تاریخ درج خبر : 1395/03/18
کد خبر : ۵۴۴۰۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -
در نشست حمایت قضایی از سرمایه گذاری مطرح شد

کهگیلویه وبویراحمدی ها فقط در کار همدیگر گره می اندازند /دنبال گره گشایی باشید

استان کهگیلویه و بویر احمد در شاخص اشتغال رتبه سی و یک کشور را دارد.کار به جایی رسیده که قوه قضاییه نیز وارد شده است تا شاید سرنخ این کلاف سردرگم را پیدا کند. به گفته مدیر کل دادگستری استان بیش از 60 درصد سرقتها،50 درصد جرایم مواد مخدر،70 درصد نزاع های دسته جمعی که پرونده آن به قوه قضاییه می آید ناشی از فقر و بیکاری است و این مهمترین دلیل برگزاری نشست کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری شد.

حجت الاسلام  والمسلمین غلامرضا مزارعی معتقد است: چون بستر ها فراهم نیست مشکلات جامعه همچون سیل رها شده از سد شکسته به سیستم قضایی وارد می شود.در حالی که اگر بخواهیم جرایم کم و آرامش در استان زیاد باشد باید در حوزه سرمایه گذاری و امور اقتصادی تلاش کنیم.

وی با ابراز تاسف از رتبه اول استان در بیکاری گفت: برخی افراد حاضر نیستند اقتصاد استان را رونق دهند و با تنگ نظریهایشان فضای کار را برای دیگران می بندند.

وی به مدیران تاکید کرد: وقتی این همه در آیات و شریعت به ایجاد اشتغال توصیه شده است کوتاهی از سمت هیچ فرد و مدیر و سازمانی پذیرفته نیست چرا که نتیجه بیکاری هر مفسده ای می تواند باشد. باید زمینه سرمایه گذاری و ایجاد آرامش برای سرمایه گذار در استان فراهم شود و از ظرفیت سرمایه گذاران برون استانی استفاده کنیم.

مزارعی یادآور شد: همانگونه که عده ای جانشان را کف دست می گذارند وبرای حفظ امنیت کشور، در سوریه و عراق و غیره با داعشیان مبارزه می کنند مدیران هم وظیفه دارند همانگونه مخلصانه ریسک کنند و برای رونق استان تلاش کنند و اگر در مسیر جایی اشتباه هم کنند دستگاه قضا حمایتشان می کند.

رییس دستگاه قضا گفت : دادگستری استان در دو سال گذشته در رسیدگی به شکایات از رتبه 22 تا 29 به رتبه 1 تا 9 کشور صعود کرد و پرونده های ورودی 5 درصد کاهش داشت واین کاهش 4 هزار پرونده ای یعنی اینکه در استان ما فقط حرف نزده ایم و عمل کرده ایم.

وی خطاب به مدیران گفت:دستگاه قضا به جد پیگیر مساله اشتغال و فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری در استان است و با مدیرانی که نخواهند در راستای ایجاد اشتغال گام بردارند برخورد خواهیم کرد.

مزارعی تاکید کرد: کهگیلویه و بویر احمد استان گره زدن است.همه دنبال این هستند که در کار همدیگر گرهی ایجاد کنند.در حالی که قانون بند و تبصره هایی برای راه انداختن کار مردم دارد که باید مدیران دنبال آنها باشند.

وی همچنین در پاسخ به مدیرانی که معتقد بودند این استان بیشتر از سهم خود از اعتبارات بانکی استفاده کرده گفت:این استان محروم است مانند بچه ای که تازه به دنیا آمده نیاز به حمایت ویژه دارد.باید بیشتر ازاستان اصفهان و فارس به آن توجه داشت استانهای بزرگ راه افتاده اند و اگر جایی زمین بخورند می توانند بلند شوند.

پرونده دار ها چشم انتظار حمایت دستگاه قضا

مدیر کل صنعت،معدن و تجارت استان گفت:تا پایان شهریور ماه تعداد 250 واحد صنعتی وتولیدی که راکد یا کمتر از ظرفیت در حال فعالیت هستند، بایدتعیین تکلیف شوند.

داریوش دیودیده افزود: عمده ترین مشکل این واحدها بدهی های گذشته و مسایلی است که با بانکها دارند . برخی از این واحدها این ظرفیت را دارند که با کمکهایی که از دولت می گیرند فعال شوند . امیدواریم دستگاه قضا راه حلی ارایه دهد واحدهایی که توانایی افزایش ظرفیت را دارند اما پرونده آنها در دستگاه قضایی است، بتوانند فعال شوند.

40  کارگاه تولیدی توسط بانکها تملیک شده است

بنام مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی هم با بیان اینکه 40 مورد طرح و کارگاه تولیدی در استان توسط بانکها تملیک شده یا در حال تملیک است گفت: انتظار داریم این واحدهای تملک شده به سرعت تعیین تکلیف شوند.

وی گفت : از دستگاه قضا انتظار داریم قرارهایی که منجر به تعطیلی یک واحد یا بازداشت مدیر واحد صنعتی می شود صادر نکنند.

افزایش سپرده گذاری فقط با وصل مطالبات ممکن است

کشاورز مدیر کل اقتصاد دارایی نیز گفت:در تدوین برنامه شششم راهبردهای کلی تدوین شده مهم آن است که سهم استانی را پیگیری کنیم و بر اساس برش استانی نهایت استفاده را ببریم.

وی گفت:همه از بانکها انتظار دارند که از واحدهای تولیدی کمتر شکایت کنند و تسهیلات بیشتری ارایه دهنداین درحالی است که افزایش سپرداه گذاری جز با وصول مطالبات محقق نمی شود.

وی ادامه داد: ما از آیتم های بازار سرمایه مانند اسناد خزانه که برای تسویه حساب بدهی های دولت است استفاده نمی کنیم.

عده ای برای تعطیلی مجتمع گلخانه ای فرودگاه کمر همت بسته اند

گوهرکانی رییس جهاد کشاورزی استان نیز با بیان اینکه کشاورزان استان توانایی کشت چغندر و تامین صددرصد نیاز کارخانه قند یاسوج را دارند گفت: متاسفانه سهامداران این کارخانه برای این درخواست ما هنوز به نتیجه ای نرسیده اند ضمن آنکه اگر چغندر بکاریم و خریداری نشود واقعا کشاورزان خسارت جبران ناپذیری می بینند.

وی ادامه داد:سازمان اقتصادی کوثر حاضر است یک مجتمع 30 هکتاری در گچساران را فعال کند برای مجوز آب جلوی این کار را گرفته اند در حالی که بیش از 2 میلیارد تاکنون برای آن هزینه شده است.

گوهرکانی به اشاره به مجتمع گلخانه ای فرودگاه یاسوج گفت: در این مجتمع بیش از 10 میلیارد تومان هزینه شده اما اکنون این مجمتع را به مراجع قضایی معرفی کرده اند که برای فرودگاه حادثه ایجاد می کند . مگر همان روز اول نمی دانستند اینجا فرودگاه است اما اراده ای جدی کمر همت بسته که هرطور شده این واحد تولیدی را ببندد.

وی گفت:اعتبارات ملی مثل کف روی آب است و اعتبارات استانی سنگ کف آب است. از محل اعتبارات ملی علی رغم اینکه اعتبارات خوبی را در نظر می گیرند به دلیلی عدم تخصیص ارزش ندارد.

وی ادامه داد:در بخش کشاورزی 1600 متقاضی داریم اما تسهیلاتی که این افراد را معرفی کنیم در استان نداریم.

دیودیده نیز با گلایه از بانکها گفت: ما در استان بانکی نداریم که از منابع خود به یک کشاورز و یا دامدار تسهیلات فوری حتی با درصد بالا بدهد.

بعضی ها از رکود اقتصادی سو استفاده می کنند

کریمی دبیر کمیسیون بانکهای استان نیز گفت :هر آنچه در این استان انجام شده با حمایت سیستم بانکی بوده است.و این بی انصافی است که همه بانکها را مورد انتقاد قرار می دهند.

وی ادامه داد:یکی از دغدغه های اساسی بانکها بحث وصول مطالبات است.چرا که واحدهای تولیدی به رغم کمکهایی که به آنها می کنیم قادر و حاضر به پرداخت اقساط و معوقات خودشان نیستند.

وی گفت:منابع بانکی در استان محدود است بیشتر افراد میل به پس انداز سودگذاری دارند و برای بانک سخت است وام 20 درصد و سود سپرده 22 درصد بدهد.

کریمی تاکید کرد :در این استان از بحث رکود اقتصادی سو استفاده می کنند در حالی که بانکهاجرایم را به مناسبتهای مختلفی می بخشند اما واحدهای تولیدی هیچ حرکتی نمی کنند.با این حال دوباره آمادگی خود را برای کمک به طرحهایی که توجیه فنی دارد اعلام می کنیم.

استان 74 درصد منابع استانهای دیگر را استفاده کرده است

کرمی نماینده بانک توسعه تعاون نیز گفت در این استان نسبت مصارف به منابع 174 درصد است .یعنی 74 درصد منابع سایر استانها را استفاده کردیم بانکها هر آنچه داشتند 74 درصد هم بیشتر دادند.

وی ادامه داد: در استانی که مردم بیشتر به دنبال پس انداز برای دریافت سود بانکی هستند اغلب سراغ بانکها و موسسات خصوصی می روند که سود سپرده بالایی ی دهند اما تتعهدی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال ندارند.

نیروی کار جدی نداریم

تقوی مدیر کل سازمان بازرسی استان گفت: این استان نیروی کار جدی ندارد و بیشتر مردم دنبال پشت میز نشینی هستند.حتی در بخش کشاورزی نیز مزارع را به غیر بومیان می دهند.

وی همچنین طرح معارضات اجتماعی با نیت باج خواهی را از مشکلات مردم این استان عنوان کرد و افزود:افرادی توانایی انجام کار را ندارند آن را می گیرند و اجازه نمی دهند کاربه افراد توانمند سپرده شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد