تاریخ درج خبر : 1395/03/04
کد خبر : ۵۴۳۳۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

تغییر نام استان،ضربه یا ضرورت

بحث تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد از آن دست مباحثی است که سالهاست که می میرد و دوباره زنده می شود.گاه از سوی مقام مسیولی به آن پرداخته می شود و سیل نقد و حمایت را روانه می کند،گاه در مجامع فرهنگی و دانشگاهی اسباب تضارب آراء می شود.
اخیرا و در پی برگزاری همایشی با عنوان “چرام و توسعه پایدار”که از سوی دانشگاه جدیدالتاسیس و مدیر جوان و توانای آن برگزار گردید،یکی از مدعوین به نام دکتر بابایی طی نوشتاری خواستار تغییر نام استان داشت.که البته نوشته ایشان هم از باد انتقادات تند مصون نماند.برخی یادداشتهای انتقادی هم البته از تعصب بدور نبود،و جاداشت کمی علمی تر به یک یادداشت علمی پاسخ داده شود.جهت شناخت یادداشت ذکر شده و پرداخت بهتر موضوع چند بند از آن یادداشت عینا ذکر می شود:
((برخی از علل ضرورت تغییر نام:
ضرورت تغییرنام استان از دیدگاه پژوهشگر برتر کهگیلویه وبویراحمد

پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir) (صبح خرد)
تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد از مدتها پیش توجه پژوهشگران و کارشناسان را به خود جلب کرد.
دکتر علی بابایی استاد حوزه و دانشگاه و عضو شورای شهر چرام در همایش توسعه پایدار چرام با ارائه مقاله ای تحت عنوان ضرورت تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد به بیان معایب این اسم و لزوم تغییر آن از نگاه توسعه ای خبر داد و دلایل خود را اعلام نمود:
معایب اسم کهگیلویه و بویراحمد:
١-تتافر در حروف: در ادبیات فارسی اگر چند حرف در کنار هم قرار بگیرند که تلفظ را برای متکلم دشوار سازد ؛ در اصطلاح تنافر حروف نام دارد که از طرفی سبب میشود مخاطب هم به خوبی آن را دریافت نکند. قرار گرفتن حرف کاف و هاء و گاف و همچنین واو و یاء در اسم کهگیلویه و در واژه بویراحمد نیز حرف واو و یاء سبب تنافر حروف شده است که در اسم کهگیلویه از نوع شدید و در اسم بویراحمد از نوع خفیف است.
٢-غرابت استعمال: اگر کلمه ای برای مخاطب یا خواننده نامانوس و دور از ذهن باشد؛ در افکار عمومی نمود مثبتی پیدا نمی کند و دچار غرابت استعمال می گردد که اسم کهگیلویه و بویراحمد از این مقوله جدا نیست.
٣-کراهت در سمع: اگر کلمه ای هم تنافر در حروف و هم غرابت در استعمال داشته باشد خود به خود کراهت در سمع در آن نیز پیدا می شود و برای گوش ناخوشایند است که چنین عیبی در اسم استان به وضوح یافت می شود.
۴-شایسته یاداوری است که در ادبیات فارسی کلام نیز دارای عیوبی است از جمله تنافر کلمات که به عنوان نمونه در هر جمله ای که واژه های کهگیلویه و بویراحمد در آن به کار برود؛ بوجود می آید زیرا چند کلمه که دارای تنافر حروف ؛ غرابت استعمال و کراهت در سمع است در آن به کار رفته است.
۵- باتوجه به اینکه اسم استان کهگیلویه و بویراحمد در میان استانهای کشور طولانی ترین اسم به شمار می رود؛ تغییر آن به اسمی که کوتاه تر باشد؛ سبب صرفه جویی در نوشتن خواهد شد.
۶-…..باقی مطلب را می توان سایت….ملاحظه نمود.
واقعیت این است که در میان پاسخ هایی که به این نوشتار دیدم،هیچ یک قانع کننده نبود.و آنچه بیشتر حس می شد فریادهایی بود برآنکه هویت مان برباد خواهد رفت و این اسم اصالت ماست و از این دست.
واقعیت این است که در عصر جهان وطن اندیشی داشتن برخی انواع تعصب نتایج خوبی به بار نمی آورد.شاید بتوان در یک نگاه بدبینانه مقاومت در برابر برخی تغییرات را به مقاومت اجدادمان در قبال احداث راه آهن و جاده توسعه دانست.چیزی که اقتضای نظام ایلیاتی ما بود و ایلخانان ما به حکم دو پادشاه در اقلیمی نمی گنجند،حکومت مرکزی را برنمی تافتند.
در پاسخی به یکی از نگارندگان کامنتی نوشتم با این مضمون که((مقاومت شما در برابر این موضوع به این می ماند که شما در دهه پیش که پروژه احداث تونل ها و جاده سمیرم در دست اقجرا بود،مانع فعالیت راهسازان شوید،با این استدلال که این کوه هویت ماست،هر کس قصد سفر به دیار ما دارد،باید زحمت عبور از گردنه میمند را بخود بدهد)).به همین منوال است که چون ما به نام استان خود عشق می ورزیم،دیگران را که هیچ سود و زیانی در ماجرا ندارند،مجبور کنیم یک نام دشوار،طولانی،صعب الرسم را تلفظ کرده یا بنویسند.و این از رسم میهمان نوازی ما بدور است.
نام استان،هویت استان!تساوی یا تعارض
نکته بعدی که در نوشتار هر دو طرف موج می زد،ربط دادن بیش از حد نام استان به توسعه بود.در حالیکه با نگاه دقیق تر باید گفت((اسم استان نه عامل توسعه است نه مانع توسعه))تنها باید دانست که کوتاه بودن نام یک شهر یا استان،برای چاپ بر روی پوسترهای گردشگری،کالاهای تولید استان،برندسازی درج و ساخت نام محص ولات به کمک نام استان بی تردید مناسب تر است.به مثال ها و برندهای زیرتوجه کنید:
((یزد تایر_فومن شیمی_مشهد کولر_کرمان موتور_))در چهار محصول معروف نام چند شهر آمده که اولی یک سیلاب و باقی دو سیلاب هستند.حالا تصور کنید بخواهیم یک محصول استان، البته با نام استان تولید و عرضه کنیم.
((کهگیلویه و بویراحمد لوله)).و یا ((کهگیلویه و بویراحمد صنعت))می بینیم که تقریبا نشدنی است،به همین خاطر است که مهم ترین مجتمع صنعتی استان نام((دنا صنعت)) را برخود می گذارد.
نام استان و هویت استان،یکی یا هردو؟
از جمله واژگانی که در نوشتار منتقدین خواندم تقابل هویت و نام استان.به این مضمون که تغییر نام استان لطمه می زند به هویت استان.بدون شکافتن مفهوم هویت و اینکه هویت ملت ها یا قومیت ها چرا و توسط کدام عوامل خدشه دارشده،و کدام عامل به تقویت آن کمک می کند.
این از مقولات مهم روز میان جامعه شناسان است،خصوصا این ماهها که سیل مهاجران و پناه جویان روانه اروپاست.بطور خلاصه اینکه مثلا نوجوان سوری بعد از چندسال اقامت درآلمان خود را سوری می داند یا آلمانی.
اما اینکه تغییر نام یک استان بحران هویت درست خواهد کرد امری بعید است.چرا که شاید تعداد کسانی که از وجه تسمیه نام استان اطلاع دارند به یک درصد جمعیت هم نرسد.و دفاع سرسختانه از نام هم بیشتر در میان کسانی دیده می شود که بیشتر خود یا خاندان خود را در حوادث دهه های سی و چهل،نبردهایی که به تشکیل استان منجر شد،سهیم می دانند.در حالیکه در عصر ارتباطات باید از هر تغییری در هر زمینه ای ابتدا با دید مثبت نگریست،و آن را به پای اقتضایات روز حساب کرد.
چه چیزی هویت را می سازد،چه چیزی می سوزد!؟
همه ما شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس را بعنوان اقوامی تازه به دوران رسیده می دانیم،به گذشته خود می بالیم و در برابر هر پیشرفت مادی و توسعه آن دیار،نقش برجسته ای هخامنشی بر علم بلند می کنیم.اما هم زمان که هواپیمایی امارات چندسال پیاپی بهترین ایرلاین جهان می شود،مردم ما در سقوط توپولوف ها جان می بازند.در حالیکه در کف خیابانهای شیخ نشین ها لامبورگینی جولان می دهد،سالی دوازده هزار نفر از عزیزان مان،همان نوادگان کوروش کبیر تنها در پراید جان خود را از دست می دهند.فقر و فاقه و سوء مدیریت خصوصا در دولت مهرورزان به جایی رسید که شاه پیشین عربستان به طعنه به ما می گوید(شما اگر هنر دارید،کاری کنید مردم تان بخاطر مرغ تظاهرات نکنند).و ما همچنان برطبل هویت خود می کوبیم و آنان را سوسمار خور می خوانیم.کاملا طبیعی است اگر در چنین وضعی همین همسایگان ما خود را چنان بحساب آورده و نام چندهزارساله (خلیج فارس)را به خلیج عربی بدل کنند.
و ما تنها کاری که از دست مان بر می آید اینکه در برابر لابی های قدرتمند آنها از هویت خلیج فارس با ساختن مستند و برگزاری همایش و…دفاع کنیم.یک دفاع ضعیف.
بله،هویت با فقر است که برباد می رود.اگر هم نرود،پس از مدتی اهل آن دیار هویت خود را که مایه ننگ شان می دانند،خواهند پوشاند،در برابر این ثروت و قدرت است که هویت ها را بهبود می بخشد.
برای تایید این گفتار مقایسه کنید اتباع افغانستان را در ایران،سپس اتباع ایران را در ترکیه!
صاحب مسجد می شویم در پایتخت
یکشنبه این هفته با همت تنی چند از هم استانیهای مقیم تهران،کلنگ احداث مسجدی به زمین زده شد،خواه ناخواه در آینده آن مسجد یا حسینیه به نام اهل استان شناخته خواهد شد همانطور که داریم((حسینیه زنجانی ها))و ((مسجد تبریزی ها))مقیم مرکز.فردای فعال شدن مسجد دو حالت دارد،یا به اجبار از یک نام استفاده خواهد شد،((مسجد بویراحمدی ها))یا ((مسجد یاسوجی ها))ی مقیم مرکز،که اصولا باتوجه به مشارکت همه شهروندان این گزینه منتفی است،و یا باید از هم اکنون بفکر موزون کردن نام استان باشیم.
شخصا با توجه به حساسیت موضوع پیشنهاد خاصی ندارم تنها می توانم خصوصیات نام پیشنهادی را بیان نمایم.
1.اول و مهم تر از همه سهل بودن نگارش با خودکار و تایپ رایانه ای و تلفظ شفاهی نام
2.ساده بودن برای نگارش به زبان های مختلف دنیا،از جمله پنج زبان معروف به اضافه زبانهای چینی و شرق آسیا.
3سهولت در ترجمه و یا یک تفسیر و بار معنایی برای شنونده.
4.دوری از الزام به اینکه حتما باید بار هویتی بهمراه داشته باشد،همانطور که ایل بزرگ قشقایی با شهرت جهانی در استان فارس است،اما جایی گفته نشد (استان فارس و قشقایی)
5.نام به نحوی باشد که جامع باشد،نه به شکلی که سایر شهرستان ها،اعم از گچساران یا چند شهرستان دیگر احساس کنند سهم آنان رعایت نشده،چرا که نام باید گویای یک جغرافیا باشد،نه الزاما اشاره به شهرهای موجود یک استان.
6،نام با پختگی و کارکارشناسی انتخاب شود،نه به شکلی که چندسال بعد دوباره احساس شود باید تغییر کند،آنگونه که کرمانشاهان به باختران،و باز به کرمانشاه تغییر یافت.
با درود
محمد زرین پنجم خرداد نود و پنج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  سلام به اقای زرین اظهارات شما قابل تقدیر است همه می دانید که نام کهکیلویه برگرفته از گیلویه یکی از دلاوران خاندان روزبه در دوره عباسیان بوده است از طرفی کلمه بویر احمد برگرفته از تشکیلات و سوابق فرهنگی ایل بویر احمد می باشد که دو برادر بوده اند ار لرستان به اینجا آمده اند بنام بوی و احمد ما سه استان لر نشین بنامهای لرستان و بختیاری و بویراحمد داریم که پیشنها ما برای اسم استان همان نام خطیر بویراحمد کافی است و بویراحمد شامل کل مناطق استان هم می شود

 • رضا فاطمی گفت:

  سلام .
  با نگاهی به گذشته تاریخ خیلی از شهرها متوجه تغییر نام
  انها می شویم. مثلا تمامی شهرهای خوزستان طی سده های اخیر تغییر کردند.مثال: بهبهان
  (ارجان بوده) .دزفول (دژپل) .ماهشهر (مهشور) .خلف اباد ( رام شیر) .دشت آزادگان ( هویزه ).آبادان (عبودان ) و…………
  شاهد هستیم که این تغییر نام با توجه به مقتضیات زمان ضروری هست و میل به تغییر فراگیر و بهبودی . به قول مولانا :
  عالمی را یک سخن ویران کند روبهان مرده را شیران کند.
  بله تغییر نام که” یک سخن” هست ضمن حفظ همه داشته هامون ،جامعه را به سوی همگرایی بیشتر با جوامع دیگر پیش خواهد برد.

 • سلیمان خان از تهران گفت:

  برادر جامعه شناس …. تغییر نام استان نیاز کاذب است … اولویت در رفع مشکلات مردم است .. پس این همه انرژی و فکر این همه راه حل .. برای تغییر نام استان را باید در راه رفع موانع و مشکلات مردم بکار گرفت…هر وقت مشکلات معیشتی این مردم به طور نسبی هم که حل بشه …بعد به این تغییر نام و امثالهم فکر کنیم.. کسی از این نام از ما ایرادی و خرده ای نمی گیرد . .. اما وقتی از نظر اقتصادی و معیشتی در مضیقه باشیم هزار مشکل دامن ما را خواهد گرفت…. به قولی خودتان دستتان تو این کار است برادر…چرا…

 • جامعه شناس گفت:

  درود بر اقای زرین
  درست فرمودند استان درسته با تغییر نام پیشرفت نمیکنه
  اما متاسفانه صدرصد مردم ایران و ده درصد هم استانی ها نمیتونن
  تلفظ کنند ضمن اینکه برای شناخت و سیروسیاحت اگر اسم
  کوتاه و ساده باشه بهتر است
  دوستان تعصبی برخورد نکنید
  قرار نیست با تغییرنام استان مشکلات حل شود

 • ح. ضرغامپور گفت:

  اقای زرین ، در جوابی به کامنت من ، ان را به اقای حمید طاهری که ااین روزها بخاطر ابراز عقیده اش کمی مورد بی مهری قرار گرفته ، نسبت داده اید ، خیر قربان ان کامنت از طرف من خواهری هم تبار با شما و ساکن خارج از کشور به نام حمیرا ضرغامپور هست و همچنان در پی اعتراضم به شما اطمینا ن میدهم که نام بویر و نام گیلویه بخودی خود هویت و قدمت و ثروت و حتی بحث برانگیز دربسیاری محافل دانشگاهی است ، اگر دیگر ایلات قدمتی به اندازه ی سرزمین مسکونی خود ندارند ، که سرزمین نباید تاوان ان را بدهد و تازه خود ایشان در این یک مورد ادعایی ندارند !

 • اصغر حاتم وند گفت:

  سلام من لُر خرم آباد هستم ، در برخی موارد سخن شما رو قبول دارم اما تغییر نام استان باید کارشناسانه باشد ، ایا با تغییر نام استان کهگیلویه و بویر احمد ، هویت لری مردم این استان مستحکم تر میشود ؟ آیا این تغییر نام استانی سبب تضعیف و رخنه در ایل بویر احمد نمیشود ؟، قطعا نباید این ایل هویتش رو به اضمحلال برود ، آیا تغییر نام استان فرصت به دست انهایی که لباس لری شما و هویت لری شما را می خواهند تصاحب کنندنمیدهد ؟ ایل بویر احمد وزنه ی سنگینی است برای تمام مردم لر جنوبی ، از این به کنار اگر قرار است اسم استان تغییر داده شود بهتر است که مناطق لرنشین استان فارس و حتی بوشهر و استان کهگیلویه و بویر احمد در یک استان تعریف شوند ، اگرچع شاید در سالهای نخست مشکلاتی ایجاد شود ولی به حالت توسعه پایدار میرسد ، اگر اسمش را تغییر دادید مثلا بگذاریدش « زاگلُر »چرا که اگر قرار است حذف نام ایل بزرگ و محترم بویر احمد بوقوع بپیوند به تبع ان هویت لری ان استان کمرنگ تر میشود و بهتر است با انتخاب اسمی همانند « زاگلر » همه مردم عزیز لر ان دیار در کنار هم باشند – با تمام این سخن ها فقط باید مردم لر استان کهگیلویه و بویر احمد و سپس تر سایر لرها برای چنین تغییراتی تصمیم بگیرند – ریش و قیچی باید دس خومو بویه و ویرتو بویه که میراث خرس نوفته دس کفتار – این شعر هم تقدیم به شما : مو بایم خُنگَکُم سر گُنب گچونم / بای ایا بای ایوشنم خُم دونُم و جونم

  • اسلام رسایی نسب گفت:

   سپاس از حضور و اظهار نظر دوست بزرگوار جناب حاتم وند بزرگوار که از دلسوزان زاگرس و مدافعین حیات هویت لرها هستند.
   علیرغم مشکلاتی که بعضا دوست عزیز جناب زرین به درستی اشاره داشتند بنده به دلایل مختلف مخالف تغییر نام استان هستم و در فرصت مناسب با نوشته ای در همین رابطه خدمت دوستان خواهم بود

 • عارف گفت:

  کاش این انرژی و هزینه ها برای شناخته کردن استان صرف میشد.اگه جواب نمیگرفتیم بعد ب این موضوع می پرداختیم.

 • سلیمان خان از تهران گفت:

  خانه از پایبست ویران است ….. خواجه در بند نقش ایوان است…. صحرای کلاچو آب باشد بهشت خواهد شد…ارز و ریال خواهد شد …. نیازی به قصه های لیلی و مجنون نیست … نیازی به انشاء نویسی و به بیراهه رفتن نیست…. چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید …. الفبای زندگی آب و نون است .. برادر زرین ……داد و بیداد….تغییر نام مشکل این مردم نیست … من فکر کنم افراد بیکار دنبال این قصه ها هستند…. هر جا آب باشد آبادانی هم هست… آیا علت مهاجرت مردم کهگیلویه را به شهر یاسوج را میدانید … برادر زرین …. داد و بیداد …

 • فاطمی گفت:

  سلام وتشکر از نویسنده این مقاله .
  د ر نوشته معقولانه شما شکی نیست .اولین تصویر از یک استان در ذهن ها ، تداعی اسم آن هست .بر تعصبات و باورهای جامد ، باید غلبه کرد.در طول تاریخ هر وقت دین الهی توسط پیامبری بر قومی عرضه می شد برخی افراد بدون توجه به مزایای آن فرمان الهی بیان می کردند که ما بر سیره پدران خویش هستیم و خواهیم ماند.
  بهترین نام برای استان “زاگرس” هست.

 • بویر گفت:

  آقا ی زرین اقوام هستند که شکوه دهنده ی جغرافیا هستند وگرنه کوهستانها ی مرتفع تر و مناطق زیبنده تری هستند که نام آنها را فقط در لیست تفرجگاه و یا مدفون شدن کوه نوردان زیر بهمن می توان دید زاگرس از تاریخ پر فراز و نشیب قوم لر زیبنده ی جهان شد و هست در تمام کتب تاریخی استان به نام” بویر” مشهور است آقا ی بابایی اگر بینش سیاسی تاریخی صحیح از استان می داشت به جای واژه های عربی ، برای تغیر نام استان بازگشت به هویت را می اندیشید و می گفت تغیر نام استان به بویر هم بازگشت به هویت ناب قوم است و هم خلاصه و 4 حرفی …..دوما ایشان که فکر میکند مفصر حکومت است پیوستن گناوه و دیلم را در دستور کار ..

 • ناشناس گفت:

  مهندس عزیز چی را میخواهی زنده کنی ؟ داستان تغییر نام تمام شد. نام همان نام استان ول کنید دیگه؟

  • محمد زرین گفت:

   سلام،بنده نظر خودم را ابراز کردم،چون چند روز بحث روز بود،همین

 • یاسوجی گفت:

  تا الان با خودم میگفتم چرا استان ما پیشرفت نمیکنه؟؟! نگید اسمش مشکل داشت!

 • ح. ضرغامپور گفت:

  اقای زرین ، من هم بعنوان یک لر کهگلیو یه بویر احمدی از شما سوال دارم ، اینکه لباس محلی زنان شما به اسم دیگر ایلات ثبت شده ، اینکه شعر یار یار لری شما را دیگر خوانندگان با نام ایل و تبار متفاوت خود ثبت میکنندو اینکه اسطوره ی شما را برایش ایل و تباری دیگر یافتند و اینکه سابقه ی مبارزات و مخالفت ها و خون دادنهای مردان قدیم شما را به هر بهانه ایی تخریب کردند کافی نیست برای از بین بردن هویت منطقه ای تان و شما میتوانید عوامل تشکیل دهنده ی یک قوم یا یک منطقه ی مشخص را در کشور زیبا و پهناور ایران
  برای من نوعی در مقاله تون بهتر توضیح دهید ؟

  • محمد زرین گفت:

   جناب حمیدخان طاهری،دوست عزیز و بزرگ زاده.در مورد بنده اشتباه برداشت نکنید،بنده روی چه چیزی تعصب نشان داده ام؟جهت اطلاع بنده فردی ایرانگرد هستم،و نقطه نقطه وطنم را عشق می ورزم.چه رسد به زادگاه خودم.بعد هم اگر اسطوره مارا بقیه می دزدند،شک نکنید ایراد از خودماست.همانطور که کشور آذربایجان چوگان را و کشور ترکیه مولانا را تصاحب کردند.اگر خودمان قوی باشیم و پاسبان خوبی برای داشته هامان،،هیچ کس جرات ندارد چیزی از ما تصاحب کند.

 • ناظر گفت:

  اولا عبارات استاد محترم به عنوان معایب نام استان جالب است. انگار از دید ایشان هرچه زبان عربی تر باشد، راحت تر است. و کلمات فارسی سخت است و باید تغییر کند. به نظر شما کدامیک غریب تر و نچسب تر است؟ عباراتی مانند ” تنافر در حروف، غرابت استعمال، کراهت در سمع”، یا نام کهگیلویه و بویراحمد ؟!!!
  دوما طبق گفته نویسنده: اسم استان، نه عامل توسعه است و نه مانع توسعه. پس باید به جای گیر دادن به نام استان از سر ناچاری، به دنبال راه حل برای مشکلات اساسی بود که گریبانگیر کشور و استانمان است و تقریبا همه ما آنها را میدانیم و برای فراموش کردن آنها، عمدا یا از روی نا آگاهی، به مسائلی مثل نام استان و مانند آن م

  • محمد زرین گفت:

   دوست عزیز
   نمیدانم متوجه شریر یا نه،چند پاراگراف ابتدای نوشتار متعلق به آقای بابایی است،که بنده ایشان ر اتااکنون ندیده فقط یادداشتش را خوانده ام.و شما باید بدانید،این اصطلاحات فنز و غریب عربی،همگی از واژگان تخصصی ادبیات فارسی است و نگارنده عینا آورده است.هم ادبیات فارسی و هم علم حقوق،که بنده از قضا در هر دو رشته تحصیل کرده ام،سرشار است از اینگونه واژگان و چاره ای هم نیست،باید با آن واژگان کار کرد.ضمنا شما اصل بحث را رها کرده و به فرع پرداخته اید.با سپاس

   • ناظر گفت:

    جناب زرین من متوجه هستم که آن جملات از نوشته آقای بابایی بود به همین دلیل از دوکلمه استاد و نویسنده در دوبخش نظرم استفاده کردم. اما اگر دقت کنید در بخش دوم نظرم اصل موضوع را اشاره کرده و اتفاقاً تاکید کردم که بحث نام و تغییر نام استان موضوعی فرعی است که متاسفانه براى فراموش مشکلات اساسی استان ما مطرح میشود و ما هم بخ آن دامن میزنیم و اصطلاحا داغش میکنیم.

 • ح. ضرغامپور گفت:

  اقای زرین ، در استدلال خود شما تعصب غوغا میکند ، شما در کدام منبع معتبر به این نتیجه ی علمی رسیدید که خوانین برای رقابت با شاه مانع ورود تمدن بودند ؟ سند و مدرک شما برای این استدلال چیست و شما از کهگیلویه و بویر احمدی ها در اثار استخری و در خاطرات تیمور و …..کم اهمیت میدانید و از منطق رضا شاهی پیروی میکنید که ترجیح میداد بجای چاره جویی صحیح صورت مسعله را پاک کند ،شما قدمت را هیچ می پندارید اما از اعراب دشمنان و رقیبان نو کیسه ی ایران تعریف میکنید ؟ جوابها و استدلالهای شما غیر علمی و کاملا جانب دارانه هستند.

 • .... گفت:

  فقط افراد حوزه ثلاث مشتاق تغییر نام استان هستند خیالتون راحت اسم استان عوض نمیشه. کهگیلویه و بویراحمد عشقه

  • بویر گفت:

   موافقم

  • ایوب یاسوج گفت:

   باسلام وخسته نباشید دست همه شماهادردنکندبخاطرنظرات.استان ما بانام کهگیلویه وبویراحمد شناخته شده وآبرو دارد نکند تغییرپیداکند.بجای اینها درفکر جوانان ومعذل بیکاری نظر وفکرو تلاش وپیگیری و پیشنهاد داده شود

پربازديد