تاریخ درج خبر : 1395/02/22
کد خبر : ۵۴۲۳۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -
سعید پرندوار

سیاستمدار خاموش، عالم بی سواد است …

*جوابیه ای بر یادداشت ( عدل هاشمی پور : ادامه موحد یا بزرگواری ) و دیگر تخریب های اخیر بر علیه منتخب کهگیلویه بزرگ

بینش ، جزو سرمایه های یک انسان به شمار می رود ، سرمایه ای که برای یافتن آن باید درکی عمیق و فکری وسیع داشت .
هر منطقه ای به داشته هایش می بالد و تلاش می کند داشته هایش را بر بلندای شهرت بنشاند و با ابهت پای افتخار بر آن بگذارد .
در این میان سهم فرهنگ نقش بسزایی دارد اما اوج فقر زمانی رخ به دید می آرد که این داشته ها را نادیده و یا بد بپنداریم . خوشبختانه یا متاسفانه فرهنگ اصلاحطلبی و اصولگرایی در کهگیلویه به معنای واقعی خود نهادینه نشده و این فرهنگ عشیره ای این دیار است که نوع و زمان حکومت حاکمان را تعیین و یا تغییر می دهد .
سرمایه های اجتماعی ما با قواعد و ارزش های اخلاقی مدت زمانیست که حال و روز خوشی ندارد و وقتی که با واژه هایی همچو اعتماد ، امانتداری ، صداقت و واقع بینی بیگانه و طمع و خودخواهی و تخریب را سرمشق رفتاری وکرداری خود قرار دهیم ماهیتی چون ” کلگه کهنه ” ( بلاد شاپور ) را در خود باید دید .
وقتی که سالها آمد و رفت تک کرسی کهگیلویه در بهارستان منجر به کاهش مشارکت های سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و همچنین رشد آسیب ها و جرایم اجتماعی ، بی اعتمادی ، یاس و نا امیدی و احساس محرومیت و بسیاری دیگر از ناهنجاریها شده که شایسته این دیار نخبه پرور نبوده و نیست چرا نقاب روشنفکری و عینک بدبینی که سالهاست بر روی چهره مان نقش بسته را نمی خواهیم بر داریم .
فرهنگ سیاسی یک شخص منوط به ارتباطات و نفوذهای سیاسی و نوع و نحوه تعامل با مجموعه های حاکم است ، پس یک سیاستمدار از بدو تولد سیاسی نبوده و نیست و مسیر و زمان است که تایین کننده راه و اهداف است .
اگر به قول زبان چرب و چسبنده شما ، فلانی سناتور شد و بهمانی امپراطور ، این حسن اعتمادی بود که این مردم به فرزندانشان داشتند نه قدرت فرا زمینی این دوستان .
وقتی که دیوار متروکه و نیمه خراب دیارتان بعد از 20 سال بر پایه همان کاهگل ها مانده و رنگ و پوست قاجاریه به خود گرفته چند صباحی دیگر تحمل کرده و ماشین ها ی تخریبتان را رام کنید تا که شاید رویاهایی که به اذهان شما خوابی بیش نبوده و نیست را با چشم خود به واقعیت ببینید .
وقتی که شاهلوده اصلاحطلبی در کهگیلویه دست اندرکاران و بازیگران جناح سیاسی راست قدیم بوده و اسطوره های واقعی این طیف را خانه نشین نیز کرده اند دیگر کسی نمی تواند خود را نماینده و یا سردمدار این جریان ریشه دار و با سابقه کند چون هر کس با هر لباس و قالبی تنها و تنها نماینده تفکر شخص شخیص خویش بیش نیست .
برادر عزیز ؟!! … اصلاح طلبی نه این است که پارچه سبز ببندیم بر مچ دست و یا با دو عکس یادگاری و دو مراسم فاتحه با سران ، این لقب را به سینه حک و در رزومه خود ثبت کنیم . اصلاح طلبی اصولی است که بر مبنای افکاری قوی قصد تصحیح و اصلاح در راه و روش قوانین و سیاستهای غلط را دارد ، حال می خواهد که متصدی این افکار نظامی باشد یا روحانی و یا اشخاص عادی .
همانطور که می دانیم توانائی اشخاص به شخصیت کاری و عملی آن فرد بستگی دارد و این ویژگیست که کارنامه ها را با هم متمایز می کند .
اما متاسفانه به دید شما نمایندگی و مدیریت این شهرستان به ارث پدری تبدیل شده و فقط و فقط قدرت است که لب تشنه شما را سیراب کند ، چه اینجا ، چه ارجان و یا پایتخت …
همانطور که اطرافیان و نزدیکان جناب سناتور ، نفوذ و برتری خود را باید مدیون رهبر سیاسی خود دانست بی انصافی و کاملا خودخواهانه است که ایشان برگ برنده و قدرت خود را در گرو فعل و انفعالات سیاره ای و ستاره ای دانست .
من بر خلاف عقاید شما بر این عقیده ام که دلیل شکست سناتور را میشه به رکود دو دهه اخیر این شهرستان و عملکرد روشن و مثبت رقیب قدرتمند خود که از حمایت بزرگان و معتمدین واقعی کهگیلویه بزرگ بهره می برد دانست .
پس اگر ذره ای غیرت و تعصب دیارتان را دارید به جای بحرکت آوردن لحظه به لحظه ای این ماشین تخریب ، با همدلی و تمرکز بر افکار پاک و مثبت ، انرژی خود را در مسیر پیشرفت همسو کنیم .
کهگیلویه می تواند نفس حبس شده اش را در هوای اکوتوریست و فرهنگ تاریخ رها سازد اما با آستین دلسوزی و قدرشناسی بیشتر …

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • خ کاظمی گفت:

  امیدوارم چهارسال دیگه هم حرفی واسه گفتن داشته باشید.

 • جمالی آرند گفت:

  دوست فرهیخته جناب آقای پرندوار سالهاست که ما در گیر و دار زدو بند های اداری دست وپا می زنیم و به جایی نمی رسیم. انگار تا انتها باید فریاد بکشیم .
  وقتی که اصلاحطلبای ما مردم کهگیلویه این جوری به تمسخر گرفتن و اصولگرایا هم هر کدوم به طایفه و ایل و تبارش با شمشیر میان جلو و بدون هیچ گونه پشتوانه ای قصد خودنمایی دارن اما با افکار منفی چه انتظاری باید داشت
  خدا کنه که جناب هاشمی بتونه جبران این چند سال رکود رو کنه وگرنه که این شهرستان با این همه جوون بیکار واقعا به بنبست واقعی می خوره
  درود بر شما

 • محمدرضا نیک اندیش گفت:

  با تشکر از نوشته شیوا و موثر شما جناب پرندوار…
  مشکل اساسی اینه که ما همیشه منتصبین را انتخاب کردیم.این موضوع یکی از ملاکهای مردم برای انتخاب است .وقتی می بینند کسانی که نبایستی تایید صلاحیت شوند تایید می شوند .
  شیوع آن توسط نخبگان جامعه ایجاد شده است و بدرستی افکار انتخاباتی مردم هدایت نشده است.
  متسفانه جناب موحد جو خیلی بدی رو در جامعه کهگیلویه بوجود آورد که به عالم و آدم شک داریم و آدمایی که هیچ وقت لیاقت کرسی های مدیریتی رو نداشته ند رو بهشون بال و پر داد که به قول شما الان بعد از سالها کهگیلویه رنگ و بوی بلاد شاپور گرفته .

 • محمدرضا نیک اندیش گفت:

  با تشکر از نوشته شیوا و موثر شما…
  مشکل اساسی اینه که ما همیشه منتصبین را انتخاب کردیم.این موضوع یکی از ملاکهای مردم برای انتخاب است .وقتی می بینند کسانی که نبایستی تایید صلاحیت شوند تایید می شوند .
  شیوع آن توسط نخبگان جامعه ایجاد شده است و بدرستی افکار انتخاباتی مردم هدایت نشده است.
  متسفانه جناب موحد جو خیلی بدی رو در جامعه کهگیلویه بوجود آورد که به عالم و آدم شک داریم و آدمایی که هیچ وقت لیاقت کرسی های مدیریتی رو نداشته ند رو بهشون بال و پر داد که به قول شما الان بعد از سالها کهگیلویه رنگ و بوی بلاد شاپور گرفته

 • مهران گفت:

  کالبد نیمه جان شهر و همشهریانم ،همان مردان مردیکه دلیر صحنه های دلاوری و صف شکن نبردهای محال بودند.همان شیر زنانیکه رستم ها زاییدند تا ستم ها رخت بربندد،آرش ها زاییدند تا اسیر کاش ها نباشیم.همان همشهریانم که جان خود را در طبق اخلاص صیانت از شرافت هموطنانمان گذاشتند شهیدان :علی مردان آزادبخت ،برادران سرتیپ نیا ، حمید رضا ابراهیمی و….در مسلک همشهریانم شهادت حسینی و نهضت خمینی واژه ای بیگانه نیست اما دلیل این همه سهل انگاری در تایید گفتار فصیحتان بی تدبیری و در برخی اوقات بی کفایتی ست .
  ذره ذره خاک سرزمینم گواهی میدهد نتوانسته ایم جواب خون جوانان شهرمان را شایسته بدهیم

 • مهران گفت:

  تا در نهایت از نفری استفاده کنه که نه برای عموم بلکه برای افرادی مفید باشه .پس ما باید رفتار انتخاباتی و خواسته هامونو تغعییر بدیم و البته بعد در طول سالها انتظار پیشرفتها ی عمرانی داشته باشیم .

 • مهران گفت:

  کاش تک تک ماها مایی که قطعا همه در آرزوی شهری پویا و پیشرفت کرده ایم . ما که وعدهه ها و رفتارهای غلط کاندیداها را دیده و نمی پسندیم . آیا حاضریم از خودمان هم تقصیر بگیریم . آیا اگر با ما صادق باشند . آیا اگر کمخرج تبلیغات کنن . حاضریم بهشون رای بدیم . فرض کسی نماینده شهرستان باشه بخواد از اونی که شایسته تره برا امور شهر بهره ببره ما قبول میکنیم یا میگیم رای نداده یا میگیم فامیل دار نیست نمیتونه زیاد رای جمع کنه تازه اگه صادق باشیم و بدونیم آقای وکیل راحت با همین حرفا نظرش عوض میشه وگرنه از هزار راه ناثواب دیگه استفاده میکنیم …

 • حسینی گفت:

  درود بر مهندس پرندوار

 • سعادت پیشه گفت:

  کامل و پر مهتوا بود جناب مهندس
  پیروز باشید

 • یاس گفت:

  درود بر شما و تمامی جوانان
  درود بر سردار سازندگی
  درود بر کهگیلویه بزرگ
  درود بر بلاد شاپور

  • ع گفت:

   دیروز موحد به کامتان بود و نیمروزش بزرگواری اما امروز پشت می کنید و سردار را در دست می گیرید فردا یکی دیگر بیاید باز بد سردار می گویید

پربازديد