تاریخ درج خبر : 1395/04/02
کد خبر : ۵۴۴۸۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -

تشکیل گروه های مردم نهاد برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع در استان

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: تشکیل گروه های مردم نهاد برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش سایت استان به نقل از ایسنا، دکتر سیدموسی خادمی افزود: تیم فعال و مشخصی برای مقابله با آتش سوزی در هر نقطه از استان با همکاری همه دستگاه های اجرایی، سازمان ها و تشکل های غیردولتی و مشارکت مردمی تشکیل و فعال شود.

وی در خصوص راه های پیشگیری و مقابله با آتش سوزی جنگل و مرتع در استان، بیان کرد: در این استان که نزدیک به 80درصد مساحت آن جنگل و مرتع، کوهستانی و صعب العبوراست، باید راه های علت و جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها و مراتع و خاموش کردن آن را جستجو و برای آنها برنامه داشت.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: در آتش‌ سوزی‌های سال های گذشته خسارات سنگینی به عرصه‌های منابع طبیعی استان وارد شده است که به سختی قابل جبران است و برای مقابله، جلوگیری و کاهش آن باید به هرگونه علل و عوامل آن به جدیت تمام برخورد شود.

خادمی با بیان اینکه برخی آتش‌ سوزی هایی که در عرصه‌ های منابع طبیعی این استان رخ داده است، علت اصلی وقوع آن یکسری عوامل فرهنگی است، تصریح کرد: در این خصوص باید آموزش و فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: سهل انگاری و یا عمدی بودن، یکی دیگر از علل و عوامل آتش ‌سوزی ها در منابع طبیعی استان بوده است و از این پس کسانی که به چنین اقدام نادرستی دست می زنند، باید با آنها برخورد جدی تر صورت گیرد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: از عوامل دیگری که باعث آتش ‌سوزی می شود، افرادی هستند که برای تفریح به دامنه طبیعت می روند و ناخواسته باعث آتش‌ سوزی در جنگل‌ها و مراتع می ‌شوند که در این رابطه هم باید نظارت ها، کنترل و فرهنگ سازی لازم انجام شود.

خادمی با اشاره اینکه، وقوع آتش ‌سوزی در منابع طبیعی تنها معطوف به استان نیست، تاکید کرد: اگر به هر دلیلی منابع طبیعی مورد آتش ‌سوزی قرار گرفتند، باید تمام مسئولان و ادارات برای مهار آن پای کار باشند و نباید کسی در این خصوص کوتاهی کند.

وی شناسایی نقاط حادثه خیز و مستند سازی عرصه های منابع طبیعی که فراوانی بیشتری در زمینه آتش سوزی دارند را مهم عنوان و بیان کرد: با این روش می توان در مواقع بحران و آتش سوزی به نحو مطلوب تری مسائل را مدیریت کرد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه برطرف کردن مشکلات تنها نیازمند اعتبار نیست، یادآور شد: تشکیل گروه های مردم نهاد در مناطق مختلف استان برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع در دستور کار نهادهای مربوطه قرار گرفته است.

خادمی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری را متولی اصلی حفاظت از عرصه های طبیعی کشور دانست و افزود: تجهیزات ادارات کل منابع طبیعی در استان ابتدایی است و باید این سازمان در بودجه خود اعتبار لازم برای خرید امکانات مورد نیاز این حوزه را پیش بینی کند.

وی تصریح کرد: همه مشکلات استان کهگیلویه و بویراحمد به پول برنمی‌گردد، گرچه در این خصوص مشکل داریم و پول و منابع مهم هستند اما باید اقدامات دیگری انجام دهیم تا این کمبودها را جبران کنیم.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: برنامه ریزی لازم برای پیشگیری از هر گونه وقع آتش سوزی به عمل آید تا در مواقع لزوم در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور آمادگی لازم وجود داشته باشد.

خادمی، همچنین اطلاع رسانی و حضور سریع در محل وقوع آتش سوزی از سوی دستگاه های متولی با همکاری همه دستگاه های اجرائی و مردم را بسیار ضروری عنوان کرد.

طی سالجاری 33فقره آتش سوزی در سطح جنگلها و مراتع این استان رخ داده است که 255هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی استان طعمه حریق شد.

استان کهگیلویه و بویر احمد دارای بیش از 870 هزار هکتار جنگل و بیش از 550 هزار هکتار مرتع است و 87 درصد این استان را جنگل و مرتع تشکیل می دهد. 20 درصد جنگلهای زاگرس در این استان واقع است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد