تاریخ درج خبر : 1395/02/27
کد خبر : ۵۴۲۸۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -
دکتر مهدی هرمزپور

جناب آقای استاندار!

جناب آقای دکتر خادمی استاندار محترم استان اخیراً در سخنانی نگرانی خود از افزایش میزان خودکشی» به‌خصوص در استان ابراز داشته و از اینکه توجهات به‌جای مقوله خودکشی متوجه حجاب» شده است، ابراز تأسف و نگرانی نموده‌اند.

اینکه یک مقام سیاسی و اجرایی در استان، این‌گونه نسبت به شیوع بالای خودکشی، ابراز نگرانی و حتی اظهارنظر کند،بسیار اتفاق  امیدوارکننده‌ای است.اما وقتی این موضوع با مسئله حجاب مقایسه می‌شود و عنوان می‌شود که چرا آن‌قدر که به حجاب توجه می‌شود ، به خودکشی توجه نمی‌شود،موضوع رنگ و بوی سیاسی می‌گیرد و این احساس در خواننده ایجاد می‌شود که قرار است موضوع حجاب و عفاف این بار به بهانه “موضوع خودکشی” توسط یک دولتمرد دیگر از دولتمردان “تدبیر و امید” قربانی شود.

جناب آقای استاندار!

خودکشی بر اساس متون علمی معتبر روان‌پزشکی و روانشناسی، نشانه‌ای از یک بیماری اعصاب و روان است و مانند هر بیماری دیگری  دارای تعدادی فاکتور خطر است که اصلاح این فاکتور ها می تواند میزان و شیوع خودکشی را کاهش دهد.برخی از این فاکتورهای خطر، مربوط به خود فرد خودکشی کننده است و برخی هم مربوط به محیط اطراف او.

فاکتورهای مرتبط با خود فرد شامل افسردگی، اعتیاد و بسیاری بیماری های دیگر روانپزشکی است که حضور یک تیم مجرب سلامت روان (اعم از روانپزشک و روانشناس،مدد کار اجتماعی و.. ) همراه با تعداد مناسب  تخت روانپزشکی  و امکانات مجهز بیمارستانی، میتواند در غربالگری و در نهایت تشخیص و درمان این اختلالات کمک نموده و با بهبودی این گونه بیماری ها، میزان خودکشی نیز کاهش یابد.حال حضرتعالی باید از خود،بعنوان مدیر ارشد اجرایی استان،  بپرسید که آیا توانسته اید این زیر ساخت ها را فراهم کنید یا خیر؟اگر این زیر ساخت ها ناقص است،آیا حضرتعالی از این نواقص اطلاع دارید؟آیا قانون تخصیص ده درصد از تخت های بیمارستان های عمومی به بیماران روانپزشکی را اطلاع دارید؟ آیا این قانون در بیمارستان های  دانشگاهی تحت مدیریت مدیران حضرتعالی اجرا میشود؟

آیا مسولیت ستاد مبارزه با مواد مخدر در استان  که باید در کنترل اعتیاد نقش آفرین باشد با شخصی غیر از حضرتعالی است؟

اما همانطور که گفته شد، عوامل محیطی نیز در تعامل با عوامل فردی بر روی میزان خودکشی، تاثیر گذار است.

از جمله این عوامل میتوان به موضوع بسیار مهم “فقر” اشاره کرد.یقینا نمی توانید ادعا کنید که در قبال “فقر” حاکم بر مردم استان، هیچ مسولیتی ندارید.بعنوان عالی ترین مقام اجرایی استان، مسولیت بخشی از این فقر متوجه حضرتعالی نیز خواهد شد،آنگونه که سایر مقامات اجرایی استان پیش از شما هم در این زمینه بی تقصیر نیستند.

دومین عامل محیطی دخیل در خودکشی که بخصوص در استان ما، نقشی تعیین کننده دارد، دسترسی به اسلحه است.برخی از صاحب نظران، دسترسی به اسلحه را “مهمترین فاکتور خطر” برای خودکشی می دانند.سوال بسیار مهم و اساسی این است که نقش حضرتعالی بعنوان” رییس شورای تامین استان “در مدیریت کردن این موضوع چه بوده است؟آیا اینجا هم مسولیت متوجه کسانی است که در قبال موضوع” حجاب و عفاف “حساسیت دارند؟

سومین عامل محیطی که حتی  منابع علمی غربی به عنوان فاکتور خطر در خودکشی به آن استناد کرده اند، مساله” مذهب “است.طبق نص صریح متون روانپزشکی و روانشناسی،پایبندی به مذهب به خصوص اسلام (عین جمله منابع علمی غربی) عامل بازدارنده بسیار مهمی برای وقوع خودکشی است. تقید به دین اسلام با ایجاد امید به آفریدگار هستی در بعد فردی و توصیه به تعامل اجتماعی با همنوعان و تقویت بنیان خانواده در بعد اجتماعی،تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از وقوع خودکشی دارد.حجاب و عفاف از دستورات صریح دین اسلام است که  می تواند با  مصونیت آفرینی و هویت  بخشی، روحیه فرد را تعالی بخشد.

چهارمین فاکتور خطر، نحوه پوشش اخبار خودکشی توسط رسانه هاست.رسانه ها در این خصوص  ملزم به رعایت برخی ” باید ها و نبایدها “هستند. آیا حضرتعالی بعنوان نماینده عالی دولت در استان، ظرافت های پوشش رسانه ای خودکشی را می دانید؟ آیا مشاورین شما در این زمینه به شما مشاوره ای داده اند؟ آیا برای آموزش و توجیه رسانه های استان

در مورد نحوه انعکاس اخبار خودکشی با مدیران فرهنگی و رسانه ای خود تعاملی داشته اید؟

جناب آقای استاندار!

خودکشی موضوع پیچیده ای است که شیوع آن در استان ما متاسفانه بسیار بالاست و بدون شک حضرتعالی در قبال شناسایی و پیشگیری از برخی فاکتورهای خطر عنوان شده، مسولیت دارید و کسی که باید بیش از همه نگران شیوع بالای خودکشی در استان باشد حضرتعالی هستید نه آنان که دغدغه حجاب و عفاف دارند.

(روانپزشک)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  متاسفانه برخی با یدک کشیدن مدارک دانشگاهی سعی در بیراهه بردن جامعه و مردم را دارند، پیچیدگی های جوامع نوین و مسایل و مشکلات این نوع زندگی را نمیتوان با دستور العمل های قدیمی حل کرد.

 • نغمه سرا گفت:

  آقای دکتر در یادداشت خود مطالبی را طرح کرده که از یک تحصیل کرده بسیار بعید بنظر میرسد !
  اولا قریب به یقین نظر استاندار نفی چادر که نبوده است بلکه گفته که خودکشی هم یک معضل اجتماعی است وقتی اینهمه بودجه کشور خرج نحوه ی پوشش مردم میشود ضروریات که به این مهم هم توجه شود…
  دوما نحوه پوشش یک امر شخصی است حکومت میتواند با کار فرهنگی آگاهی دهد نه اینکه با برخورد قهری برای پوشش یک جوان آبروی خانواده را ببرد….
  شما که اسلحه را اشاره کرده آید میدانید چند درصد خودکشی با اسلحه بوده است ! اگر میدانستی قضاوت بی جا نمی کردی…
  امنیت مهمترین راه کار برای امید به زندگی است ، …..ادامه دارد?

 • ali گفت:

  جناب اقای دکترحرفهای شما هم خالی از سو گرایی سیاسی نسیت.شما هم با استفاده از دلیل مشکل را اشاره نموده اید ولی تا جایی که به دولت مربوط می شود.تاسف برای این جامعه که هرکسی به دنبال هدف خودشه و هدف جمعی وجود نداره

پربازديد