تاریخ درج خبر : 1395/02/20
کد خبر : ۵۴۲۲۹۶
+ تغییر اندازه نوشته -

کارخانه قند شروع به کار می کند

چرخ صنعت پیشکسوت استان کهگیلویه و بویراحمد که سال گذشته و پس از حدود یک دهه به حرکت درآمده بود تا رنگی نو به توسعه استان در بخش کشاورزی، اشتغال، حمل‌ونقل و صنایع پایین‌دستی بدهد، بار دیگر ایستاد.

به گزارش سایت استان به نقل از «بویر نیوز»، تعطیلی ۱۲ساله این کارخانه سبب شده تا راه اندازی مجدد آن با مسئله تامین مواد اولیه، فرسودگی ماشین‌آلات و بازار فروش محصولات به‌عنوان مشکلات پیش‌رو مطرح باشد چرا که کشاورزانی که سال‌ها زمین‌های خود را به امید کارخانه قند به کشت چغندر اختصاص داده بودند در پی تعطیلی طولانی‌مدت این واحد تولیدی، الگوی کشت را تغییر داده‌اند و محصولات دیگری را می‌کارند. اکنون کمبود آب و خرد بودن قطعه زمین‌های زراعی سبب شده تا کشت وسیع که هزینه کمتری دارد، با مشکل مواجه شود.

نزدیک به نیم قرن از احداث کارخانه قندی می‌گذرد که با هدف کنترل شورش‌های عشایر بویراحمد علیه رژیم پهلوی و اجرای سیاست اسکان عشایر ساخته شد. کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۴ به‌عنوان نخستین کارخانه در منطقه کهگیلویه و بویراحمد شروع به کار کرد و همزمان با آن زمین‌های اطراف کارخانه و بخش‌های زیادی از دشت آن منطقه به زیرکشت چغندر رفت. در سال ۱۳۴۶ نخستین بهره‌برداری از آن با ۱۵هزار تن چغندر تولیدی در شهرستان بویراحمد آغاز شد.

اما مشکلات مدیریتی باعث شد تا درهای این کارخانه در سال ۱۳۸۲ به روی تولید بسته شود. اوضاع بر وفق مراد این کارخانه نچرخید و پستی و بلندی‌های بسیاری دید. سوءمدیریت عرصه را برای توسعه کارخانه تنگ کرد و هر روز از رونق آن کاست. هر بار مدیری جدید بر سر کار آمد و سیاست‌هایی نو برگزید و بعد از مدتی دیگر هم از پا افتاد. البته سیاست واردات بی‌رویه شکر در دولت‌های قبل نیز در تعطیلی این کارخانه بی‌تاثیر نبود.

پس از این وقفه طولانی با واگذاری ۸۵ درصد از سهام این کارخانه به بانک تجارت، نماد صنعت در کهگیلویه و بویراحمد مجددا راه اندازی شد.

راه اندازی مجدد این کارخانه بواسطه بدهی های گذشته آن و همچنین زیان دهی از قبل پیش بینی شده باعث شد تا بار دیگر این کارخانه برای مدت حدود یکسال تعطیل شود.

مدیرعامل کارخانه قند یاسوج درباره تعطیلی مجدد این کارخانه با بیان اینکه چغندرکاران ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از این کارخانه طلب دارند، معتقد است: دولت از واردات شکر سفید استقبال می‌کند در حالی کارخانجات قند روبه نابودی است و حتی حاضر نیستند بدهی‌شان به این کارخانه‌ها را پرداخت کنند.

زارعی: نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد مجددا روی ریل می افتد

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی که نقش زیادی در راه اندازی این کارخانه پس از تعطیلی ۱۲ ساله آن داشت، از شروع اقدامات خود برای راه اندازی مجدد این کارخانه خبر داد.

غلام محمد زارعی در این باره گفت: با رایزنی هایی که با مسئولان کارخانه و بانک تجارت داشتیم قرار شد بدهی های این کارخانه تا یکماه آینده پرداخت شود و این کارخانه مجددا به عرصه تولید بازگردد.

عضو کمیسیون صنعت و مجلس تاکید کرد: در این جلسات به توافق رسیدیم که تمامی مطالبات کارگران و چغندرکاران از طریق بانک تجارت پرداخت شود و اعتبار لازم برای راه اندازی مجدد این کارخانه تزریق شود و موانع رفع تولید آن برطرف شود.

وی تصریح کرد: در روزهای آینده با شرکت توزیع برق و شرکت گاز نیز جلساتی برای هماهنگی حل این مشکلات این کارخانه برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه کارخانه قند یاسوج یکی از اهرمهای مهم ولیدی استان است، تصریح کرد: کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۴ به‌عنوان نخستین کارخانه در منطقه کهگیلویه و بویراحمد شروع به کار کرد و همزمان با آن زمین‌های اطراف کارخانه و بخش‌های زیادی از دشت آن منطقه به زیرکشت چغندر رفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد