تاریخ درج خبر : 1395/03/27
کد خبر : ۵۴۴۴۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -
نامه کارکنان شرکت نفت به وزیر

این شمایید که مازاد هستید

photo_2016-06-17_10-34-31بیژن نامدار زنگنه نخستین بار در یک برنامه تلویزیونی گفت وقتی وزارت نفت را در سال 84 ترک کردم حدود 80 هزار نفر شاغل داشتیم و حالا که تمام پتروشیمی ها و پالایشگاه ها واگذار شده 120 هزار نیرو داریم.که نیمی از آنها مازاد هستند.

به گزارش سایت استان آن زمان این حرف را در پاسخ به منتقدانش گفته بود که از وی می خواستند مجوز استخدام نیروهای جدید در وزارتخانه اش را صادر کند.

حال در سال سوم فعالیتش در صحن علنی مجلس از 100 هزار نیروی مازاد سخن گفت و اضافه کرد: به شهرستان‌هایی که تاسیسات نصبی در آنها وجود دارد توجه می‌کنیم، بخشی از اعتبارات قراردادهای نفتی به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و خدمات به این شهرستان‌ها اختصاص می‌یابد.

اگر چه این پاسخ وزیر نفت برای نمایندگان معترض به عملکرد ش در بحث استخدام و اشتغال  کافی بود اما باعث ناراحتی کارگران و کارکنان شرکت نفت شد.

معترضان معتقدند حرفهای وزیر تا حدودی قدرناشناسانه است چراکه این افراد در گرمای بالای 40 درجه جنوب شب و روز درگیر کار و در معرض انواع و اقسام بیماریهای حاد وتنفسی هستند اما وزیر بدون آگاهی از مشکلات، این افراد را مازاد می خواند.

به همین دلیل تعدادی از کارکنان صنعت نفت با انتشار نامه ای ضمن گلایه نسبت به حرفهای وزیرازنمایندگان مجلس،خواستار پیگیری هر چه سریعتر ممنوعیت بکار گیری کارکنان بازنشسته  در وزارت نفت  شدند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

“این شمایید که مازاد هستید

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل مزین شده است متاسفانه برای چندمین بار وزیر محترم نفت سخنانی ایراد و نیمی از کارکنان وزارت نفت را مازاد خطاب نموده اند.این در حالی است که به تعبیرمسوولین محترم تولید و فروش نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز رسیده است که این افزایش در گرو تلاش شبانه روزی سربازان خط مقدم عرصه تولید بوده و خواهد بود.

از روزی که موضوع خصوصی سازی در وزارت نفت مطرح شد یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن نبود برنامه ریزی مشخص برای نیروی انسانی بود .نیروی انسانی وزارت نفت در داستان واگذاریها به بخشهای شبه دولتی چنان آسیبی به لحاظ امنیت و شخصیت شغلی دیدند که اگر آن را به بزرگترین سونامی نیروی انسانی در تاریخ نفت تعبیر کنیم هیچ اغراق نکرده ایم. از یک سو جذب نیروی انسانی به اهداف سیاسی در وزارت نفت و از سوی دیگر بی توجهی به مجموع قوانین و مقررات استخدامی و انتصاب در این وزارتخانه و درنهایت نگاه هایی بدون پایه کارشناسی روزگار کارکنان را سیاه کرد.

امروز دیگر عجیب نیست اگر بشنویم کارکنان وزارت نفت با وجود انجام مشاغل سخت عملیاتی و فعالیتهای طولانی مدت در محل کار خود مجبور به انتخاب مشاغل دوم و سوم در زمان استراحت برای تامین نیاز خانواده هایشان و تامین آتیه هایشان هستند.

در واقع کارکنان متخصص و با انگیزه نفت در شرایط سخت کار پذیرفتن تحقیر های شغلی مدام از سوی سازمان خود دچار بی رغبتی و تقویت منفی بی انگیزگی شده اند تا آنجا که می توان ادعا کرد تا به امروز چنین وضعیتی برای خانواده بزرگ وزارت نفت سابقه نداشته است.

در تاریخ استخدامی نفت و حتی کشور به یاد نداریم کارکنان یک وزارتخانه مهم و استراتژیک مازاد خوانده شوند و بارها از سوی وزیر محترم و سالخورده نفت مورد بی حرمتی قرار گیرند .متاسفانه اینطور به نظر می آید که وزارت نفت کارکنانش را به حال خود رها کرده و ظاهرا آنها که روزی دلسوز سابق این سازمان و کارکنان آن در افکار عمومی بودند و برنامه اصلی شان ایجاد انگیزه و توسعه نیروی انسانی دراین وزارتخانه بود با برنامه ریزی نادرست ایجاد سازمانی سربار با انبوه نیروی انسانی سرخورده و بدون سمت و شغل و همچنین وارد کردن ضربه بر شخصیت اجتماعی کارکنان وزارت نفت،میراثی تلخ را از خود به جای خواهند گذاشت.

از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم هرچه سریعتر قانون مممنوعیت بکارگیری کارکنان بازنشسته در وزارت نفت را پیگری نمایند که با اجرای این قانون مشکل نیروی مازاد در این وزارتخانه حل شده و دل نگرانی آقای وزیر خاتمه خواهد یافت.

امضا محفوظ

تعدادی از کارکنان غیر مازاد و دلسوز و وفادار صنعت نفت”

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  باسلام….بنده یکی از نیروهای رسمی وبا سابقه وزارت نفت هستم،به عنوان یک نیروی عملیاتی در خط مقدم….
  به صراحت عرض میکنم…وزارت نفت نیز مانند سایر سازمانها از نظریه 80_20تبعیت میکنه… به این صورت که 80 درصد کارها به وسیله 20 درصد کارکنان انجام میشود،وبقیه تمایلی به کار کردن ندارند،معمولا افرادی با هماهنگی قبلی حداقل یکسان در خط عملیات کار کرده و پس از بدست آوردن سابقه توسط روابط به بخش های راحت تر وزارت رفته و تا آخر عمر………… وزیر شاید منظورش این افراد باشه…

 • مهران گفت:

  متاسفم برای وزیری که نسبت به نیروهاش اینجوری صحبت میکنه

 • ناشناس گفت:

  انشالله انتخابات ریاست جمهوری سال دیگه شده بخاطر حذف این آدم ….. به ضد روحانی رای میدیم.

 • نفتی گفت:

  وزیر درست گفته است. امروزه در دنیا با وجود تکنولوژی مدرن، نیاز به افراد و پرسنل زیاد برای انجام کار از میان رفته است. به مرور زمان کارها باید الکترونیک شده و وزارت نفت و بطور کلی دولت باید چابک شود. البته کسی منکر کار و زحمت کارگران و پرسنل زحمتکش نفت نیست. ولی این شیوه کار و به ویژه استخدامهای فله ای و فامیلی درست نیست.

 • امير گفت:

  وقتی وزیر و معاونینش عملیاتی نباشند، وقتی اعضای هیات مدیره شرکت نفت از پشت میز نشینان ساکن تهران باشند، وقتی پرسنل خدوم نفت بی منت و چشمداشتی در سخت ترین ، پرمخاطره ترین و کم امکانات ترین شرایط به انجام کارها مشغول باشند و حقوقشان از طرف وزیر سالخورده و بازنشسته نادیده گرفته شود نتیجه ای جز این نباید انتظار داشت. به دلسوزان و علمای انقلابی توصیه میکنم تا دیر نشده جلوی معضلات وزارت نفت را با برکناری وزیر بی لیاقت بگیرند. تا کار به جای باریک نکشیده. تا دیر نشده. ….

 • یوسف گفت:

  بابا ما این وزیر نمیخوام به کی بگیم
  از روزی که اومده گیر داده به این نیروهای بیچاره
  اون از وضع حقوقی و رفاهی،حالا هم میگه ۸۰۰۰۰ نفر شما اضافی هستین

 • حسین گفت:

  آقا لطفا صدای اعتراض پرسنل نفت رو ب گوش مسئولین برسونید از دست این وزیر کوته نظر

 • علی گفت:

  واقعا حرف دل پرسنل نفت رو زدید، توی گرما و بیابونهای جنوب در معرض انواع آلودگی هستیم و این وزیر سالخورده ی کرسنت باز حق ناشناس کمر به نابودی ما کارگران و کارکنان صنعت نفت بسته…

پربازديد