تاریخ درج خبر : 1395/02/25
کد خبر : ۵۴۲۶۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پیشرفت 70 درصدی موزه جدید باستان‌شناسی کهگیلویه و بویراحمد

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: موزه جدید باستان‌شناسی کهگیلویه و بویراحمد با پیشرفت فیزیکی 70 درصدی در صورت تأمین اعتبار مورد نیاز امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش سایت استان به نقل از فارس، مسعود شفیعی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کهگیلویه و بویراحمد با ظرفیت بالای گردشگری همه ساله گردشگران زیادی را در خود جای می‌دهد.

وی با بیان این‌که بازدید از موزه باستان‌شناسی از اولویت‌های مسافرانی است که به این استان سفر می‌کنند، افزود: اشیاء و آثار تاریخی و باستانی فراونی در استان کهگیلویه و بویراحمد یافت شده که نیاز به مکان مناسبی برای نگهداری این اشیاء دارد.

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان این‌که احداث موزه جدید در استان احساس می‌شد، گفت: چرا که موزه فعلی با مساحت 130 مترمربع جوابگو نیست.

شفعی تصریح کرد: به دلیل نبود جا و شرایط نامناسب و رطوبت بالا، اشیاء تاریخی و هزار شیء فلزی و سکه‌ را در معرض تخریب قرار داده است.

وی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد دارای دو هزار و 600 اثر تاریخی است که از این تعداد 700 مورد در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند که به دلیل نبود مکان مناسب بسیاری از این آثار در مخزن نگهداری می‌شود.

این مسؤول با بیان این‌که بیشترین اشیاء تاریخی در استان مربوط به دوره‌های ساسانی تا اسلامی است، افزود: با وجود فضای کمی که موزه فعلی دارد روزانه بازدیدکنندگان زیادی دارد.

شفیعی ساخت موزه جدید را یک ضرورت دانست و عنوان کرد: متأسفانه از سه هزار و 622 شیء تاریخی کهگیلویه و بویراحمد تنها 300 مورد آن شرایط عرضه به بازدیدکنندگان را دارد.

وی با اشاره به حمایت و پیگیری مسؤولان استانی در خصوص ساخت موزه جدید گفت: از سال 86 ساخت موزه جدید در دستور کار قرار گرفت.

شفیعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با اقدامات خوبی که صورت گرفته با پیشرفت 70 درصدی که دارد امسال افتتاح خواهد شد.

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد زیربنای این موزه را دو هزار و 700 مترمربع عنوان کرد و گفت: این موزه در صورت تأمین اعتبار به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بهره‌برداری و افتتاح پروژه موزه یاسوج را از اولویت‌های این اداره‌کل برشمرد و افزود: افتتاح این طرح تاکنون به دلایل مختلف با مشکل مواجه شده که در صورت رفع این مشکلات روند ساخت آن شتاب می‌گیرد.

شفیعی خاطرنشان کرد: با ساخت موزه جدید دیگر مشکلاتی مانند نبود فضای مناسب و تخریب اشیاء تاریخی و باستانی را نخواهیم داشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد