تاریخ درج خبر : 1395/03/25
کد خبر : ۵۴۴۳۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -
پاسخ مدیر کل منابع طبیعی استان به تبعیض در قطع درختان ثمری در اراضی ملی:

برخی باغات به درخواست دستگاه های دولتی قلع و قمع نمی شوند

DSC000555550darsad9مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویر احمد گفت:  بیش از 10 هزار نهال  در عرصه های منابع طبیعی بر اساس تبصره یک بدون تشکیل پرونده قلع و قمع شده است.

به گزارش سایت استان عزت الله بهشتی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی برگزار شد، درباره قطع درختان ثمرده در شهر سی سخت و برخی شهرستانها گفت: قطع درختان با حکم قضایی انجام می شود و این درختان به دلیل اینکه در اراضی ملی و جنگل ها کاشته شده اند بر اساس دستور دستگاه قضا قبل از آنکه به ثمر بنشینند قطع می شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا به صورت سلیقه ای و تبعیض آمیز با افرادی که اراضی ملی را تصرف می کنند برخورد می شود ؟ افزود: گاهی اوقات در قطع درختان مصالحی در نظر گرفته می شود که البته ما آنها را تعیین نمی کنیم ولی مطمین باشید درختانی که قطع نمی شوند رفع تصرف  و تملک می شوند.

بهشتی درتوجیه اینکه چرا فقط باغات برخی افراد و اقشار ضعیفتر جامعه قطع می شود و برخی از این باغها با اینکه در منابع ملی بودن آنها احراز شده اما با آنها برخورد نمی شود تصریح کرد:برخی ادارات و دستگاه ها از منابع طبیعی می خواهند که محافظت از این باغات به آنها واگذار شود و به همین دلیل این با این باغات برخوردی صورت نمی گیرد.

این پاسخ در حالی بود که بهشتی در ابتدای همین نشست با قاطعیت هر گونه اعمال نفوذ و یا فشار از سوی شخص ،سازمان و دستگاهی بر اداره منابع طبیعی را رد کرده بود.

وی درباره منطقه دو پشته دشتروم و مشکلاتی که میان شهرداری و منابع طبیعی وجود دارد نیز افزود:شهرداری در حال حاضر بیش از سه برابر قراردادش در منطقه برای دفن زباله زمین تصرف کرده که باید ابتدا تکلیف آن را مشخص کند.

بهشتی گفت: شهرداری در حال حاضر فقط زباله ها را در سطح زمین رها می کند و هیچ گونه دفع اصولی انجام نمی دهد به همین دلیل ما نیز اجازه تصرف اراضی را نمی دهیم و با شهرداری موافقت نمی کنیم.

مدیر کل منابع طبیعی تاکید کرد: شهرداری ابتدا باید میزان زمین مورد نیاز خود برای ایجاد کارخانه بازیافت یا هر کارخانه دیگری را مشخص کند نه اینکه از ما بخواهند زمینها را واگذار کنیم بعد تصمیم بگیرند که با آن چه کنند. ضمن آنکه از سو استفاده های احتمالی آن نیز پیشگیری می کنیم.

وی درباره ادعای برخی افراد مبنی داشتن نسق برای اراضی دو پشته دشتروم ادامه داد :برای این مناطق در گذشته  پروانه چرای دام صادر شده است که این پروانه معنای مالکیت اراضی دو پشته را نمی دهد.

بهشتی با اشاره به آتش سوزیهای اخیر استان و کشور گفت:غفلت و سهل انگاری برخی افراد مهمترین عامل آتش سوزیهاست با این حال در هنگام وقوع آتش سوزی نقش و حضور مردم در مهار و خاموش کردن آتش بعضا از منابع طبیعی و ستاد بحران بیشتر است.

وی افزود: در بودجه 94 از 2 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبارات پیش بینی شده یک میلیارد و 800 میلیون تومان آن تخصیص شد که 90 درصد آن صرف حقوق 75 نیروی حفاظتی این سازمان شد .

وی اضافه کرد:سال گذشته گردشگری را به عنوان الزامات بودجه آوردند در حالی که منابع طبیعی به عنوان پایه و بستر گردشگری در الزامات بودجه نیامد.و اگر آب و خاک را به عنوان منابع پایه از دست بدهیم گردشگری هم از دست می رود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد