تاریخ درج خبر : 1395/03/08
کد خبر : ۵۴۳۵۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -
در حاشیه نمایشگاه توانمندی های زنان عنوان شد؛

حسن غفاری:نمایشگاه های فرهنگی دروغ تاریخی اند

نمایشگاه توانمندیهای زنان استان کهگیلویه و وبویراحمد ظهر دیروز به کار خود پایان داد. با اینکه زنان در آفتاب گرم و سوزان خرداد ماه همه تلاش خود را برای نشان دادن توانمندیهایشان به کار بسته بودند اما بازهم مظلومیت و محرومیتهای جامعه بزرگ زنان روستایی بیش از هر چیزی جلب توجه می کرد.
به گزارش سایت استان، در ساعات اولیه فریبا رحمانپور مدیر امور بانوان استانداری از غرفه ها بازدید می کرد و خانم ها نامه هایی تحویل وی می دادند که اغلب انتظار حمایتهای کوچکی داشتند.رحمانپور نیز زنان را برای حضور در نمایشگاه کشوری توانمندیهای زنان که بعد از ماه رمضان در پایتخت برگزار می شود تشویق می کرد.
زنان استان کهگیلویه وبویر احمد بیشتر در زمینه تولیدات و تعاونیهای کوچک خانگی فعالیت دارند.ظاهر فعالیتهایشان هم سنتی و کمتر مشتری پسند است با این حال به لحاظ کیفیت می توانند در رقابت پیش باشند.
مهتاب خوشبین یکی از زنان غرفه دار این نمایشگاه است که محصولات تولیدی روستا را در نمایشگاه ارایه می دهد. او می گوید بیشتر مشتریان چنین نمایشگاه هایی غیر بومی و مسافران هستند.و نمایشگاه ها از این جهت مهم هستند که زنان با دیدن برخی فعالیتهای همجنسان خود ایده هایی پیدا می کنند.
اخلاقی غرفه دار دیگری می گوید:کار و هنر زنان روستا دیر بازده است در نتیجه برای حفظ کسب و کارهای این چنینی نیاز به حمایتهای واقعی و مستمر است.
البته برخی نیز به نحوه برگزاری نمایشگاه ها انتقاد داشتند.
سید حمید موسوی مدیر روابط عمومی اداره میراث فرهنگی شهرستان بویر احمد می گوید:متاسفانه در استان نمایشگاه ،جشنواره و همایشها خروجی مناسب و مطلوبی ندارد و چنین برنامه هایی در حد نصب یک سیاه چادر و آویزان کردن تعدادی گلیم و جاجیم به در و دیوار غرفه ها محدود شده است.در حالی که توانمندی بانوان استان محدود به تهیه آش دوغ،آش کارده و پخت نان نیست.
یکی از غرفه داران هم می افزاید:معمولا ما زنان و مردمانی هستیم که با تلاش خودمان موقعیتی برای خود و برخی اطرافیانمان ایجاد کرده ایم اما در موقع گزارش عملکردها ارگانها و سازمانها زحمات ما را به نام خود مصادره می کنند و از تلاش ما استفاده ابزاری می کنند.
حسن غفاری عکاس برجسته کشوری می گوید:نمایشگاه هاى فرهنگى استان دروغ تاریخى بیش نیستند. در برنامه های رسانه ملی تا سمینارها و نمایشگاه هاى ملى سیاه چادرى را نشان می دهند که کمتر از یک درصد مردم استان را دارند ویا در آن زندگى مى کنند.
مهراوه م یکی از افراد فعال در حوزه گردشگری استانی می گوید:متاسفانه مردم استان از صنایع دستی استقبال نمی کنند . چطور باید انتظار داشته باشیم در نمایشگاه ها مورد استقبال دیگران قرار بگیرد.
او همچنین به بی نظمی هایی اجرایی چنین نمایشگاه هایی اشاره کرد و گفت:خانم ها حاضر در این نمایشگاه از همه شهرستانهای استان آمده اند و به رغم آنکه سازمانهای دولتی تمام هنر این بانوان زحمت کش را به عنوان عملکرد خود معرفی می کنند اما هیچ مسوولیتی در قبال اسکان و خدمات خوراک و غیره آنان به عهده نمی گیرند.
رضا احمد زاده یکی از فعالان گردشگری معتقد است : باید برای برگزاری همایشها چاره ای اندیشیده شود. برای این کار نیز باید ازطراحان حرفه ای ،کارشناسان بهداشت و بسته بندی ،بازاریاب ها و تاجران کمک و مشورت بگیریم.هر چند ارگانها و سازمانهای دولتی چندان مشورت پذیر نیستند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد