تاریخ درج خبر : 1395/02/27
کد خبر : ۵۴۲۸۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -
حامد وکیلی

حرکت عارفانه این بار «ماندن» است

1- کنون به عقب که می نگریم، درخواهیم یافت که از چند پیچ و گردنه تند در این دو سه سال عبور کرده ایم. جریان اصلاحات از یک کمای طولانی جانِ سالم به در برد. علت این امر، مقداری از بختیاری بود و مقداری از هوشیاری. این هوشیاری به اخذ تصمیماتی خرد پسند انجامید که مطابقِ “عقل سیاسی” افتاد و گرهِ کورِ سیاسی اصلاح طلبان را گشود.
سه سال از تصمیم هوشمندانه خرداد ٩٢ می گذرد. آن تصمیم، موقعیت ایران و اصلاح طلبان ایران را به کلی دگرگون کرد. حال در موقعیتی متفاوت و با تجربه ای که از سر گذراندیم باید برای آینده تصمیم بگیریم.
2- خرداد ٩۵ با خرداد ٩٢ تفاوت های آشکاری دارد. با این تفاوت در مختصات ایران و موقعیت اصلاح طلبان، می طلبد در منطقِ تصمیم نیز تفاوت قائل شد. عقل سیاسی چنان به زمین و زمینه آمیخته است که، نمی توان انتظار صدورِ رای یکسانی در این دو موقعیت از طرف آن را داشت.
3- درسی که می توان از خرداد ٩٢ و اسفند ٩۴ آموخت این است که گاهی سلامت در آویختن به حداقلیات است. گاهی سقف مطالبات چنان بر ستونِ سیاست سنگینی می کند که آن را فرو می پاشد و ما را به جایی می رساند که امنیت و امنیتی جای را بر سیاست و سیاستمدار تنگ می کند! لذا باید سقف را چندان سبک گرفت که عمود سیاست همچنان بر پا بماند.
4- عارف نیز اصلاح طلبی حداقلی است. او را نمی توان در سقفِ اصلاح طلبی تعریف کرد.
مرام و منش او با اتمسفرِ سیاست در ایرانِ کنونی سازگار است. او هم دستی بر آتش اصلاح دارد و هم سری در سرسرای اعتدال. سیاستِ اخلاقی او با اخلاقِ سیاسی مطلوب مردم در این انتخابات همساز است.اسفند ٩۴ مردم، آرام حماسه آفریدند! آنان بدونِ هیجان، پیامِ بلندِ اصلاح را مخابره کردند. عارف نیز هم آرام است و هم تحول خواهِ صادق! لذا متخلق به اخلاقِ”امید” است. اخلاقی که مقبول و منظور ملت در این انتخابات بود.
5- اخلاقِ عقلانی و عقلِ اخلاقی، هر دو حکم می کند که مجلسیانِ مجلس دهم در انتخاب رئیس مجلس مواضع شفافی داشته باشند. پیام مردم بسیار شفاف بود. روا نیست که آن را با مواضع غیر شفاف، نشنیده گرفت.
عبور از سمبل جریان “امید” در این انتخابات -دکتر عارف- نه اخلاقی است و نه عقلانی. این عبور هم امید را از مردم می ستاند و هم اخلاق را می سوزاند.
تعامل حداکثری (که مقبول عقلِ سیاسی است) سایه ی تهدیدی بر سر اصلاح طلبان انداخته که در قضای ایجاد شده، معاملات پنهان سیاسی (که نه مقبول عقل سیاسی است و نه مطابق سیاست اخلاقی) با نامِ تعامل، رواج یابد.
انتهای این امر سخت گرانبار و خسارت زاست. لذا عقلاً و اخلاقاً باید دکتر عارف کاندیدای اعضای لیست امید در انتخاب ریاست مجلس دهم باشد.
6- ایران به نقطه ای رسیده است که سخت نیازمند ادبیات جدید در سیاست است. تعامل با دنیا به نقطه ای برگشت ناپذیر رسیده است (البته امکان بازگشت خسارت آسا همچنان وجود دارد!) ادبیات تعامل کار ویژه گفتمان اصلاح طلبی است. ما به عصر و عرصه ای پانهاده ایم که در آن کسی زبان اصولگرایی و بنیادگرایی را نمی فهمد!
موقعیتِ جدید ایران سخت نیازمند تولید ادبیات جدیدی است که تنها در زمین و ضمیر گفتمان اصلاحات می تواند تولید شود.
7- اصلاح طلبان باید موقعیت جدید را بشناسند. دیگر نه ادبیات اصلاح طلبانه دهه هفتاد دلی می رباید و نه انفعال این سالها، گرهِ ای می گشاید. موقعیتِ جدید، نیاز به ادبیات جدید دارد. جهان جدید در پسابرجام یک بار دیگر دارد به ایران ورود می کند! این نکته را باید خوب دریافت. هم مناسبات قدرت، تحول یافته و هم تکنولوژی جدید پایش به ایران رسیده و می رسد. رختِ جدید قدرت و تکنولوژی جدید (و از ورای تکنولوژی جدید،فرهنگ جدید) مواجهه ای نو با غرب و جهان آفریده است. غفلت از این نکته خسارت بار است. این مواجهه نیازمند روشنگری و روشنفکرانِ جدید است.
باید ادبیات این مواجهه تولید شود.
8- ورود به این جهان جدید بدون اصلاح طلبی امکان پذیر نیست. هویات این جهان در گفتمان اصلاحات معنا دار و گره گشا خواهد بود. در گفتمان رقیب، این هویات یا معنا ندارد و یا سخت مطعون است! پرخاش آنان در مواجهه با این هویات، از همین روست. عناصر زبانی آنان تاب هضم مفاهیم جدید را ندارد.
نظام معنایی آنان جایی برای این هویات ندارد. ورود بی تنش به این جهان با پای اصولگرایی امکان پذیر نیست. تحقق “امید آرامش و رونق اقتصادی” نیز با تنش خارجی و یا داخلی امکان پذیر نیست. لذا منتخبان لیست امید، برای تحقق وعده خود باید این گام پیش رو را اصلاح طلبانه بردارند.
9- هر چند دکتر علی لاریجانی فاصله معناداری با تندروهای اصولگرا گرفته است و از “مدیریت علمی کشور” سخن به میان می آورد؛ اما این سخن لوازمی دارد که با مبانی معرفتی او سخت در تعارض است. لذا بیم آن می رود که در یک پیچ تند، این تناقض معرفتی او را (و متعاقبا مجلس را) از ریل اصلی خارج کند. سفره ملت دیگر توان خسارت واپسگرایی و عقب گرد را ندارد. لذا با حفظ احترام او، معتقدم راه جدید با دکتر محمد رضا عارف پیمودنی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • کره گیجال گفت:

    درود بر جناب وکیلی و قلم شیوا و نقد زیبایش! جناب عارف در شرایط کنونی گزینه مناسبی هستن ولی احتمالش کمه که جسارت و شجاعتی را که باید رئیس مجلس داشته باشه را جناب عارف داشته باشن

  • ساسان گفت:

    احسنت به قلم و تحلیل زیبای شما،با وجودی که قبلا وصف قدرت قلم شما را شنیده بودم ،فرصتی حاصل شد تا بخوانم،درود بر شما،با وجود اختلاف نظری که با شما در عرصه ای دیگر دارم ،معذلک در عرصه نگارش نیاز به تلمذ شما دارم.

  • الف گفت:

    مهندس عالی بود ـ از دغدغه اصلاحگرایی و اصلاح طلبی شما مزید شوق و سرشار از امیدیم ـ ولی برادر بسیاری از اصلاح طلبان باید در عرصه عمل خود را نشان دهند ـ گوش مردم از شعار های دلربا سرریز کرده است ـ البته به تحقیق و تجربه ثابت گردیده که سیر اصلاحطلبی صبر و حوصله ای میطلبد تا در آن بسیاری از موارو در گذر زمان هضم گردد ـ ان شالله ـ ـ ـ

پربازديد