تاریخ درج خبر : 1395/02/19
کد خبر : ۵۴۲۲۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

فاجعه محیط زیستی در انتظار یاسوج/ آبشار یاسوج خشک می شود

آبشار یاسوج به علت دارا بودن آب و هوای مطلبوع و چشمه سارهای متنوع هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است اما امروز به علت برداشت غیرکارشناسی آب از این نعمت خدادادی در حال نابودی است.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، آب مایع حیات بخش زندگی است اما امروز بحران کم آبی در جهان و به تبع آن در کشور ایران و استان به سطوح خطرناکی رسیده است.در این بین آبشار یاسوج به عنوان یکی از منابع تامین کننده آب شرب شهر یاسوج نیز از این بحران در امان نبوده و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود شاید تا چند سال آینده فقط نامی از این آبشار باقی می‌ماند.

آبشار یاسوج بزرگ ترین تفریحگاه گردشگری یاسوج

آبشار یاسوج یکی از آبشارهای ایران است که از آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس جوشیده در دو کیلومتری شمال شهر یاسوج قرار دارد.ارتفاع این آبشار ده متر است. و هر ساله به علت آب و هوای مطبوع و فضای دل انگیز پذیرای گردشگران بسیاری است.

ظهر امروز کارگروه گردشگری با موضوع” بررسی وضعیت آب آبشار یاسوج” با حضور معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مدیران و کارشناسان استانی برگزار شد.

نفس‌های آبشار یاسوج به شماره افتاد

مدیرعامل بزرگ‌ترین مجتمع گردشگری یاسوج در این نشست با بیان اینکه آبشار یاسوج بزرگ‌ترین تفریحگاه شهر یاسوج است، اظهار داشت: آبگیری از این منبع عظیم آبی سبب به وجود آمدن بحران آب در این منطقه تفرجگاهی شده است.

عوض‌زاده با بیان اینکه این منطقه میراث پدران ما است و باید برای آیندگان به یادگار باقی بماند، عنوان کرد: برداشت بی‌رویه از روان آب‌های آبشار یاسوج در آینده نه چندان دور خشکسالی را مهمان این طبیعت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تمامی دولت مردان 20 سال اخیر در این نابودی نقش دارند، تاکید کرد: ولی مجری اصلی این عمل و فاجعه زیست محیطی شرکت آب و فاضلاب شهر یاسوج است.

عوض‌زاده بیان کرد: مسئولان افزایش جمعیت و خشکسالی را بهانه کردند و از این طریق روزانه حجم زیادی از این منبع خدادادی را برداشت و با دریافت آب بها از مردم با آن تجارت می‌کنند.

وی با بیان اینکه بیش از دو میلیارد تومان برای ایجاد مجتمع گردشگری در این منطقه هزینه کردم، بیان کرد: من نماینده جمع زیادی از اهالی معصوم آباد، سالم آباد و آبشار یاسوج هستم چرا که باغ‌های آنها در اثر تصمیم‌های غیرکارشناسی مسئولان آب و فاضلاب شهری در حال نابود شدن است.

عوض‌زاده با بیان اینکه مجوز برداشت 3 اینچ آب از آبشار یاسوج را دارم، تصریح کرد: ولی متاسفانه آب و فاضلاب آبی برای برداشت ما باقی نگذاشته است.

وی با ابراز ناراحتی از وضع پیش آمده، عنوان کرد: اگر شرایط به این منوال پیش برود با دریافت مجوز از منابع طبیعی تغییر کاربری داده و کارگاه صنایع چوب احداث می‌کنم.

مدیرعامل بزرگ‌ترین مجتمع گردشگری کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل کم توجهی مسئولان و خشکسالی چوب‌های خشک و بلا استفاده در محدوده آبشار زیاد است و برای ایجاد کارگاه چوب مناسب است.

وی عنوان کرد: مسئولان می‌توانند از تجربه سایر استان‌های که با خشکسالی رو به رو هستند مثل یزد برای ایجاد چشمه مصنوعی و استفاده از آب‌های زیرزمینی برای حل این مشکل بهره‌مند شوند و نسبت به آزاد سازی آب آبشار اقدام کنند.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه وبویراحمد نیز در این نشست، اظهار داشت: 22 چاه عمیق در شهر یاسوج برای تامین آب شرب مردم وجود دارد.

سید یعقوب فرجی عنوان کرد: آب آبشار یاسوج از زمان قبل از انقلاب نیز برداشت می‌شد و اکنون ما در حال بهسازی آن هستیم.

وی با انتقاد از آمار ارائه شده توسط عوض زاده، تاکید کرد: این آمار کذب محض و غیرکارشناسی است و اگر 100 متر مکعب در دقیقه از آب آبشار یاسوج برداشت داشتیم به طور قطع اکنون خودکفا بودیم.

معاون عمرانی استاندار نیز در این نشست با بیان اینکه در طی چند روز گذشته جلسه‌ای با حضور آب و فاضلاب شهری در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: آب و فاضلاب مدعی است که تنها 8 درصد از آب شرب شهر یاسوج از آبشار یاسوج تامین و 92 درصد دیگر از چاه‌ها تامین می‌شود.

معاون عمرانی استاندار گفت: استاندار پیشنهاد دادند یک حلقه چاه دیگر برای تامین آب شرب شهر توسط آب و فاضلاب ایجاد و نسبت به آزاد‌سازی آب آبشار اقدام شود.

وی با بیان اینکه از نظر قانون تامین آب شرب مردم اولویت اول و تامین آب مورد نیاز کشاورزی در وهله دوم قرار دارد، تاکید کرد: کارگروهی متشکل از آب و فاضلاب شهری، میراث فرهنگی، شهرداری یاسوج و جهادکشاورزی تشکیل و نسبت به بررسی این موضوع و میزان برداشت آب از آبشار بحث و بررسی و نتایج را به حوزه استانداری اعلام کنند.

گزارش از سیده زهرا موسوی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد