد که نسبت به هزینه‌های قبلی که نتیجهٔ ملموسی نداشت پیگیری‌هایی در حال انجام است. البته هاشمی خود را همه کاره می‌داند و اطرافیانش نیز همین گونه می‌اندیشند در کلیپی که چند تن از اطرافیانش با گوشی همراه گرفته بودند ان‌ها خود را کار‌شناسان متخصص معرفی کردند و در مورد سد کوثر و ابرسانی حرف می‌زدند جالب است که ان کارسناسان اب سه معلم بازنشسته مقطع ابتدایی و دو پیمانکار بودند.
هاشمی‌پور هم شبیه بزرگواری احساساتی است ولی قطعا هرگز همچون بزرگواری بلندگو نخواهد شد که بخشی از این موضوع به ناسیاسی بودن وی بر می‌گردد و این ناسیاسی بودن برخلاف تصور فعلی و خوش بینی هوادارانش پاشنه آشیل حاجی خواهد بود چرا که در ‌‌نهایت این مهم با کسی تعارف ندارد و با توجه به اینکه سال اینده در همین مجال انتخابات ریاست جمهوری است بی‌موضعی بد‌ترین موضع خواهد بود. در چهار سال اینده رفتار‌ها و گفتارهای متناقض زیادی از هاشمی‌پور خواهیم دید. مواضعی که قطع و یقین بخش زیادی از آن به پای موسی خادمی استاندار نوشته خواهد شد و هر تحرکی از هاشمی‌پور ممکن است سبب تغییرات اساسی در استان شود تغییراتی که چند صباحی است زمزمه‌های آن در استان شنیده می‌شود. بخشی از اصلاح طلبان و هم چنین نزدیکان کامرانی و بهرامی، خادمی را به عدم حمایت از نامزدهای لیست امید متهم می‌کنند و در صورت ریاست عارف بر مجلس کار برای خادمی و سایر مدیران کلی که اهل کهگیلویه هستند و گفته می‌شود اکثرا از هاشمی‌پور حمایت کردند سخت خواهد بود. و خادمی هم در جلسه‌ای با اصلاح طلبان و در جواب انتقادات گفته بود گاهی برای جلوگیری از شر بزرگ‌تر از شر کوچک‌تر باید حمایت کرد. حالا شر کوچک کیست و شر بزرگ کدام است جوابش را باید خود ایشان پاسخ دهند ضمن انکه در شهرستان کهگیلویه اصلاح طلبان و لیست امید گزینه داشتند و برخلاف استدلال آقایان و در یک شرایط سخت رای خوبی کسب کرد.
ناگفته نماند علی رغم تحلیل‌های ابتدایی قرائن بیانگر آن هستند که در ‌‌نهایت بزرگواری از هاشمی‌پور حمایت کرد که بخشی از این حمایت محصول نگاه قومی و فشار اطرافیانش بود. اکثر نیروهای بزرگواری در اطراف هاشمی‌پور بودند و حال جالب است بزرگواری که خود در شهرستانش از موحد که یک روحانی اصولگرا بود حمایت نکرد چگونه دولت و وزارت کشور را در عدم توفیق روحانیون در راهیابی به مجلس مقصر می‌داند.
پاشنهٔ اشیل دیگر حاج عدل اطرافیان ضعیف و پر توقع اوست. اطرافیانی که بیشتر آن‌ها در سال‌های قبل در اطراف موحد بودند. برخی از این افراد حتی قبل از انتخابات نیز در پی تصاحب غنایم بودند و حال بدون درک و تحلیل درست از اوضاع سیاسی کشور مدیریت ادارات استان و شهرستان را برای خود تقسیم می‌کنند که حتی با وجود حمایتی که گفته می‌شود تیم مدیریتی استان از هاشمی داشت بسیار سخت خواهد بود و اصلاح طلبان و دولت مقاومت خواهند کرد جز اینکه هاشمی‌پور کاملا با دولت همانگ گردد که این مورد با توجه به پیشینه نظامی‌اش کاملا بعید می‌باشد.
۳-اما سومین حسن حضور و فعالیت‌های موحد در صحنه سیاسی کهگیلویه کنترل و ممانعت از نیروهای فرصت طلب حامی‌اش برای پیوستن و بهره بردن از عدل هاشمی است. حضور موحد سبب می‌شود اطرافیانش کماکان در کنارش باشند. اطرافیانی که می‌توان ان‌ها را بزرگ‌ترین ایراد موحد در طی سالیان متمادی دانست و قطعا یکی از دلایل اصلی شکست او در انتخابات اخیر و عدم چانه زنی اصلاح طلبان بر روی وی همین اطرافیان ضعیف و فرصت طلب بود.
در اولین شب حضور موحد در دهدشت بعد از اعلام رسمی قصدش از حضور در این حوزه انتخابیه وی خطاب به لیدرهای سابقش گفته بود که نیازی به ان‌ها ندارد ولی برخی‌ها انقدر نمک پرورده بودند که ر‌هایش نکردند و برخی هم که در ان شب با هزاران قسم خود را سرباز سناتور خوانده بودند و حتی صندلی سبز بهارستان را برایش کم می‌دانستند چند روز بعد در کمپین حاج عدل حاضر شدند و خود را سرباز او خواندند و حتی به گچساران رفتند و خود را سرباز کوچک تاجگردون می‌خواندند.
ان گونه که اشاره شد فعالیت موحد می‌تواند مانع پیوستن بخشی از همین فرصت طلبان به هاشمی‌پور شود هر چند بعید نیست خیلی از ان‌ها شبانه و یا با واسطه با عدل ارتباط داشته باشند اتفاقی که در ایام انتخابات و در ادروگاه اصلاح طلبان و حتی در سطح لیدرهای اصلی رخ داد و بسیاری از اصلاح طلبان و چهره‌هایی که خود نامزد شده بودند و از نزدیک‌ترین افراد به استاندار محسوب می‌شوند پیام و پسغام‌های زیادی برای هاشمی فرستادند. و شکی وجود ندارد که بخشی زیادی از اصلاح طلبان کامرانی را به عنوان یک طعمه در صحنه نگه داشته بودند تا بدین طریق بازی موحد را بهم بزنند و عدل را نماینده کنند. برخی از همین افراد برای کامرانی سخنرانی کردند.
راجع به انتخابات و اتفاقات ان تحلیل‌ها و نکات ناگفتهٔ بسیاری است که هدف این نوشته نیست و در فرصتی دیگر به آن پرداخته خواهد شد.
هاشمی‌پور تا کمتر از یک ماه دیگر رسما کارش را شروع خواهد کرد وعده‌های او اندک امیدهایی را در کهگیلویه بوجود اورده است و دغدغه‌هایی نیز در شخص او دیده می‌شود. ولی او شرایط سختی خواهد داشت وضعیت اقتصادی و بودجه‌ای در کشور در مجموع مطلوب نیست. هاشمی برخلاف ایام انتخابات که با حرارت قول گلستانی کهگیلویه را می‌داد حالا کمی منطقی‌تر برخورد می‌کند و خبری از ان وعده‌ها نیست.
مشکل دیگر هاشمی‌پور متوقعین چشم به راه زیادی است که در اطرافش حضور دارند و کار او را سخت می‌کنند هر چند همین متوقعین پیش‌تر از سوی حاج عدل مورد لطف و حمایت قرار گرفته بودند و حاج عدل اینک فقط در قبال شهرستان و مردم باید مسئول باشد.
به احتمال زیاد هاشمی‌پور در انتخاب رئیس مجلس به لاریجانی رای خواهد داد البته هفته قبل سعی کرد زیرکانه از زیر جواب در رود و گفت که در حال بررسی بین عارف و لاریجانی است که این اظهارنظر برای اصولگرایان گران بود و قطعا در صورت تکرار روبروی وی خواهند ایستاد و همانطور که پیش‌تر اشاره شد با توجه با سابقه نظامی وی احتمالی برای نزدیکی‌اش به اصلاح طلبان وجود ندارد جز اینکه تنها بخواهد یار روزهای خوش آن‌ها باشد. صحبت‌های او اینک نوعی کپی ضعیف از مواضع چهار سال گذشته زارعی را به ذهن متبادر می‌کند که سعی می‌کرد اصطلاحا همه را داشته باشد.
هاشمی‌پور کارش را شروع نکرده اختلاف و دو دستگی منطقه‌ای و حتی جناحی در بین نیروهای او شروع شده است همه ان‌ها مدعی هستند و طلبکارانه خواهان سهم‌های زیاد هستند و برخی نیروهای فاقد جایگاه اجتماعی که سابقه فرمانداری مسئله دار و یا حضور ناموفق در صحنه انتخاابت قبلی مجلس بودند سعی دارند خود را به عنوان مسئول دفتر حاجی تحمیل نمایند.
شاید کمی خوش بینانه باشد که بتوان در بهترین حالت اینده‌ای همچون موحد را برای عدل هاشمی‌پور متصور بود هاشمی‌پور اگر چه در نداشتن موضع ثابت سیاسی به موحد شباهت دارد ولی پیشنه نظامی‌اش مانع از اتخاذ هر تصمیم و چرخشی خواهد شد جز اینکه زود هم انکار کند. موحد دارای یک پایگاه قوی سنتی بود که هنوز هم بخش زیادی از آنرا علی رغم ایرادات بسیار دارد.
شاید بتوان هاشمی را نوعی «فرصت زودگذر» برای خیلی‌هایی دانست که بین ان‌ها هم پایداری هست و هم مشارکتی هم موتلفه‌ای است و هم اعتماد ملی هم سوقی در بین انهاست و هم سرفاریابی. هم به اصطلاح سیاست مداران هستند و هم پیمانکاران. هم از نیروهای بزرگواری ا ست و هم نیروهای سابق موحد و نیروهای لاهوتی و بویژه منطقیان….
باید پذیرفت عدل هاشمی‌پور کار بسیار سختی در پیش رو دارد و خودش نیز گفته است سیاسی نیست و انگار هم واقعا سیاسی نیست و گذشتن از این خوان بدون تدبیر و علم سیاست کمی بعید می‌نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زاپاتا گفت:

  عامل عقب ماندگی کهگیلویه:
  ۱: اشاره های نویسنده به جریان های پیرامون نیروهای سیاسی این منطقه و نوع کنش ها و رفتار های آن.
  ۲: خود اندیشه ی چنین نویسنده ای

 • سردار گفت:

  چرا نویسنده اینهمه تلاش کرده از هرگوشه ای چیزی بنویسد؟ آشفتگی و درهم ریختگی بیداد می کند و پریشانگویی و از هر دری سخنی، کار را به هذیان نزدیک کرده است.

  انگار زمانی کم مانده و نویسنده در فشار است برای گفتن همه ی اسرار عالم!

  بنده ی خدا! سکته می زنی اینجوری! نوشتن و تحلیل کردن قواعدی دارد.

پربازديد