تاریخ درج خبر : 1395/03/15
کد خبر : ۵۴۳۸۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

هجوم گردشگران به بویراحمد و دنا/درآمد میلیونی روستاییان از ورود گردشگر به کوه گل

شهرستان‌های بویراحمد و دنا در استان کهگیلویه‌وبویراحمد این روزها مأمن گردشگران بسیاری است که برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای جنوب به خنکای نسیم سلسله جبال زاگرس جنوبی در این استان پناه آورده‌اند.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، هرساله خردادماه که می شود مردم استان‌های جنوبی کشور برای فرار از گرمای طاقت‌فرسا به طبیعت دل‌انگیز و آب و هوای مطبوع شهرستان‌های بویراحمد و دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد پناه می‌آورند تا ساعاتی و روزهایی هر چند کوتاه را در دل مناطق بکر و جاذبه‌های منحصر به فرد کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس جنوبی برای استفاده از خنکای نسیم این خطه از ایران سپری کنند.

این روزها در مناطق گردشگری بویراحمد و دنا جای سوزن انداختن نیست و در این میان آبشار یاسوج، تنگ گنجه‌ای، آبشار تنگ تامرادی، تنگه مهریان، دریاچه کوه‌گل، روستای گردشگری کریک و منطقه کاکان بیشتر از دیگر مناطق میزبان گردشگران زیادی از استان‌های جنوبی ایران هستند.

از توصیف زیبایی‌های این خطه از ایران همین بس که لذت تکیه زدن به درختی تنومند در دل جنگل، گوش سپردن به زمزمه آرام جویباران، تماشای گل‌ها و رقص پرندگان در سمفونی طبیعت و نفس کشیدن زمین را در این روزهای گرم سال می‌توان در همین حوالی یعنی بویراحمد و دنا تجربه کرد.

دریاچه کوه‌گل در شمال شرقی شهر توریستی سی‌سخت یکی از این نقاط است که مدت‌هاست اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد برای رونق گردشگری دراین فرصت بکر طبیعی برنامه‌ریزی کرده و اقداماتی از قبیل سکوسازی و احداث مراکز بهداشتی را انجام داده است.

لذت استشمام بوی آویشن خوش‌عطر سردسیری در تپه‌های اطراف این دریاچه و تماشای پرندگان مهاجری مانند لک‌لک، حواصیل، درنا و چنگر که همچون مردمان جنوب تابستان خود را همراه با پرندگان بومی در سواحل این دریاچه سپری می‌کنند بر زیبایی خنکای نسیم و طبیعت دل‌انگیز این منطقه افزوده است تا کمی آن‌ورتر بتوان به چشم‌انداز و طبیعت زیبای منطقه حفاظت شده دنا تا ساعت‌ها خیره ماند.

افسون‌گری طبیعت در روستای کریک و چشم‌اندازهای زیبای روستای مارین دیگر مأمن این روزهای مسافران گرمادیده جنوب است تا با سفر به آبشار تنگ تامرادی و عبور از منطقه خوش آب و هوای کاکان خاطره گذر از دیار لاله‌های واژگون را تا ابد در ذهن خود بنگارند.

آبشار یاسوج هم که نامی آشنا برای جنوبیان است، آبشاری با ارتفاع 10 متر در 3 کیلومتری شهر یاسوج که در بهار و تابستان مکانی برای گذران اوقات مسافرانی می‌شود که برای فرار از گرمای جنوب به طراوت باغ‌ها و گل‌های اطراف این آبشار پناه می‌آورند.

اما از همه اینها که بگذریم نمی‌توان از نقش مهم این طبیعت و پتانسیل‌های خدادادی در اقتصاد مردم روستایی چشم‌پوشی کرد.

بهمن رنجبر فروشنده سوغات محلی در منطقه گردشگری کوه‌گل ضمن تشکر از حمایت‌های میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد برای ایجاد اشتغال در این منطقه گفت: علاوه بر معرفی سوغات محلی این استان به گردشگران، منبع درآمد خوبی برای ما ایجاد شده است.

وی میانگین درآمد خود از فروش سوغات محلی را روزانه 400 هزار تومان عنوان کرد و افزود: مویز، آبغوره، شیرۀ انگور و کشک از مهمترین سوغاتی است که به گردشگران عرضه می‌شود.

حسن شیرزاد نیز که غذای سنتی پخت کرده و صاحب یک رستوران سنتی است گفت: خوشبختانه با تبلیغات خوبی که انجام شده مسافران زیادی از منطقه کوه‌گل دیدن می‌کنند به طوری که درآمد روزانه ما از محل فروش غذاهای سنتی مخصوصا در ایام تعطیل بیش از 700 هزار تومان است.
139503160119453687864033

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه به منظور ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در فصول گرم سال به طور مداوم از مناطق مختلف گردشگری شهرستان های بویراحمد و دنا بازدید می‌شود، گفت: زیرساخت‌های لازم در مناطقی مانند گوه‌گل فراهم و به بخش خصوصی واگذار شده است.

الماس قبادی افزود: فراهم کردن زیرساخت‌ها علاوه بر اینکه اشتغال و درآمدزایی خوبی برای مردم این منطقه ایجاد کرده، سبب ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های بویراحمد و دنا به سبب نزدیکی به استان‌هایی مانند بوشهر، اصفهان و خوزستان و شهرهای جنوبی در این فصل مقصد گردشگری مردم این استان‌ها هستند، تصریح کرد: باید از این ظرفیت نهایت استفاده را برد که لازمه آن ایجاد بسترهای مناسب گردشگری است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود 300 جاذبه گردشگری در این استان بیان کرد: باید جاده‌های دسترسی به این اماکن را ساماندهی کرد زیرا نخستین و مهم‌ترین بستر و زیرساخت برای گردشگری جاده‌های دسترسی خوب و مطمئن است.

پیش از این نیز مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از واگذاری 16 اردوگاه تفریحی این استان به بخش خصوصی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خبر داده و گفته بود: در این اردوگاه‌ها علاوه بر خدمات‌دهی به مسافران و گردشگران اشتغال‌زایی خوبی برای جوانان ایجاد شده است.

جاذبه های طبیعی، آب و هوای متنوع و موقعیت مناسب و برخورداری از آیین و رسوم مختلف به سبب داشتن تنوع قومی سبب جذب گردشگران در همه فصول سال به کهگیلویه و بویراحمد می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پاتاوه گفت:

    ابشاربهرام بیگی ابشارمنج درمناطق سادات محمودی وزیلایی دشت زیبای سقاوه ومارگون وپل های تاریخی پاتاوه وغارعلیصدر2 روستای زیبای ده شیخ پاتاوه هم ازدیگرمناطق زیبای استان است که می بایست به گردشگران داخلی وخارجی معرفی وشناسانده شوندتااستان زیبایمان به کشورمعرفی شودومردم ازدیدنیخای طبیعی تاریخی فرهنگی ان بهره مندشوند

  • میثم از دهدشت گفت:

    شکر امام حسین سی کوه گل.خداروشکر بخاطر داشتن همچین استان خارق العاده ای

پربازديد