تاریخ درج خبر : 1395/03/20
کد خبر : ۵۴۴۱۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -
اسماعیل مدبرمقدم

مستضعف در ادبیات انقلاب اسلامی، حاشیه‌نشین در ادبیات‌های دیگر

یکی از اقدامات حضرت امام خمینی (ره) آن بود که ادبیات قرآن را وارد فرهنگ عمومی مردم کرد و ازاین‌رو می‌توان گفت که؛ ادبیات انقلابی امام، ادبیات قرآنی بود. یکی از این واژه‌های قرانی، واژه مستضعفان بود که امام همواره بر آن تأکید داشت. صف‌آرایی مستکبران در مقابل مستضعفان، تقابل عدل و ظلم و رویارویی محرومان و چپاول گران، همواره در کلام و پیام امام موج می‌زد. از این مهم‌تر، عملکرد امام خمینی (ره) بود که علاوه بر زبان، با قلم و قدم و با تمام توان، در خدمت مستضعفان و محرومان بود و مبارزه با ظلم و ظالم و مستکبران را خط‌مشی اصولی خود قرار داده بود.

حال با چنین ادبیاتی که امام روح‌الله برای قشر ضعیف به کار می‌برد، امروز بعد از گذشت چند دهه از انقلاب اسلامی برخی با واژه حاشیه‌نشینی که هرگز با ادبیات انقلاب اسلامی سازگار نبوده قشر مستضعف را خطاب قرار می‌دهند؛ در این فضا سؤالی مطرح می‌شود که اصلاً چه کسی و با چه معیاری یک شهر چند هزارنفری را به دو بخش حاشیه‌نشین و غیر حاشیه‌نشین تقسیم کرده است؟ و اگر چنین باشد چه کسانی این دوقطبی خطرناک را به وجود آورده‌اند و بر طبل آن می‌کوبانند.

زمانی که در نقطه‌ای عدالت برقرار شود و سعی بر آن باشد که هم ازلحاظ رفاهی، فرهنگی، علمی، مذهبی و… در سراسر آن منطقه تعادل و یکسانی به وجود آید بی‌شک دوقطبی حاشیه و متن نخواهد بود و همه یکسان به چشم می‌آیند.

حال باسیاست‌های غلطی که متأسفانه از گذشته بوده و مستضعفان جامعه را به انزوا کشاندند، امروز هم شاهد این نیستیم که مسئولان به دنبال برقراری عدالت باشند، بلکه بازی با کلمات را با تغییر واژه صحیح و انقلابی آن (مستضعف) و استفاده از ادبیات حاشیه‌نشینی پیش‌گرفته‌اند و آمارهای متعددی خودکشی، خودسوزی، قتل، نزاع، طلاق و … مخابره می‌کنند.

غافل شدن از کار فرهنگی، بیکاری، پایین بودن سطح بهداشت عمومی، فقدان شغل رسمی و درامد کافی، کمین قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر، وضعیت نامناسب مسکن و زیبایی کوچه‌ها، کیفیت نامناسب و نامطلوب آموزش، مسائلی است که اگر از آن‌ها غافل شویم، آسیب بسیار جدی بر پیکره جامعه وارد خواهد کرد.

بدون شک فراهم نکردن بسترهای متعددی که در بالا ذکر شد، موجب می‌شود که با ادبیات انقلاب مستضعفان و با دیگر ادبیات حاشیه‌نشین‌ها اولین گروهی باشند که در معرض آسیب‌ها و خطرات اجتماعی قرار بگیرند و با مرور زمان دامن بقیه مناطق را نیز فرا خواهد گرفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد