تاریخ درج خبر : 1395/03/30
کد خبر : ۵۴۴۵۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

هندوانه و گوجه فرنگی استان سرشار از سم و کود شیمیایی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در کشت هندوانه و گوجه فرنگی استان استفاده بی رویه از سم و کود می شود.

به گزارش سایت استان به نقل از خبردنا، جعفر گوهرگانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه محصولات گلخانه‌ای سالم‌تر از محصولات مزرعه‌ای در فضای باز است، افزود: برخی برداشت ها که محصولات گلخانه‌ای سالم نیستند و این محصولات را آغشته به کود و سموم می‌دانند، اشتباه است.

وی بیان کرد: در گلخانه‌ها کنترل سموم توسط ناظرین صورت می‌گیرد و بیشتر برای دفع آفات بصورت بیولوژیک اقدام می کنند و کود و سم استفاده نمی کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سالانه 90هزار تن سیب درختی در استان تولید می شود که از این میزان حدود 5 درصد با توجه به سطح زیرکشت هیچ گونه کود و سمی استفاده نمی شود.

گوهرگانی در خصوص استفاده از کود و سم در محصولات زراعی و باغی استان تصریح کرد: کودی که بصورت دست پاش و یا دستگاه پاش باشد چون بصورت همزمان با کاشت است جای نگرانی ندارد و مشکلی بابت سرطان زایی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: برای دفع آفات نباتی و فرار از بیماریها در سبزی و صیفی در فضای باز استان مصرف بی رویه کود و سم داریم که این مساله بیشتر در هندوانه و گوجه فرنگی استفاده می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استفاده از کود و سم در هندوانه بیداد می کند، عنوان کرد: گلخانه ها چون در فضای کوچک قرار دارند و مهار آفات و بیماریها بهتر است برای دفع آفات بصورت بیولوژیک اقدام می کنند و کود و سم استفاده نمی کنند.

گوهرگانی اضافه کرد: کشت هندوانه و گوجه در فضای باز این استان جمع‌آوری می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد