تاریخ درج خبر : 1395/02/18
کد خبر : ۵۴۲۲۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

حفار غیر مجاز در تپه تاریخی کته بازداشت شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشت از توابع کهگیلویه وبویراحمد از دستگیری حفار غیر مجاز در تپه تاریخی کته خبر داد.
به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، رحیم خردمند افزود: این فرد به دلیل ناآگاهی از تاریخی بودن این تپه اقدام به حفاری کرده بود، که پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.
وی اظهار کرد: پرونده این متهم هم اکنون درحال مراحل بازرسی و تحقیقات بیشتر در محاکم قضایی است.
خردمند ابراز کرد: هفته گذشته نیز دو حفاری غیرمجاز برای جستجوی اشیای تاریخی در مناطق تاریخی شهرستان باشت صورت گرفته بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری باشت تصریح کرد: عاملان این حفاری غیر مجاز در نزدیکی رود رونه و اشکفت رومی واقع در روستای بهره عنا شناسایی شدند و دستگیری متهمان در حال پیگیری است .
خردمند با بیان این که این اداره به دلیل کمبود نیروی انسانی و نبود تجهیزات خودرویی برای صیانت از آثار تاریخی و برخورد به موقع با متعرضان به حریم آثار تاریخی دچار مشکل است، خواستار احداث ساختمان، تامین نیروی انسانی و تجهیز خودروی این اداره شد.
وی تصریح کرد: 60 اثر تاریخی در این شهرستان باشت تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
خردمند از شناسایی 30 اثز تاریخی دیگر برای ثبت ملی در این شهرستان خبر داد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت گفت:پل تاریخی پرین،دگور دوپا،چهار صفته خان احمد، و اشکفت شاه را از مهمترین آثار تاریخی ثبت رسیده این شهرستان است.
خردمند ابراز کرد: قشرهای مختلف مردم می توانند با گزارش هرگونه اقدام منفی شامل تخریب، تصرف، تجاوز، ساخت و ساز، حفاری غیرمجاز و یا قاچاق اشیای تاریخی به مسوولان اداره میراث فرهنگی این شهرستان نسبت به حفظ مواریث فرهنگی و تاریخی منطقه سهیم باشند.
شهرستان باشت با وسعت بیش از دو هزار و 900 کیلومتر در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد دارای 115 روستا، یک شهر، دو بخش 14 هزار نفر جمعیت روستایی و 21 هزار نفر جمعیت است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد