تاریخ درج خبر : 1395/03/01
کد خبر : ۵۴۳۰۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -
محمود ذکاوت

امنیت یا عدم امنیت این است پرسمان

1) «امنیت در لغت، حالت فراغت از هر گونه تهدید یا حمله و یا آمادگی برای رویارویی با هر گونه تهدید و حمله را گویند.» امنیت جزو ارکان حیات اجتماعی و از جمله کارکردهای تشکیل جامعه است. «امنیت» چنان برای جامعه با اهمیت است که جهت تحقق و حفظ آن، موسسات و نهادهای مستقلی ایجاد شده، موسساتی که کارکرد اصلی آنها «امنیت» و حفظ آن است. اکنون نهادهای امنیتی عهده دار حفظ امنیت جامعه هستند. امنیت به یک معنا شامل دوگانه­ی امنیت ملی و امنیت بین المللی می شود. هرکدام از این عرصه ها نیز پرونده­ های اجتماعی خود را دارند که عبارت اند از: امنیت فرهنگی، امنیت اجتماعی، امنیت اقتصادی و امنیت سیاسی. با توجه با این مطلب نظریه­ ها، الگوها و نظام­ های مختلف و متفاوتی در حوزه امنیت وجود دارد. به بیان دیگر عرصه ­ی امنیت چنان وسیع و متنوع گشته که جهت ایضاح مساله ی امنیت باید از «مطالعات امنیت» نام ببریم.

2) در روزگار و منطقه ی ما، مفهوم امنیت با مساله امنیت نظامی-سیاسی گره خرده است. رخدادهای 5 سال اخیر در غرب آسیا، امنیت را مهم ­ترین کلید واژه رسانه ها کرده، همه در جست و جوی امنیت اند. حتی گروه هایی که خود باعث اخلال در امنیت منطقه شدند برای مشروعیت اقدامات خود بعضا مساله امنیت را پیش می کشند. جدال امنیتی موجود در منطقه اگر چه این رویارویی و جدال دو نوع تفکر است، به احتمال زیاد جدال دو نوع گفتمان در حوزه امنیت نیز هست.[1]

3) غالب کشور ها سعی می کنند امنیت و ضریب امنیتی خود را به رخ رقیبان و دشمنان بکشند. بازتاب موفقیت و کارامدی نیروهای امنیتی در سینما و تلوزیون و دیگر رسانه ها، سهم مهمی در قوام اجتماعی و تقویت روح ملی و میهنی و فرهنگی جامعه دارد. آمریکا بیشتر از سایر کشورها از این عرصه استفاده می کند. البته گاهی اغراق در این مساله در بزنگاه ها باعث تشکیک افکار عمومی می شود. مثلا: تسلط نیروهای امنیتی آمریکا در اغلب فیلم های هالیوودی چنین تصویر شده است که کوچکترین تهدیدها را رصد و خنثی می کنند. اما در عمل در رخدادهای متعددی نیروهای امنیتی آمریکا در مقابل نیروهایی که شهروندان این کشور را تهدید می کند شکست خورده اند. این شکست باعث خدشه دار شدن تصویر شده و در عمل و در دراز مدت باعث تشکیک افکار عموم نسبت به مساله امنیت و تسلط نیروها و نهادهای امنیتی آن جامعه می شود.

4) در مقابل و در این سوی دنیا نیروهای امنیتی ای وجود دارند که با عنوان «سربازان گم نام» خود را معرفی می کنند و در رسانه ها کمترین حضور را دارند. اگرچه گه گاهی فیلم هایی چون بادیگارد حاتمی کیا افکار عمومی را متوجه آن ها می کند. اما بیش از هر چیز موفقیت های آن ها در ایجاد و حفظ امنیت سرزمینی، ملی و بین المللی، آن ها را در صدر رسانه های قرار می دهد. وقتی که ریگی را از آسمان به زیر کشیدند، وقتی که شهرام را از دوبی کت بسته در فرودگاه تحویل مقامات قضایی دادند. اگر این عدم حضور نوعی راز وارگی را با آن ها نسبت داده است. اما سیاه رنگ کردن صفحه ی سفید کاغذ برای حافظان امنیت کمترین کاری ست که در تجلیل آن ها می تواند انجام داد.

[1] جدالی که در یک سوی آن گفتمان خلافت در قرائت جدید آن حاضر است و در سوی دیگرش گفتمان دفاع از حریم حرم؛

از اینجا دورد می فرستیم به شهدای مدافع حرم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد