تاریخ درج خبر : 1395/04/05
کد خبر : ۵۴۵۰۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -
مهدی دلبند

بهشتی، مؤمن متعبد انقلابی

پرده اول: علی وار زیستن و علی وار مردن

تقارن 21 رمضان سالروز شهادت مولای محرومان و مستضعفان و خار چشم مستکبران و سرمایه سالاران امام علی (ع) و هفتم تیر سالروز شهادت سید الشهدای انقلاب اسلامی و مرد مظلوم انقلاب، آیت الله بهشتی فرصتی است تا اندکی به «بهشتی» فکر کرد که مانند مولایش علی(ع) زیست و مانند مولایش علی(ع) شهید شد. مردی که امام امت در رثایش فرمود:« بهشتی مظلوم زیست، مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود». علی(ع) از انقلاب پیامبر دفاع کرد و بهشتی از انقلاب خمینی. علی(ع) شهید عدالت بود و بهشتی نیز در راه عدالت علوی شهید شد. علی(ع) یاور محرومان و دشمن ظالمان بود و بهشتی نیز این چنین بود. علی(ع) خستگی ناپذیر بود و تمام وجودش وقف اسلام بود و بهشتی نیز مرد خستگی ناپذیر و مجاهد انقلاب بود. تاریخ بشریت با از دست دادن علی به خاک سیاه نشست و انقلاب اسلامی با رفتن بهشتی ستون محکمی را از دست داد. «ننگتان باد تفاله های شیطان و عارتان باد ای خود فروختگان به جنایتکاران بین المللی که در سوراخ ها خزیده و در مقابل ملتی که در برابر ابر قدرت ها برخاسته است به خرابکاری جاهلانه پرداخته اید»( پیام امام به مناسبت فاجعه هفتم تیر 9/4/60)

پرده دوم: بهشتی و آینده انقلاب

بهشتی، همان مردی که اسناد لانه جاسوسی در مورد او می گوید: «بهشتی مردی است نفوذ ناپذیر»، راه و مسیر آینده انقلاب را به ما نشان می دهد. «بر طبق جهان بینی اسلام آینده انسان ها و آینده دستاورد انسان ها یک آینده ثابت نیست. قرآن می گوید: ذلک بان الله لم یک مغیراً نعمه انعمها علی قوم حتی یغیروا ما بانفسهم» خداوند نعمتی را که در اختیار مردمی می نهد و بر آنها ارزانی می دارد،از دست آنها نمی گیرد مگر وقتی که خود آنها عوض بشوند. این نعمت را خدا داده و این پیروزی را هم به برکت فعالیت ها، فداکاری ها، اخلاص ها و اعمال صالح داده، اگر ما این عمل صالح، این فداکاری، این اخلاص را ادامه دهیم آینده انقلاب روشن است. اگر در این زمینه مغرور بشویم و بگوییم خیلی خوب بحمدلله دیگر حالا پیروز شدیم و برویم سراغ همان خودخواهی ها و خود پرستی. و دنیا طلبی ها ها و نداشتن اخلاص. خدا نعمت را از ما می گیرد. بنابراین آینده انقلاب در گرو آینده ماست. به خصوص کسانی که در پیروزی این انقلاب سهم داشتند باید بدانند که مسئول ترند و باید دلسوزانه تر برخورد کنند».

اکنون باید انقلاب خمینی را آسیب شناسی کرد. پس از بهشتی مسئولانی بر سر کار آمدند که اشرافی گری و سرمایه داری را در کشور رواج دادند. خودخواهی ها نمایان شد و سهم خواهی ها ازانقلاب به وجود آمد. کسانی که در انقلاب سهیم بودند و اکنون نیز خود را صاحبان انقلاب می دانند، باید به فکر فرو روند و خود را با بهشتی مقایسه کنند. آنها که در مسیر انقلاب انحراف ایجاد کردند چه پاسخی در پیشگاه بهشتی دارند؟

پرده سوم: مؤمن متعبد انقلابی

« به آمریکا بگویید از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر». این جمله از «بهشتی» برای ما به یادگار مانده است. هر کس می خواهد بهشتی شود باید در برابر شیطان بزرگ شمشیر را از رو ببندد. بهشتی اهل مذاکره و تعامل با مستکبران نبود. به گرگ ها اعتماد نکرد. با سهل اندیشی و سهل انگاری و خوش بینی، انقلاب را به لبه پرتگاه نبرد. مصداق «کونوا للمظلوم عوناً و للظالم خصماً» بود. نمونه ای از اقتدار بهشتی در برابر سفیر انگلستان خبیث را از زبان خودش بخوانید:« چند روز قبل سفیر انگلستان آمده بود و می گفت: خوب بفرمایید تا کی می خواهید این گروگان ها را نگه دارید؟ گفتم: تکلیف این ها را روشن کرده ایم چند بار می پرسید؟تکلیف اینها با نمایندگان ملت و مردم در مجلس شوراست و آیا از این بهتر هم می شود؟چرا؟ مگر به اینها بد می گذرد؟ اینجا که شما جوان های ما را در زندان های آمریکا می کشتید. اینها که اینجا در هتل سفارت زندگی می کردند دیگر چه مرگتان است؟ سفیر انگلستان گفت: ولی دولت آمریکا دیگر نمی تواند صبر کند. تا دو ماه دیگر… به او گفته شد: این ها خودشان می توانند صبر کنند یا می توانندصبر نکنند. ولی ملت گفتند ما تصمیم را خودمان می گیریم. آنها تصمیم خودشان را دارند می گیرند. گفت: خیلی غیر واقع بینانه با مسائل سیاسی برخورد می کنید. گفتم: همین جورهاست ما آرمان طلبانه قرار است با مسائل برخورد کنیم، انقلاب ما انقلاب آرمان هاست نه سر تسلیم در برابر واقعیت ها. صحبت از تشکیل محاصره اقتصادی کرد. گفتم: ما همان نان و پنیر خودمان که توی این مملکت به دست می آید بخوریم. خدا هم توی این دو ساله برکت داده است. مژده باد بر امام تا الان محصول گندم ایران نسبت به سال گذشته بسیار عالی تر شده. ان شاءالله سیاست ما بر این است که اگر قرار شد روزی همه مردم نان خالی نوش جان کنند ولی با آمریکا بجنگند، بجنگند. آخرین بار سفیر انگلیس اوقاتش تلخ شد و گفت: آمریکا دخالت نظامی خواهد کرد. گفتم: ما از خیلی وقت پیش برای دخالت نظامی آماده ایم. خلاف انتظار ما نیست، ولی هر سرباز آمریکایی که به داخل مرزهای ایران بیاید، یکجا برایش توی ایران هست، آن هم گور زیر خاک.»   

آری، بهشتی را از لابلای همایش ها و سخنرانی های هر ساله تکراری نمی توان شناخت. بهشتی را باید خواند. بهشتی را باید فهمید. بهشتی را باید زندگی کرد.

و در آخر این جمله  بهشتی را از یاد نبریم: «بهشت را به بها می دهند نه به بهانه»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد