تاریخ درج خبر : 1395/04/01
کد خبر : ۵۴۴۷۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -
سید مقداد مرتضوی پور

سرگذشت شوم ناامنی برجاده غیر استاندارد شهر سوق

با استناد به اصول سوم،هشتم و نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در راستای اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران ودر بخش دوم اصل هشتم به استحضار می رساند؛
داشتن جاده ای استاندارد یکی از معیاری های توسعه محسوب و به عنوان یک حق برای شهروندان استان تلقی می شود.
پس از گذشت چندین سال از بلاتکلیفی جاده مرگبار سوق به دهدشت که شاهد گرفتن جان افراد زیادی بود، سرانجام تحقق وعده‌ها برای تعریض این جاده محقق شد، آن هم از نوع غیراستاندارد!
کمتر کسی در استان کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد که آوازه شهرت جاده مرگبار سوق به دهدشت را نشنیده باشد,از دست‌ دادن هموطنان و مردم شهر سوق وشهرستان لنده در طی این سال‌ها برسرناامن بودن این جاده برای همه اهالی این منطقه گران تمام شد که هر چقدر زمان بگذرد، هیچ‌گاه مرهمی بر درد مصیبت ‌دیدگان نمی‌شود.
10 سالی است که جاده سوق به دهدشت فدای سیاسیت بازی های غلط مرسوم در شهرستان کهگیلویه شده است , این جاده پس از سال ها کارو سوء استفاده های مدیریتی و پیمانکاری هنوز که هنوز است در دست پیمانکار بوده و اداره راه و ترابری شهرستان کهگیلویه نتوانسته به وعده ی 10 ساله خودش را عمل کند.
ایمنی و سرعت کار در این پروژه فدای لابی بازی هایی شده که سال های سال است بر بدنه مدیران این شهرستان چنبره زده است.
جاده سوق به دهدشت که تنها 9 کیلومتر مسافت دارد و بخش سوق و شهرستان لنده را به کهگیلویه بزرگ متصل می کند از پروژه هایی است که در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شروع به کار کرده و متاسفانه به دلیل سوء استفاده هایی که پیمانکاران متعدد و مدیران شهرستان درروند کاری این پروژه داشتند باعث شد که پس از گذشت 10 سال از آغاز این پروژه هنوز 40 درصد پیشرفت کاری نداشته و هیچ یک از اصول استاندارد جاده سازی در این پروژه رعایت نشود.
مهمترین مزیتی که از این جاده بر سر زبان ها افتاد عریض کردن جاده سوق به دهدشت می باشد, که غیر استاندارد بودن این جاده و وجود همان شیب هاو دره های عمیق, پیچ های خطرناک و شانه های دره مانند باعث شده تا این مزیت هم به کلی فراموش بشود.
اجرای آسفالت بدون زیرسازی مناسب، آسفالت ریزی بر روی زمین خیس به منظور بهره برداری سریع برخی از نقاط در این جاده شیب های تند، پیچ های طولانی وخطرناک، نبود روشنایی و علایم راهنمایی در طول مسیر، و قطع شبکه تلفن های همراه در طول مسیر جزو مواردی است که پس از سال ها هنوز راه سوق به دهدشت را به یک محور ارتباطی غیراستاندار د و حادثه ساز تبدیل کرده است.
در 10 سالی که ازشروع این پروژه می گذرد حدود 20 قربانی به خود گرفته است واخرین حادثه ای که دراین جاده به وقوع پیوست انحراف ماشین پژوه از جاده بود که خسارت جانی نداشت ولی میتوانست موجب وقوع جادثه ای بزرگ شود.
راستی چه دلیلی باعث شده است تا 9 کیلومتر جاده سوق به دهدشت که بودجه ی 4 بانده شدن و روشنایی سراسری و گارد ریل آن در مجلس 8 ام به تصویب رسیده وتحویل استان کهگیلویه وبویر احمد داده شده است هنوزکه هنوز است پس از گذشت 10 سال پیشرفت چشمگیری نداشته است , آیا بودجه این پروژه در سایر پروژه های در دست اقدام شهرستان تزریق شده یا در لابی بازی های پیمانکاری حیف و میل شده است.
این چه تعریضی است که به‌جای اینکه خطر مرگ را کاهش دهد در مقابل راه را برای تصادفات بیشتر باز می‌کند، به جرأت می‌توان گفت که جاده سوق به دهدشت بوی خون می‌دهد، خونی که با گرفتن جان مردم بی‌گناه محقق می‌شود.
از مسئولان مربوطه توجه ویژه به جاده سوق به دهدشت را انتظار داریم تا دیگر شاهد بروز تصادفات از ناامنی این جاده نباشیم، رسیدگی به مشکلات منطقه‌ای را نباید فقط به یک فرد خاص سپرد بلکه همه مسئولان مربوط در برطرف کردن مشکلات و موانع پیش‌رو موظف به انجام امور هستند.
جان و مال مردم از کرامت و احترام برخوردار است همچنانکه اصل بیست و دوم قانون اساسی نیز آن را بیان داشته و این تکلیف دولت است تا از تمامی اقدامات برای حفاظت و حراست از جان و مال مردم دفاع و اقدام نماید.متاسفانه جاده سوق به دهدشت به قربانگاه شهروندان این منطقه تبدیل شده است .اکنون چه کسی مسولیت فوت این همه شهروند بخش سوق و حومه وسایر خانواده هایی که در 10سال گذشته در این جاده عزادار شده اندرابر عهده دارد؟وپاسخگو کودکان بی سرپرست آنان خواهد بود؟
واقعیت مسله این است که داشتن جاده های استاندارد و مناسب برای شهروندان این شهر یک حق و تکلیفی است بر عهده ی دولت.حقوق شهروندی همین اجرای حق و پیشگیری از وقوع تصادفات مرگبار این چنینی است.معیار پایبندی دولت به حقوق شهروندی توجه به جان و مال مردم و حمایت از کرامت و کیان آنان است.انجام این امور موجب اعتماد ملت به دولت خواهد شد.لذا ازاستاندارمحترم به عنوان عالی ترین مقام اجرایی استان و نماینده ی دولت در استان خواستار رسیدگی به امور فوق الذکر و تشکیل فوری کمیته ی بررسی آسیب ها،نقایص و اشکالات جاده سوق به دهدشت و لزوم پیگیری رفع آنها را دارد.بلاشک تحقق این مهم در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • روزبه گفت:

    تو را خدا این جاده را درست کنید جاده سوق لنده امار تلفات درسال زیاد شده عاجز انه ما مردم سوق تقاضامندیم ک ب این جاده رسیدگی کنند
    .

پربازديد