تاریخ درج خبر : 1395/02/21
کد خبر : ۵۴۲۳۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی گچساران/ برای تکمیل سد چم شیر گچساران 7 هزار میلیارد اعتبار نیاز است

کاهش شدید آب سفره های زیرزمینی در گچساران که یکی از قطب های تامین آب جنوب ایران است و طرح های بزرگی چون سد در حال احداث چم شیر را دارد، نیازمند چاره اندیشی است.
به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا،حرکت لاک پشتی اجرای طرح های بزرگی چون سد چم شیر و طولانی شدن روند اجرای طرح اتصال رینگ مخازن آب طرح انتقال آب سدکوثر به شهر دوگنبدان پس از سال ها به عنوان راهکارهای کاهش استفاده بیش از حد از سفره های آب زیر زمینی ضرورت توجه مسئولان را دو چندان کرده است.
معاون مهندسی شرکت آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 60 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح اتصال رینگ مخازن طرح انتقال آب سد کوثر به شهر دوگنبدان از سال 94 تاکنون جذب شده است.
مسعود مرادیان افزود: 120 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح اتصال رینگ مخازن آب سد کوثر به شهر دوگنبدان در سال گذشته اختصاص یافت.
مرادیان میزان پیشرفت فیزبکی این طرح را 70درصد اعلام کرد و گفت: این خط انتقال به طول 11کیلومتر اجرا خواهد شد.
وی اظهار داشت: با اجرای این طرح 400 لیترآب در ثانیه برای شهر دوگنبدان تامین خواهد شد.
وی گفت: احداث این طرح، آب آشامیدنی شهر 110هزار نفری دوگنبدان و 22 روستای در مسیر اتصال رینگ مخازن آب سد کوثر تا چهار بیشه را تامین خواهد کرد.
وی افزود: این طرح ملی در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: احداث 450 مترمربع ساختمان کلرزنی، نگهبانی و ایستگاه پمپاژ از دیگر مشخصات طرح به شمار می رود.
تعداد مشترکان آب شهر دوگنبدان بیش از 26 هزار و 500 نفر است.
به گفته مسئولان آب قسمتی از شهر دوگنبدان از طریق 10 حلقه چاه آهکی واقع در دشت امامزاده جعفر تامین و با خط انتقال لوله های فولادی 24 و 30 اینج به طول 18 کیلومتر وارد مخازن آبی این شهر می شود.
عملیات اجرایی طرح انتقال آب سد کوثر به شهر دوگنبدان 13 سال پیش شروع شده بود.
این طرح پس از سال ها راکد بودن با تلاش مسئولان در سال 92 از سر گرفته شد.
مسئول بهره برداری و اجرایی سد کوثر گچساران گفت: 78میلیون مترمکعب آب آشامیدنی از سد کوثر برای استفاده ساکنان پنج استان جنوبی کشور در سال آبی جاری رهاسازی شده است.
اسلام قدمی افزود: این مقدار آب آشامیدنی از مهر ماه سال 94 تا پایان فروردین در اختیار استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس و بخشی از مناطق کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.
قدمی تصریح کرد: در این مدت 31میلیون مترمکعب از آب سد کوثر گچساران برای مصرف کشاورزان مناطق لیشتر و خیرآباد از توابع گچساران رهاسازی شد.
وی عنوان کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون دو میلیون متر مکعب برای صنعت و 37میلیون متر مکعب نیز برای سایر نیازها رها سازی شده است.
وی بیان کرد: ذخیره آب سد کوثر هم اکنون 400میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.
قدمی گنجایش مخرن سدکوثر را 580 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تامین می شود که رودخانه یادشده از رودهای شاه بهرام و دهدشت بوجود می آید.
معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران اعتبار هزینه شده برای این سد را تاکنون، پنج هزار و 600 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تکمیل این طرح ملی به اختصاص بیش از هفت هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
محمدرضا فاضل اعتبار مورد ساخت این سد و نیروگاه را 13 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی این سد براساس طرح اولیه 75 درصد و با توجه به تغییرات اعمال شده حدود 55 درصد است.
معاون اجرایی سد و نیروگاه چم شیر به اهمیت اقتصادی این طرح اشاره کرد و بر لزوم تامین اعتبار این طرح برای پرداخت مطالبات پیمانکاران و شتاب بخشی روند پروژه تاکید کرد.
وی با بیان این که نصب سه واحد نیروگاهی و نیز نصب لوله های انتقال آب توسط پیمانکار چینی در حال انجام است،گفت: سهم پیمانکار ایرانی 65 درصد و سهم پیمانکار چینی 35 درصد از منابع تخصیصی در پروژه پیش بینی شده است .
فاضل اظهارکرد: تأمین آب آشامیدنی و صنعت مورد نیاز در بالادست و پایین دست، ذخیره و کنترل بیش از 2.3 میلیارد مترمکعب آب ، کنترل سیلابهای مخرب رودخانه زهره ، تولید انرژی 500 گیگاوات ساعت در سال ، اشتغال زایی در زمان اجرای طرح و ایجاد زیرساختهای صنعت گردشگری و پرورش ماهی از مهمترین اهداف و مزایای ساخت سد چم شیر است.
وی گفت: با تغییر کارفرمای طرح و تحویل پروژه به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و همزمان با گشایش فاینانس خط اعتباری چین در سال 91 ، شرایط برای اشتغال بیش از دو هزار نفر در این پروژه فراهم شد که تا امروز ادامه داشته و امید است با تخصیص به موقع منابع شرایط برای پرداخت معوقات حقوقی کارگران و پیمانکاران و نیز ادامه فعالیت آنها فراهم شود .
رئیس اداره امور آب گچساران گفت: 14 پروژه بزرگ در حوزه آب این شهرستان ها در دست اجراست.
عارف بهگام افزود: تعمیر و تجهیز شبکه چاه های آب شهرستان، ساخت بند انحرافی ناصرآباد، تامین آب اراضی دژسلیمان، ساخت بند انحرافی و کانال انتقال رودبال، تامین آب اراضی ده جلیل و تنگ انگشترک، مطالعه و تهیه طرح تامین آب نقاط مستعد دیم کشاورزی، ساماندهی رودخانه خیرآباد، ساماندهی رودخانه در روستای کل سیف الله و رودخانه دیل از عمده این پروژه های استانی در دست اجراست.
وی بیان کرد: 16 میلیاردو 828 میلیون ریال در سال گذشته از محل اعتبارات استانی به طرح های این شهرستان اختصاص یافت.
بهگام ادامه داد: از این میزان اعتبارات 9 میلیاردو 924 میلیون ریال تاکنون جذب شده است.
رئیس اداره امور آب گچساران گفت: طرح های استانی امور آب با پیشرفت فیزیکی پنج تا 98 درصد در دست اجراست.
بهگام تصریح کرد: سه طرح ملی با اعتباری بیش از 300 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی پنج تا 97 درصد در این شهرستان در دست اجراست.
وی تصریح کرد: مطالعه و اجرای انتقال آب به دشت امامزاده جعفر، مطالعه آبرسانی به دشت های خان احمد و دشت مور و مطالعه و اجرای ساماندهی رودخانه دیل از طرح های ملی در دست اجرا در این شهرستان است.
بهگام اظهار داشت: از این میزان اعتبارات ملی اختصاصی در سال گذشته 150 میلیارد ریال تاکنون جذب شده است.
وی تصریح کرد: برای اجرای این تعداد پروژه ملی و استانی تاکنون 464 میلیارد و 583 میلیون ریال هزینه شده است.
بهگام ابراز کرد: 73 میلیارد و 600 میلیون ریال برای اجرای این پروژه ها در سال 95 نیاز است.
بهگام افزود: با جذب کامل اعتبارات و تکمیل طرح های در دست اجرای حوزه آب گچساران تحول چشمگیری در بخش کشاورزی و توسعه اشتغال پایدار این شهرستان ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه وبویراحمد گفت: کاهش 46درصدی روان آب های سطحی در این استان تهدیدی جدی برای منابع آب محسوب می شود.
علی لطفی افزود: با توجه به کاهش 18 درصدی بارندگی نسبت درازمدت باعث کاهش منابع سطحی روان آب ها و تهدید جدی برای سفره های آب زیرزمینی شده است.
لطفی خطر افت فشار آب در دشت های استان را یک تهدید جدی برای کشاورزی دانست و تصریح کرد: سفره های آب زیرزمینی در دشت امام زاده جعفر گچساران20 متر کاهش داشته است.
فرزانه شریفی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد