تاریخ درج خبر : 1395/03/10
کد خبر : ۵۴۳۶۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

سوءاستفاده از نرخ بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در کهگیلویه‌وبویراحمد

سوءاستفاده از نرخ بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی در کهگیلویه‌وبویراحمد توسط دیگر صنوف سبب شده است که بسیاری از کارگران این استان از حداقل‌های مزایای بیمه برخوردار باشند.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، میادین و چهارراه‌های شهرهای کهگیلویه و بویراحمد همواره محل تجمع کارگرانی است که بیشتر آنها از حداقل حقوق و مزایای بیمه‌های تأمین اجتماعی محروم هستند.

اکثر این کارگران ساختمانی در حالی ماه‌ها و سال‌ها پشت نوبت و منتظر اعلام سازمان تأمین اجتماعی برای انجام کارهای بیمه‌ای خود هستند که به گفته مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد همه صنوف حتی پزشکان و طلافروشان در حال سوءاستفاده از بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی هستند.

فرج‌الله راد پایین بودن حق بیمه کارگران ساختمانی با پرداخت ۷ درصد در مقایسه با دیگر بیمه‌ها را علت تخلف و سوء‌استفاده توسط سودجویان و دیگر صنوف می‌داند.

وی می‌گوید: برخی افراد برای انتفاع از منافع بیمه تأمین اجتماعی به دروغ خود را بی‌سواد و کارگر ساختمانی جا می‌زنند و چون نظارت‌های کافی در این زمینه کم است آنها به اصطلاح با دور زدن قانون به جای واریز حق بیمه واقعی شغل اصلی‌شان می‌توانند با پرداخت رقمی حدود ۷۰ هزار تومان در ماه به تأمین اجتماعی بیمه شوند.

راد با اشاره به شرکت ۱۵ هزار و ۴۰ نفر در آزمون مهارت فنی کارگران ساختمانی این استان می‌افزاید: با توجه به سهمیه اعلام شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی از این تعداد ۱۰ هزار و ۹۵۲ نفر موفق به دریافت کارت مهارت شدند.

وی علت تفاوت آمار اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای با سازمان تأمین اجتماعی استان در مورد تعداد کارگران دارای کارت مهارت را پایین بودن نرخ بیمه تأمین اجتماعی مربوط به بخش کارگران ساختمانی می‌داند و عنوان می‌کند: تمام صنوف دیگر در حال سوءاستفاده از این نرخ بیمه هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح می‌کند: همه این ۱۰ هزار و ۹۵۲ نفری که کارت مهارت دریافت کرده‌اند کارگران ساختمانی نیستند و بین این افراد حتی پزشک و طلافروش نیز دیده می‌شود.

راد بیان می‌کند: برخی از این افراد که دارای مدرک تحصیلی بالا هم هستند با شرکت در آزمون مهارت فنی کارگران ساختمانی و دریافت کارت مهارت از نرخ پایین بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی سوءاستفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه این افراد در پورتال آزمون ثبت‌نام و در آزمون شرکت می‌کنند، می‌گوید: گاهی فشارهای سیاسی و طایفه‌ای سبب می‌شود که به این افراد اجازه شرکت در آزمون داده شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی صنف کارگران استان از طریق تشکیل بانک اطلاعاتی برای این قشر را در کاهش این مشکلات مؤثر می‌داند.

راد همچنین از پیمانکاران بخش دولتی در کهگیلویه و بویراحمد می‌خواهد برای اجرای پروژه‌های عمرانی این استان از کارگرانی استفاده کنند که دارای کارت مهارت هستند.

به گزارش گپ نیوز، سوءاستفاده از حق بیمه کارگران ساختمانی توسط دیگر صنوف اجحاف در حق کسانی است که حرفه اصلی آنها کار ساختمانی است و نمی‌توانند از حداقل‌های مزایای بیمه برخوردار شوند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد