تاریخ درج خبر : 1395/02/28
کد خبر : ۵۴۲۸۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

گفت و گو با بانوی روابط عمومی در استان : روابط عمومی برتر کشور شدم

متولد 1357 در یاسوج و دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان انگلیسی 14 سال است که در سمت مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار است.
به گزارش سایت استان به نقل از ایل بانو، به مناسبت هفته ارتباطات و روز روابط عمومی پایگاه خبری صبح زاگرس در گفت و گویی مفصل با یکی از مسئولان روابط عمومی موفق استان به گفت و گو پرداخته که ماحصل این گفت و گوی جذاب و خواندنی در زیر به مخاطبان گرامی تقدیم می شود.

خودتون و معرفی کنید و اینکه مدرک تحصیلی شما چیه؟ چند سال است که در سمت روابط عمومی این اداره کل مشغول به کار هستید؟
پریسا راد، متولد 1357 در یاسوج و دارای مدرک کارشناسی ارشد زبان انگلیسی 14 سال است که در سمت مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مشغول به کار هستم و علاوه بر مسئولیت روابط عمومی در پست هایی از جمله نماینده اداره کل در کارگروه تخصصی امور بانوان، شورای برنامه ریزی و توسعه استان، عضو کمیته امور فرهنگی اداره کل، دبیر و نماینده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان جهت برنامه ریزی ها و پیگیری های کلیه امور سفر خبرنگاران و نمایندگان و سفرهای خارجی، عضو کمیسیون اداری تحول ادارای، عضو کمیسیون مدیریت بهره وری و مسئول کمیته تخصصی احصاء و اصلاح فرایندها و روش های اناجم کار و طرح تکریم ارباب رجوع، عضو شورای راهبردی و تصمیم گیری قابل گذاری با بخش غیر دولتی، عضو کمیسیون آمایش فرهنگی، معرف و روابط استان به امور مجلس و هماهنگی امور استان ها و متصدی امور آموزش دفاتر خدمات جهانگردی و مسافرتی و مسئول روابط عمومی ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی اداره کل و … هستم و هم اکنون نیز در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فعالیت دارم.
شغل روابط عمومی چه جذابیتی برای شما دارد؟
با توجه به اخلاق و روحیات مردمی که در خود سراغ دارم کلیه امور در روابط عمومی برای برای من ستودنی و جذاب است چرا که اگر بخواهیم تعریفی ازروابط عمومی داشته باشیم زمانی میسر است که تعریف کامل و جامعی از هنر، ادبیات، فرهنگ، فلسفه و سیاست پیدا کنیم در این صورت به تعریف معتبری از روابط عمومی نیز خواهیم رسید. اما در یک جمله کارروابط عمومی آینده تمام نمای یک سازمان یا یک مسئله را یادآور و خاطرنشان می کند.
مهمترین مشکلات روابط عمومی های استان از نظر شما چیست؟
نادیده گرفتن جایگاه و ارزش روابط عمومی ها توسط مدیران و مسئولین استان است و نداشتن چارت سازمانی شخصی برای همکاران روابط عمومی که منجر به تضییع حقوق و مزایای معنوی و مادی آنها شده است.همچنین کمبود امکانات اولیه در روابط عمومی ها، آگاهی نداشتن روابط عمومی ها از شرح وظایف خود، نبود نیروی متخصص و آموزش دیده از دیگر مشکلات روابط عمومی ها ما در استان است.
انتقاد زیادی از روابط عمومی ها استان وجود دارد از جمله اینکه تخصص کافی ندارند و مدرک تحصیلی آنها تناسبی با شغل آنها ندارد و نحوه تکریم ارباب رجوع انتقاداتی وارد است. نظر شما چیه؟
به نظر من همه این ضعف ها به مدیران و مسئولین روابط عمومی های استان معطوف می شودچرا که مدیران روابط عمومی هستند که باید ارتباطات قوی با مدیران عملیاتی و میانی و مدیران عالی سازمان خود و حتی در استان در حوزه استانداری داشته باشند و روابط دوستانه و کاری را در ادارت تقویت و فعال کرده و موفق عمل کنند. در مرحله اول ارتباط تنگانگ با مدیر و در نهایت با همکاران خود و ارباب رجوع داشته باشد اما مهمترین مسئله موفقیت روابط عمومی ها داشتن مدرک تحصیلی متناسب با شغل روابط عمومی است.
روابط عمومی های استان از اینکه شرح وظایفشون در حد نصب بنر دیده می شود ابراز نگرانی می کنند چگونه می توان این نگاه را نسبت به حرفه روابط عمومی تغییر داد؟
من اعتقاد دارم دیدگاه افراد زمانی تغییر می یابد که خود روابط عمومی ها بپذیرند که کارشان در حد یک مدیریت است و شرح وظایف سنگینی دارد که محدود به کارهای جزئی نمی شود.اگر در سطح کلان فکر کنیم مطمئن باشید که دیگران نیز به جایگاه ما نگاهی کلان خواهند داشت پس خودباوری در کار و پذیرفتن اینکه جایگاهمان بسیار بالاتر از نصب بنر و … است بسیار حائز اهمیت است.
تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما از دوران خدمت و فعالیت شما چیست؟
شیرین ترین خاطره من از دوران فعالیتم است که به عنوان روابط عمومی برتر در هفتمین سمپوزیم روابط عمومی کشور در سال 90 انتخاب شدم.خدار را شکر خاطره تلخی از دوران فعالیتم در روابط عمومی ندارم و چون کارم را دوست دارم تلخی هایش برایم شیرین است.
یک مسئول روابط عمومی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
مهمترین ویژگی اخلاق مداری و مردم داری است زیرا لازمه هر ارتباطی دانستن آداب معاشرت و رعایت اصول اخلاق صحیح و قانونی است. دیگر ویژگی های روابط عمومی صداقت، امانت، راستگویی، علاقه مندی به فعالیت های مربوط به حوزه روابط عمومی ، توانایی برقراری ارتباط صحیح با همکاران سازمان و خارج از سازمان مربوطه و تعامل دو سویه با رسانه ها و مطبوعات است و نهایت باید دارای توان مدیریتی بالا باشد.
تا چه اندازه خودتون رو در این زمینه موفق می دونید و ارتباط شما با اهالی رسانه چگونه است؟
خوشبختانه در طول 15 سالی که به عنوان مدیر مسئول روابط عمومی مشغول به فعالیت هستم ارتباط بسیار خوبی با اصحاب رسانه و و مطبوعات دارم اهالی رسانه را دوستان صمیمی و نزدیک خود می دانم همیشه تلاشم بر این بوده است که تجربیات این عزیزان در زمینه های مختلف کاری و در بعضی مواقع امور و زندگی شخصی خود استفاده کنم و به نظرم تا حد زیادی در کارم موفق بوده ام و به اهداف مد نظرم رسیده ام.
ضعف روابط عمومی ها تا چه اندازه به ضعف مدیریت بر می گردد؟
به یقین می توانم بگویم که یکی از عوامل عمده ضعف روابط عمومی ها به ضعف مدیران مربوط می شود و تا زمانی که جایگاه روابط عمومی و نقشی که می تواند در ارایه عملکردهای اداره یا سازمان مربوط به خود ارایه دهد توسط مدیران و مسئولین مربوطه شناخته نشود نه تنها مدیرانی ضعیف خواهیم داشت بلکه عملکرد قابل توجهی هم ارایه نخواهد شد.
برای ارتقای آگاهی های روابط عمومی شما از چه منابعی کمک می گیرید و چند سایت روابط عمومی را می شناسید که به ما معرفی کنید؟
فکر می کنم بهترین راه برای دریافت اطلاعات و ارتقای آگاهی های لازم در خصوص روابط عمومی ها مطالعه کتابهایی است که در این خصوص نوشته شده است البته استفاده از تجربیات عملی همکاران در روابط عمومی نیزدر این خصوص تاثیر بسزایی دارد.استفاده از سایت های اطلاع رسانی مختلف ، سایت های مجازی نیز تاثیر گذار است. سایت های روابط عمومی که معمولا با آنها سرو کار دارم سایت میراث آریا، سایت chtv ، سایت های تخصصی میراث فرهنگی کشوری است و تقریبا با همه سایت های استانی در ارتباط نزدیک و مستقیم هستم.
تا به حال به عنوان روابط عمومی برتر انتخاب شده اید؟ دلیل انتخاب چی بوده است؟
بله در هفتمین سمپوزیم روابط عمومی های برتر کشور موفق به کسب رتبه برتر در سال 90 شدم.در سالجاری نیز موفق به کسب رتبه سوم روابط عمومی برتر در بین دستگاههای اجرایی استان شدم.
در سال 87 به عنوان مسئول روابط عمومی در خصوص بزرگداشت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هم توسط استاندار وقت، و معاون سیاسی و امنیتی استاندار لوح تقدیر دریافت کردم، به عنوان مسئول روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی استان توسط مشاور رییس سازمان و مدیرکل روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی کشور در سال 90 لوح سپاس دریافت کردم، به عنوان مسئول روابط عمومی امور فرهنگی و اجتماعی استان در سال 91 تشویق نامه دریافت کردم.تشویق نامه در همایش مدیران و مسئولان روابط عمومیهای استان های کشور از سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور فرهنگی و مدیر کاخ گلستان دریافت کردم.روابط عمومی برتر در سال 92 از طرف معاون رییس جمهور و و رییس ساطمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور شدم.
توصیه های شما به همکارانتان در این زمینه چیست؟
دانستن ارزش و موقعیت شغلی خود و تلاش برای کسب دانش عمومی و تخصصی شدن در زمینه روابط عمومی و تلاش برای حضور فعال تر در برنامه های اداره کل است.
مهمترین نیازهای یک روابط عمومی که در حال حاضر به آن توجه نمی شود چیست؟
متاسفانه در کشور ما اهمیت روابط عمومی و ارتباطات انچنان که شایته است شناخته نشده است. در استان ما با توجه به اینکه در چند سال اخیر توجه بیشتری به امر ارتباطات و و اهمیت کار روابط عمومی ها توسط مسئولان استانی صورت گرفته اما هنوز روابط عمومی ها نتوانسته اند جایگاه خود را آنچنان که لازم است پیدا کنند. برخی از روابط عمومی های ادارات و سازمانهای استان حتی نتواسته اند نیازهای اولیه کار خود را از قبیل کامپیوتر و … فراهم کنند اما مهمترین نیاز یک روابط عمومی که در حال حاضر به آن توجه نمی شود یا کمتر توجه شده است عدم اطلاع و آگاهی برخی مدیران و مسئولان به جایگاه و اهمیت کلیدی روابط عمومی در دستگاه ها است این موضوع نیاز به تامل بیشتری دارد.
دوره های آموزشی خبرنگاری و روابط عمومی تا چه اندازه در کار شما تاثیر داشته است؟
مسلما آموزش آن هم از نوع تخصصی که لازمه کار در روابط عمومی است تاثیر بسزایی در موفقیت هر فرد دارد و معتقدم که نیروهای روابط عمومی باید دوره های آموزشی و تخصصی و عمومی جهت هرچه بهتر انجام دادن فعالیت های این بخش را طی کنند.
از 100 نمره در حوزه روابط عمومی نمره چند به خودتان میدهید؟
فکر می کنم دیگران باید کار من را قضاوت کنند من همیشه تمام تلاش خود را می کنم که در کارم موفق باشم و چون به کارم علاقه دارم تلاشم برای بهتر بودن در همه زمینه هاست.
رشته ورزشی مورد علاقتون چیه؟
شناست البته گاهی اوقات والیبال هم بازی می کنم و با بدن سازی ایروبیک هم میانه خوبی دارم.
پرسپولیسی هستی یا استقلالی؟
به فوتبال علاقه ای ندارم گاهی اوقات بخاطر حساسیت بین دو تیم پرسپولیس و استقلال در کشور نتیجه را دنبال می کنم.
در روز چقدر مطالعه دارید؟ و ارتباط شما با با کتابهای مرتبط با کارتون چیه؟
سعی می کنم 2 ساعت در روز را به مطالعه اختصاص بدهم و معمولا کتابهای مرتبط با کارم را مطالعه می کنم البته کتابهای غیر مرتبط هم مطالعه می کنم.

از خانم راد که در این گفت و گوی صمیمی شرکت کردند و به سوالات ما پاسخ دادند تشکر می کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سهرابی گفت:

  هزاران درود بر استاد عزیزمان پریسا راد به امید موفقیت روز افزون برا شما…

 • سهرابی گفت:

  هزاران درود بر استاد عزیزمان پریسا راد به امید موفقیت روزافزون

 • ناشناس گفت:

  درود بر استاد عزیزم پریسا راد

 • ناشناس گفت:

  سید باقر سمت ها واشتغال زایی های زیادی درست کرد در زمان نمایندگیش که هنوز اثار ان ملموس است.کاری به چطوری وبرای چه کسانی درست کرد ،نداریم

 • همتی گفت:

  ولی ایشون “مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد” است نه ” بانوی ” مسئول لطفا این نگاه جنسیتی رو دور کنید از این رسانه

 • همتی گفت:

  درود بر شما

پربازديد