تاریخ درج خبر : 1395/02/26
کد خبر : ۵۴۲۶۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

فاجعه زیست محیطی در دیشموک با خواب 12 ساله مدیران+تصاویر

جایگاه دفن زباله شهر دیشموک بیش از 13 سال است که موجب نگرانی روستاهای گراب و فارتق شده و مشکلاتی برای این روستاها ایجاد کرده است.
به گزارش سایت استان به نقل از فارس، جایگاه دفن زباله شهر دیشموک واقع در پایین دست روستای گراب و بالا دست روستای فارتق در 4 کیلومتری از مرکز شهر دیشموک واقع شده که همچنان بر نگرانی‌های روستاهای تابع این جایگاه دفع زباله افزوده است.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مورد نظر در مکان‌یابی جایگاه دفن زباله مسافت است که مسؤولان باید بدانند محل دفن زباله تا محل زندگی مردم باید حداقل بین 10 تا 20 کیلومتر فاصله داشته باشد.

فاکتور دیگری که باید مد نظر شهرداری باشد جهت وزش باد است که یکی از پارامترهای تعیین کننده در انتخاب محل دفن بهداشتی زباله بوده که در این‌جا باد غالب به طرف دو روستا است.

جایگاه دفن زباله باید جایگاهی باشد که هم از نظر محیط زیست، منابع آبی و دیگر موارد مشکل خاصی نداشته باشد اما جایگاه دفع زباله شهری دیشموک هم به آب‌های زیر زمینی ضربه می‌زند هم جهت وزش باد طوری است که روستاهای همجوار این جایگاه، روستای گراب و روستای فارتق با مشکلات زیادی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و طی 13 سال هیچ مسؤولی در رفع این مشکل قدمی برنداشته است.

مردم روستای فارتق گلایه‌مندی خود را از اینکه این جایگاه در بهار و تابستان مانع آرامش آنها خواهد شد همواره اعلام کرده و حتی بوی بد این جایگاه زندگی کردن را در این دو روستا برای آنها تلخ کرده که قصد جلای وطن را کرده‌اند.

مردم روستای گراب اظهار کردند: با تأسیس شهرداری دیشموک قرارداد فی مابین داریم که در اسرع وقت شهرداری دیشموک نسبت به انتقال جایگاه باید تمهیدات لازم را بکار گیرد اما با تعویض شهرداران هر کدام مقصر را شهردار گذشته دانسته و در حل این مشکل قدم راسخی برنداشته‌اند.

عظیم صادقی‌نیکو در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار کرد: جایگاه زباله شهر دیشموک که در 300 متری روستای فارتق قرار دارد باعث مشکلات بسیاری برای این منطقه شد.

دهیار روستای فارتق گفت: این جایگاه با وجود اینکه بیش از 12 سال است موجب آزرده‌دلی شهروندان این منطقه شده اما مسؤولان نسبت به انتقال جایگاه زباله دیشموک قدمی برنداشته‌اند.

سید مندنی موسوی از اهالی این روستا گفت: این جایگاه علاوه بر اینکه در چند قدمی منبع آب شرب شهر دیشموک می‌باشد متاسفانه استفاده حیوانات اهلی از این جایگاه باعث از بین رفتن بیشتر دام‌های این منطقه شد.

وی در ادامه گفت: این جایگاه هیچ‌گونه دیواری که آن را احاطه کرده باشد ندارد و تمام فرزندان‌مان بر اثر آن بیمار شده‌اند.

به گزارش فارس اهالی منطقه گراب که در بالا دست این جایگاه قرار دارند و اهالی روستای فارتق خواهان انتقال این جایگاه از مسؤولان شده‌اند.

گزارش و عکس: آرش آهنگ

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • من وتو گفت:

    جناب آقای آهنگ شما جایی بهتر از این سراغ داری ؟ در فاصله 10 یا 20 کیلومتری دیشموک مکان مناسبی سراغ داری که مسئولان کوتاهی کرده باشند. اون وقت منبع آب شرب با زباله های خشک چه ارتباطی می تونن با هم داشته باشن؟ و…….
    لطفا دنبال گزارش به درد بخور باش.

پربازديد