تاریخ درج خبر : 1395/02/30
کد خبر : ۵۴۲۹۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون وزیر علوم:

ظهور داعش ناشی از برداشت‌های غلط از واژه‌ها در علوم اسلامی و قرآنی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: درک ناصحیح واژه‌های دینی موجب ظاهرگرایی در مبانی اسلام می‌شود.

zya

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، سید ضیاء هاشمی در نخستین همایش ملی واژه‌پژوهی با اشاره به موفقیت دانشگاه یاسوج در سال‌های اخیر، گفت: دانشگاه یاسوج دانشگاه جوانی است و در سال‌های آینده شاهد موفقیت بیشتری در این دانشگاه  خواهیم بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزاری نخستین همایش واژه‌پژوهی در علوم اسلامی به میزبانی دانشگاه یاسوج را کار ارزشمند دانست و افزود: خلأ برگزاری چنین همایش‌هایی در سطح کشور احساس می‌شد، که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد برگزاری این همایش برای نخستین بار در سطح کشور هستیم.

وی با اشاره به حمایت وزارت علوم از برگزاری چنین همایش‌هایی گفت: پیشرفت کشور در گروی اتکاء به مسائل و حوزه دینی است و برگزاری این همایش‌ها موجب پیشرفت فرهنگی و دینی می‌شود.

این مسؤول تصریح کرد: درک نادرست و غلط از واژه‌های دینی و میراث تاریخی منجر به ظاهرگرایی و اخبارگرایی در متون و مبانی فقهی و اسلامی شده است و بدون واکاویی و شناخت درست از واژه‌ها دینی و قرآنی و میراث تاریخی چهره واقعی اسلام و شریعت مخدوش می‌شود.

هاشمی بیان کرد: ظهور داعش و گروهک‌های تروریستی، تکفیری در منطقه و جهان ناشی از برداشت‌های ناصحیح و تفسیر و تحلیل‌های غلط از واژه‌ها در علوم اسلامی و قرآنی است.

وی عنوان کرد: برگزاری همایش واژه‌پژوهی در علوم اسلامی در شناخت درست مفاهیم، تحلیل و تفسیرهای علوم اسلامی و قرآنی مؤثر است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در راستای ترویج زبان فارسی اساتید زبان فارسی به خارج از کشور اعزام می شوند.

هاشمی افزود: همچنین چاپ آثار علمی دانشمندان ایرانی و خارجی به زبان فارسی از دیگر برنامه های وزارتخانه برای ترویج زبان فارسی است.

وی بیان کرد: تقویت زبان فارسی یکی از ضرورت‌های فرهنگی و علمی مورد توجه وزارتخانه است  و برای ترویج زبان فارسی مؤسسات خاصی از جمله بنیاد سعدی به صورت متمرکز در حال فعالیت هستند.

هاشمی اظهار داشت: همچنین در راستای ترویج زبان فارسی آثار علمی دانشمندان ایرانی به زبان فارسی چاپ و ترویج داده می‌شوند.

وی افزود: همچنین مجموعه‌هایی که در زمینه‌ توسعه زبان فارسی در سطح دنیا تلاش می‌کنند مورد حمایت، همراهی و تشویق وزارتخانه قرار می‌گیرند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد