تاریخ درج خبر : 1395/03/02
کد خبر : ۵۴۳۱۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -
ایمان اشکوه

نقدی بر رسانه ها و خبرنگاران نان به نرخ روز خور استان

چند سالی است که با پیشرفت فنّاوری سلیقه مردم در بسیاری از موارد تغییر کرده است.

امر اطلاع‌رسانی و خبر هم از این قاعده مستثنا نبوده و مردم در حال حاضر بیش از آن‌که روزنامه بخوانند، به سایت‌های خبری روی آورده‌اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد هم باوجود تمام محرومیتش از پیشرفت در حوزه مجازی و اینترنتی نسبت به سایر استان‌ها عقب نمانده است.

تعداد سایت‌های خبری در استان سیاست زده کهگیلویه و بویراحمد به‌اندازه‌ای زیاد است که کم‌کم تعدادشان از مرز شمارش گذشته و روزانه باید منتظر شنیدن نام رسانه‌های جدیدی در عرصه خبری استان باشیم.

کار رسانه این است که مردم را نسبت به حقوق خودشان آگاه کند تا احیاناً گرفتار سلطه قدرتمندان نشوند؛ اما وظیفه خبرنگار داشتن حس مسئولیت نسبت به اجتماعی است که در آن زندگی می‌کند و مشکلات آن‌ها را جمع‌آوری کرده و با سامان دادن آن‌ها اخبار را به بقیه مردم و مسئولین انتقال دهد تا در اموراتشان، گشایشی شکل گیرد.

به نظر می‌رسد برخی از خبرنگاران و رسانه‌هایشان رسالت خبرنگاری را فراموش کرده و تماماً اسیر قدرت و ثروت افراد سیاسی یا اقتصادیون شده‌اند که کوچک‌ترین انتقاد را تخریب می‌نامند و حاضر نیستند انتقادات به‌جا را بشنوند.

خبرنگارانی که به همراه رسانه‌هایشان تابلوی اعلانات مدیران و سیاسیون شده‌اند و وظیفه اصلی خود که همان انتقال مشکلات و سخنان مردم است را از یاد برده‌اند.

خبرنگارانی که در جلسات به‌جای انعکاس مشکلات مردم وکیل مدافع آقای مدیرکل می‌شوند و به مردمی که برای احقاق حق خود آمده‌اند تشر می‌زنند که انتقاد نکنید، مدیر فعلی مدیر توانمندی است و مشکلات را حل کرده است؛ اما همین خبرنگاران چند ماه بعد وقتی می‌شنوند آقای مدیرکل در حال خداحافظی از سمت خود هست شروع به انتقاد می‌کنند والان هم حامی مدیرکل جدید و مجلس گرم‌کن ایشان هستند.

خبرنگارانی هم که از مدیرکل نمی‌توانند باج‌بگیرند باقدرت تمام تحلیل‌های دروغین و بی‌شرمانه را روانه او می‌کنند تا شاید آقای مدیرکل کمی کوتاه بیاید و خبرنگاران محترم را به نحوی تأمین کند.

خبرنگارانی که تا دیروز حامی نماینده جبهه پایداری بودند و در زمان انتخابات از هیچ ترفندی نگذشتند و انواع توهین‌ها را به کاندیدای دیگر روانه کردند اما هم‌اکنون حامی کاندیدای لیست امید در استان هستند.

خبرنگارانی که حاضر شدند رسانه‌شان به دلیل نشر خبر دروغ تعطیل شود اما از قول و قرارشان با آقای نماینده احتمالی و آینده عقب نمانند و دروغ‌ها را تا ناکجاآباد ادامه دهند.

خبرنگارانی که یادداشت یک شهروند هم استانی در رابطه با تاج گردون را ضد توسعه می‌خوانند و سراچه‌های استانی را نوچه‌های سایت‌های کشوری می‌خوانند و توهم توسعه‌شان را در بوق و کرنا فریاد زده و فریاد وامصیبتا سر می‌دهند درحالی‌که نمی‌دانند نقد منصفانه از سمت هرکسی که باشد در پیشرفت شخص غلامرضا تاج گردون می‌تواند مفید باشد.

خبرنگاران و رسانه‌هایشان وظیفه مهم اطلاع‌رسانی را فراموش نکنند و از وابستگی به سیاسیون غرق در قدرت بیرون بیایند که چیزی جز بدنامی نصیبشان نخواهد شد.

هم‌اکنون اگر نام «خبرنگار» را در استان کهگیلویه و بویراحمد بر زبان بیاورید عنوان «نان به نرخ روز خوردن» به ذهن عده زیادی از مردم خطور می‌کند؛ چراکه سال‌هاست اکثر خبرنگار ما در اقیانوس ثروت و شهرت قدرتمندان غرق‌شده‌اند و نمی‌خواهند به ساحلی برسند که معنای آزادی را احساس کنند.

عالی‌جنابان خبرنگار، رسالت مقدس خود را به درجه «کف زدن برای مدیرکل، تابلوی اعلانات شدن روسای ادارات و وکیل مدافع شدن نمایندگان مجلس» پایین نیاورید که خبرنگار حرمتی بسیار بیش از این موارد ناچیز را محق است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناظر گفت:

  آفرین. گل گفتی عزیز. درود بر شما.

 • رنج کشیده خبر گفت:

  متاسفم برات با این حرف های سطحی و عقده ای
  بخاطر یک دستمال قیصریه را آتش نمی زنند اگر عده ای هم بد باشند مشکل از تبعیض هاست و نباید به کل جامعه رسانه تعمیم داده شود.
  این طرز نوشتن بی مایه نشان از تازه کار بودن و کم تجربگی است مثل همان رسانه هایی که می گویی تازه آمده اند خودت هم نور رسیده ای پس
  لطفا عزیزان تازه کار حرمت بزرگترهای عرصه را رعایت کنند

پربازديد