تاریخ درج خبر : 1395/03/01
کد خبر : ۵۴۳۰۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

پیشنهاد سازنده‌ی اقتصادی، با چاشنی طنز

در خبرها خوانده‌ایم و عکسش هم حی و حاضر است که برلوسکونی نخست‌وزیر قدرتمند ایتالیایی به خاطر فساد و تخلفات مالیاتی (فرار از پرداخت مالیات) به انفصال‌ازخدمت و انجام کارهای خدماتی – عمومی (بخوان رفتگری) محکوم شده است.

 در ایران خودمان هر از چندی خبر تخلفات 3000 میلیاردی و 2 هزارمیلیاردی و …، کشف‌شده و کشف نشده را می‌شنویم. این حقیر نه کارشناس اقتصاد هستم و نه دارای چنان مسئولیت دولتی هستم که هر از چند گاهی به اجلاس‌ها و گردهمایی‌ها مختلف دعوت شوم که حق مأموریتی و مسافرتی و چلویی و پلوئی نصیبمان شود؛ اما با همین عقل ناقصمان یک پیشنهاد سازنده اقتصادی دارم که متخلفین و مفسدین اقتصادی خودمان را هم جریمه کنم که از خدمات دولتی انفصال شوند و چند سال خدمات عمومی- شهری (رفتگری سطح شهرها و معابر) را انجام دهند. در این صورت یک معادله دو سر سودمند خواهد بود که خودش کلی صرفه اقتصادی، رشد، شکوفایی و پایداری اقتصادی خواهد داشت و از طرف دیگر بجای متخلفان و مفسدین برکنار شده (که خیلی‌شان چندشغله، بلکه هزار شغله هستند) جوانان و تحصیل‌کرده‌هایی که از سر ناچاری به لبوفروشی و امثال آن روی آورده‌اند، استخدام شوند تا معضل بیکاری حل شود. انصافاً به این پیشنهاد اقتصادی این‌جانب خوب فکر کنید (البته بادید غیر جناحی و غیر تعصبی) سراسر نبوغ است و مشت خیلی محکمی بر‌دهان استکبار جهانی و دشمنان داخلی. اصلاً این خودش یک اصلاحاتی بدون فتنه‌گری و بدون خس و خاشاک و بدون احتیاج به لشکرکشی برای خاموش کردن فتنه است؛ و باعث تصاحب کرسی‌ها و پست‌ها و شغل‌ها توسط » لیست امیدی تا، تدبیری‌ها و چل نگری تا (ببخشید که کتاب فرهنگ لغات نداشتم که معادل چلنگر را ذکر کنم) هم نمی‌شود. جای هیچ نگرانی هم نیست ما مثل کشورهای فاسدی، مانند جیبوتی و نیجریه، عربستان و آمریکا نیستیم که در آنجا  گر خواهند که مست گیرند / در شهر هر آن جه هست گیرند. یک جراحی کوچک، کوچک است والسلام، نامه تمام.

راستی، برلسگونی نخست‌وزیر سابق ایتالیا که به خاطر فساد مالی به پرداخت جریمه و یک سال خدمات عام‌المنفعه در شهر رم محکوم شد، قانون یعنی این…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد