تاریخ درج خبر : 1395/02/20
کد خبر : ۵۴۲۳۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

زمین خواری در جوار سیلوی یاسوج+ تصاویر

هر چند وقت یک بار رسانه ها در ارتباط با زمین خواری مواردی را مطرح می کنند ، در قوانین کشور تعریف مشخصی از زمین خواری نشده است ، اما هر تخلفی با موضوع تصرف و تغییر کاربری زمین های شخصی، دولتی و ملی، اعم از عرصه های منابع طبیعی و جنگل ها، اراضی کشاورزی و زمین های شهری و حریم راه ها به شکل غیرمجاز و بدون انجام تشریفات قانونی لازم و با استفاده از نفوذ و روابط ناصحیح در دستگاههای مختلف اداری و با شناخت خلاهای قانونی و گاه با جعل سند، مصداق زمین خواری می شود.

به گزارش سایت استان به نقل از فصلی نو، افزایش احتیاج مردم به زمین در زمینه های مختلف و همچنین افزایش ناگهانی قیمت زمین که با تغییر کاربری زمین ها نصیب سودجویان می شود ،سبب شده است تا عده ای سود جو با یک سری فعالیت غیر مجاز ادعای مالکیت زمین هایی را کنند که تا همین چند سال پیش هیچکس ادعای مالکیت آنها را نداشت.
بارها شاهد بوده ایم که افرادی به تصرف زمین های منابع طبیعی پرداخته وو زمین ها را به بهانه احیای کشاورزی شخم می زنند و یا اینکه مالکین اراضی کشاورزی یا جنگلی ماهیت اراضی خود را با قطع تعمدی درختان و یا ساخت و ساز غیرمجاز و حتی آتش سوزی عمدی از بین برده اند تا با تغییر کاربری به ارزش زمین های خود افزوده و از این طریق سودهای هنگفت به جیب زده اند.
در این بین انبار سیلوی شهید راستگوی یاسوج تنها مکان استاندارد، که حدود ۴۵ سال پیش برای ذخیره سازی گندم مورد نیاز مردم استان کهگیلویه و بویراحمد احداث شد هم اکنون به دلیل گسترش روز افزون نیاز مردم به زمین در معرض خطر جدی از ناحیه سود جویان شده است.
اگر گذرتان در اکبر آباد به انبار سیلوی شهید راستگوی یاسوج خورده باشد با یک نگاه ساده متوجه خواهید شد که اطراف این مکان مهم با خاکبرداری های عده ای سودجو عملا وضعیت بسیار خطرناکی را برای تنها مکان ذخیره سازی گندم در استان بوجود آورده است.
کناره های دیوار سیلوی یاسوج با خاکبرداری، عملا به یک محیط بسیار خطرناک برای آینده سیلوی یاسوج تبدیل شده است .
زمین های که تا همین چند وقت پیش که به دلیل جمعیت کم و کم ارزش بودن عملا به زمین های لم یزرع شباهت داشت اکنون عدهای با خاکبرداری به فکر احیای کشاورزی و کشت گندم افتاده اند.
مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه‌ و بویراحمد در همین زمینه گفت: با توجه به اینکه تنها مرکز ذخیره سازی گندم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد با قدمتی ۴۰ تا ۴۵ ساله به بهره برداری رسید.
سید علی صادق فروزنده به موقعیت حساس انبار سیلوی شهید راستگوی یاسوج اشاره کرد و اظهار کرد:این سیلو به عنوان یک مرکز استراتژیک و حساس قلمداد می شودو حفاظت و حراست از محدوده اطراف باید رعایت شود متاسفانه چند سالی است که برخی از اشخاص به بهانه اینکه زمین های اطراف سیلو متعلق به آنهاست اقدام به خاکبرداری غیر اصولی و غیر کارشناسی کرده اند.
فروزنده ادامه داد:با توجه به اظهارات اداره کل منابع طبیعی محدوده اطراف سیلو محدوده منابع طبیعی بود و متعلق به اشخاص حقیقی نمی باشد.
وی ادامه داد: کار خاکبرداری های غیر مجاز باعث شد که سازه سیلو و دیوارهای اطراف سیبو و خانه های سازمانی متعلق به سیلو در خطر ریزش قرار بگیرند به گونه ای که اطراف سیلو را با گود کردن در معرض خطر قرار دادند.
مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه‌ و بویراحمد در رابطه با پیگیری های شرکت غله اظهار کرد: سازمان غله اسناد خود را برای دریافت سند و جلوگیری از تخریب زمین های اطراف سیلو تحویل مقامات قضایی داده است که امیدواریم با همکاری مسئولین جلوی سود جویان گرفته شود.
سید علی صادق فروزنده به خطرات احتمالی ناشی از عدم جلوگیری از خاکبرداری اطراف سیلو اشاره کرد و تاکید کرد: با توجه به نظریه کارشناسان دفتر فنی استانداری و همچنین ارتفاع سیلو در صورتیکه جلوی این سود جویی ها گرفته نشود خدای نکرده با کوچکترین لغزش و یا زلزله امکان تخریب سیلو فراوان است.
DSCF0919-1600x1200-1600x1200

DSCF0923-1600x1200-1600x1200

DSCF0926-1600x1200-1600x1200

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد