تاریخ درج خبر : 1395/04/01
کد خبر : ۵۴۴۷۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -
هم اندیشی برای زنده کردن آبشار

رهاسازی سهم آب کشاورزی ،سریعترین راه نجات آبشار

تمامی گزینه های ممکن برای برون رفت آبشار یاسوج از وضعیت بحران در کارگروه گردشگری استان بررسی شد.

به گزارش سایت استان مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه شهر یاسوج مهمترین مقصد گردشگری مسافران در تعطیلات عید  فطر است از مسوولان خواست رسیدگی به وضعیت آبشار را در اولویت قرار دهند.

محمودباقری گفت:در حال حاضر از آبشار یاسوج فقط یک نام باقی مانده است این در حالی است که در ایران یاسوج را با آبشار می شناسند.

وی ادامه داد: همانگونه که آب شرب و آب کشاورزی اهمیت و اولویت است بحث گردشگری را نیز مورد توجه قرار دهند چرا که باعث رونق اقتصادی شهر و استان می شود.

انتقال آب از آب نهر یا رهاسازی آب کشاورزی

کارشناس آب منطقه ای نیز با بیان اینکه در منطقه آبشار 22 هکتار باغ و منطقه کشاورزی وجود دارد یادآور شد :آب مورد نیاز این باغات از طریق جوب سنتی از سرچشمه آبشار جدا می شود .در حالی که فقط 15 درصد این آب مورد نیاز اراضی است و 85 درصد آن در مسیر هدر می رود.

وی افزود :بایدبا مدیریت بهینه و درست از ابتدا به اندازه نیاز این کشاورزان آب از سرچشمه جدا شود وبا آبیاری های مکانیزه و قطره ای از هدر رفت آب جلوگیری شود.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهاد های سازمان آب منطقه ای انتقال آب از منطقه آب نهر به سرچشمه آبشار است که البته این آب قابلیت شرب ندارد ضمن اینکه مسیر تخمینی حدود 14 کیلومتر است که نیاز به هزینه زیادی دارد.

آبشار راه حل کوتاه هم مدت می خواهد

شهردار یاسوج با بیان اینکه سفر هیات دولت به استان نزدیک است گفت: در حال حاضر بیش از دو سوم حریم آبشار در تملک دستگاه های دولتی است که پیشنهاد شهرداری آزادسازی این بخشها و واگذاری آن به مردم به عنوان مصوبه در سفر هیات دولت به استان است.

محمد علی جاوید اضافه کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش حریم آبهای آبشار را به عرض چهار متر و طول کل مسیر در اختیار دارد که به نمایندگی از شهروندان از این سازمان می خواهیم فنسهایشان را از چهار متر عقب تر ببرند تا مردم در جاده آسفالت حرکت نکنند.

وی ادامه داد:آبشار یاسوج هویت یاسوج است و در حال حاضر فضای غم انگیز و نگران کننده ای دارد و همه باید برای حل مشکل چاره اندیشی کنیم.

جاوید افزود:برای حل بحران آبشار نیاز به راه حل های میان مدت و بلند مدت داریم که انتقال آب از منطقه آب نهر بلند مدت است اماپیشنهاد شهرداری این است که آبی که از سرچشمه برای اراضی کشاورزی جدا می شود در در مسیر رها شود و در پایین آبشار دوباره همین آب پمپاژ شده و به اراضی کشاورزی منتقل شود.

گوهرگانی:به شرطی که بودجه بدهند موافقیم

گوهرگانی مدیرکل جهاد کشاورزی استان نیز با گلایه از مدیران که همواره موقع بحران و زمان هجوم مسافر یاد آبشار می افتند گفت:راحت ترین کار در حال حاضر برای حل معضل آبشار رها سازی آب کشاورزی در مسیر است اما به شرطی که به ما اعتبار بدهند و نگویند از اعتبارات خودتان این کار را انجام بدهید.

وی اضافه کرد:باغات منطقه آبشار سنتی هستند و سیستم نوین آبیاری روی این باغات جواب نمی دهد با این حال جهاد کشاورزی برای قطره ای کردن باغات اعتباراتی دارد که 80 درصد آن بلاعوض و  مابقی با مشارکت مردم باید تامین شود که لازم است موافقت و رضایت کشاورزان در این زمینه گرفته شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد