تاریخ درج خبر : 1395/04/04
کد خبر : ۵۴۴۹۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه و بویراحمد تنها استان بدون ایستگاه زلزله نگاری

رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور از وقوع 946 زلزله بالای 5 ریشتر و 12 زلزله بالای 7 ریشتر طی 50 سال اخیر خبرداد.

به گزارش سایت استلان به نقل از ایسنا، دکتر علی مرادی در نشست شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: ایران به دلیل نزدیکی به صفحه عربی دچار چین‌خوردگی دائمی شده و همین امر موجب شده هر چند وقت شاهد لرزش در نقاط مختلف کشور باشیم.

وی بیان کرد: استان‌های البرز در شمال کشور، خراسان در شمال شرقی و تبریز در شمال غربی زلزله‌های بزرگی را تجربه کردند اما در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قرار گرفتن در منطقه زاگرس شدت زمین‌لرزه‌ها کمتر بوده است.

رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور خاطرنشان کرد: طی 50 سال اخیر 946 زلزله بالای 5 ریشتر و 12 زلزله بالای 7 ریشتر در کشور اتفاق افتاده که تلفات این زلزله‌ها بیشتر به دلیل نحوه ساخت و سازها بوده است.

مرادی تصریح کرد: شدیدترین زلزله رخ داده شده در ایران زلزله رودبار بود که بیش از 40 هزار نفر کشته شدند و همین حادثه موجب شد به این موضوع پی ببریم که در بحث زلزله با مشکل جدی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در سال 82 که زلزله بم رخ داد ایستگاه زلزله‌نگاری در استان کرمان وجود نداشت و نزدیک ترین ایستگاه به این شهر، با فاصله بیش از300 کیلومتر در یزد قرار داشت. قبل از زلزله شدید بم 5 پیش‌لرزه بالای سه ریشتر در این شهر اتفاق افتاد که در صورت وجود ایستگاه لرزه‌نگاری می‌توانستیم به مردم بم هشدار دهیم.

رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور عنوان کرد: 117 ایستگاه زلزله‌نگاری هم اکنون در کشور وجود دارد که متاسفانه از این تعداد ایستگاه حتی یک ایستگاه در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد.

مرادی تاکید کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قرار گرفتن در منطقه زاگرس و بالا بودن زمین‌ لرزه‌ها در زاگرس نسبت به سایر استان لرزه خیزی بیشتری دارد و حتی این استان زلزله بالای 6 ریشتر در یاسوج و دوگنبدان را تجربه کرده است.

وی بیان کرد: مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران سه ایستگاه لرزه‌نگاری در شهرهای دهدشت، یاسوج و دوگنبدان در نظر گرفته است که به دلیل نزدیکی استان به گسل‌های دنا، کازرون، گسل میشان، گسل جبهه کوهستان و گسل زاگرس مرتفع در معرض زلزله است و نیاز به استقرار این ایستگاه‌ها دارد.

رئیس مرکز زلزله‌نگاری کشور اضافه کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه استقرار ایستگاه زلزله‌نگاری محروم است. هزینه نصب و راه‌اندازی هر ایستگاه 250 میلیون تومان می شود که رقم زیادی نیست اما برای تأمین این مبلغ با مشکل مواجه هستیم.

با توافق استاندار و رییس مرکز لرزه نگاری کشور در این نشست مقرر شد 50 درصد هزینه استقرار ایستگاه زلزله‌نگاری از طریق استان و 50 درصد دیگر از طریق موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تأمین شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد