تاریخ درج خبر : 1395/03/05
کد خبر : ۵۴۳۳۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

100هزار فرصت شغلی کهگیلویه وبویراحمد در انتظار تخصیص آب کشاورزی

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: آبیاری 150هزار هکتار از زمین های زراعی این استان برای ایجاد 100هزار فرصت شغلی به تخصیص 1.5میلیارد متر مکعب آب به بخش کشاورزی نیاز دارد.
به گزارش سایت استان، جعفر گوهرگانی روز چهارشنبه درآستانه سفر وزیر نیرو به این استان و افتتاح طرح بزرگ آبرسانی سه هزار و500هکتاری امامزاده جعفر گچساران در گفت وگوبا ایرنا افزود: کمبود آب کشاورزی دراین استان در حالی است که سالانه حدود 11میلیاردمترمکعب روان آب دارد.
وی به وجود رودخانه های پرآب در حاشیه دشت های حاصلخیز این استان اشاره کرد و گفت: شهرهای جنوب استان از جمله گچساران، دهدشت و بهمئی از آب سد کوثر بهره مند نشده اند و آب دشت ها به جای کشاورزی برای آشامیدنی مصرف می شود.
گوهرگانی تصریح کرد: این در حالی است که باید منابع آب چاههای آب شرکت نفت و آب وفاضلاب در دشت حاصلخیز امام زاده جعفر با جایگزینی آب سد کوثردر اختیار بخش کشاورزی قرار می گرفت.
گوهرگانی تصریح کرد: در دشت امام زاده جعفر برای 28هکتار گلخانه مجوز 10لیتر برداشت ممکن نیست در حالی که می توان با تامین آب آشامیدنی شهردوگنبدان از سد کوثر بخشی از این مشکل را مرتفع کرد.
وی اجرای شبکه آبرسانی امام زاده جعفر را یک خدمت بزرگ دولت تدبیر وامید دانست وافزود: تنها10درصد از شبکه چهار این طرح به صورت مقروض از سوی جهاد کشاورزی انجام گرفته است.
وی گفت: 60هکتار آبیاری تحت فشار در منطقه ماهورباشت نیز تست آزمایشی انجام گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد فرسایشی اجرا شدن این طرح را یک مشکل دانست و افزود شبکه های پایین دست سد کوثر گچساران پس از 10سال هنوز تکمیل نشده و بروز این مشکل برای طرح آبرسانی امامزاده جعفر نیز مشکلات دیگری را به همراه خواهد داشت.
گوهرگانی تصریح کرد: باید مجوز 215 طرح تکمیل شبکه آبیاری تحت فشار دشت امامزاده جعفر که از دو سال پیش در سازمان مدیریت بلاتکلیف مانده است، برای انجام اقدام های عملیاتی از سوی جهاد کشاورزی صادر شود.

*بلاتکلیفی 10هزار هکتارزمین های مابین سد کوثرو چم شیر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: 10هزار هکتار زمین های ما بین سد کوثر و چم شیر گچساران درجنوب این استان به دلیل تهیه نشدن طرح تامین آب بلاتکلیف مانده اند.
وی با بیان اینکه بهره مندشدن این زمین ها از منابع غنی سدکوثر و چم شیر از حیاتی ترین نیاز های اقتصادی مردم کهگیلویه وبویراحمد است، برلزوم همکاری مسئولان وزارت نیرو برای تخصیص آب به این 10هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی تاکید کرد.
سدکوثر 480میلیون مترمکعب حجم ذخیره آب دارد و سدچم شیر با 65درصد پیشرفت فیزیکی حجم مخزن آن بیش از دو میلیارد مترمکعب است و با این وجود هیچگونه تخصیصی ازاین سد بزرگ برای زمین های کشاورزی مجاور آن هنوز درنظرگرفته نشده است.
سد چم شیر گچساران قرار است 110هزار هکتار زمین زراعی استان های خوزستان و بوشهر را آبیاری کند و در حالی که در محدوده بخشی از زمین های دیم زار جنوب کهگیلویه وبویراحمد در 25کیلومتری شهر دوگنبدان و دشت تفتیده سراب ننیز گچساران درحال ساخت است.
*روند کند طرح آبرسانی دهدشت غربی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد از کند بودن روند طرح آبرسانی به دهدشت غربی اشاره کرد و گفت: این طرح باید شش هزار هکتار از زمین های شهرستان کهگیلویه را آبیاری کند.
گوهرگانی برلزوم تخصیص اعتبار به این طرح مهم آبرسانی در سفر وزیر نیرو وبازدید ازاین طرح تاکید کرد وافزود: با وجود رودخانه پرآب مارون و سد مارون، به مردم مجاور دریاچه این سد که 100درصد در کهگیلویه واقع شده است از سوی وزارت نیرو حتی مجوز پرورش ماهی درقفس اعطا نمی شود.
وی اظهارکرد: حدود 70درصد از 270هزار هکتار زمین های کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد آبی است و بخشی از چاههای کشاورزی استان دچار افت شدید شده اند.
سالانه در سطح بیش از 130هزار هکتار در کهگیلویه وبویراحمد کشت دیم گندم ،جو و حبوبات انجام می شود که باوجود هزینه های بالا برای کشاورزان ابن کشت هاچندان اقتصادی نیست.
این درحالی است که 10درصد منابع آب کشور در کهگیلویه وبویراحمد با یک درصد خاک کشور واقع شده است.
طرح بزرگ آبرسانی دشت امام زاده جعفر گچساران با حدود 800میلیارد ریال اعتبار روز پنجشنبه باحضور وزیر نیرو افتتاح خواهد شد و قرار است شبکه های داخلی و آبیاری تحت فشار این طرح به تدریج اجرا شود
طرح آبرسانی به دشت امامزاده جعفر گچساران بیش از یک هزارو 700 فرصت شغلی ایجاد می کند.
با بهره برداری از این طرح بزرگ اقتصادی بیش از سه هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی منطقه ماهور باشت،بید زرد،سربیشه،امامزاده جعفر،خربل و سرآب ننیز زیر پوشش سیستم آبیاری نوین قرار می گیرند.
طرح آبرسانی به دشت امامزاده جعفر شامل سد انحرافی به طول حدود 100 متر،کانال انتقال آب،ساختمان پمپاژ،خط لوله فولادی به طول هفت کیلومتر،مخزن ذخیره آب به حجم10 هزار متر مکعب،خط لوله اصلی و فرعی درجه دو ‘جی پی آر’ به طول 45 کیلومتر و خط لوله پلی اتیلن به طول 10 کیلومتر است.
دشت امامزاده جعفر یا شش هزار هکتار و ظرفیت های بالای در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی در 15 کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران واقع شده است

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد