تاریخ درج خبر : 1395/04/05
کد خبر : ۵۴۵۰۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -
بر اساس مصوبه کارگروه مدیریت پسماند؛

«دوپشته» مکان دائمی دفن زباله‌های شهر یاسوج شد

photo_2016-06-26_15-52-16 دوپشته دشتروم که سالها مکان موقت دفن زباله های شهر یاسوج بود ،در دو هفته آینده  زباله دان دائمی می شود.
به گزارش سایت استان شهردار یاسوج در حاشیه کارگروه مدیریت پسماند با اعلام این خبر گفت: قرار است منابع طبیعی و سازمانهای ذیربط ظرف دو هفته آینده 25 هکتار از زمینهای دوپشته را در اختیار شهرداری بگذارند.
محمد علی جاوید ادامه داد:بعد از واگذاری زمین برای ایجاد کارخانه های کمپوست فراخوانی سراسری منتشر می کنیم ضمن اینکه در حال حاضر نیز سرمایه گذارانی برای انجام این کار ابراز تمایل کرده اند.
وی ادامه داد: هفت هکتار از اراضی دوپشته دشتروم در گذشته به صورت موقت به عنوان مکان دفن زباله های شهر یاسوج استفاده شد که با مصوبه امروز دوپشته دشتروم زباله دان دایمی شهر یاسوج شد.
معاون عمرانی استاندار نیز در این کارگروه  از مدیران منابع طبیعی در شهرستان و استان خواست با فرمانداران برای ساماندهی دفع زباله ها همکاری کنند.
پژمان نیک اقبالی گفت :زباله جز لاینفک زندگی روزمره مردم است و منابع طبیعی و محیط زیست نباید با این دلیل که برای ایجاد سایت دفن زباله محیط زیست تخریب می شود از همکاری سر باز بزنند.
نیک اقبالی ادامه داد:اگر امروز برای ایجاد یک مکان دایمی دفن زباله چند درخت هم قطع شود خسارات آن در مقایسه با تخریب  طبیعت و منابع طبیعی در بلند مدت ناچیز خواهد بود.
وی ادامه داد:منابع طبیعی به جای اینکه بگوید زمین نمی دهیم بیاید و خودش مکان دفن زباله را پیشنهاد بدهد . یا از میان گزینه های پیشنهادی فرمانداران وشهرداران بهترین را انتخاب کند.
اسدالله هاشمی مدیر کل محیط زیست استان اما با گلایه از شهرداران و متولیان امور پسماند گفت:استان کهگیلویه وبویر احمد در تفکیک زباله از مبدا رتبه آخر کشور را دارد و باید هر چه سریعتر برای این مساله چاره اندیشی شود.
وی در پاسخ به شهردار لیکک که گفته بود در زمینه دفن زباله  به صورت اصولی مشکلی نداریم  گفت:چطور چنین ادعایی دارید در حالی که در بازدیدهای هفته پیش مشاهده کردیم زباله ها را فقط در یک مکان رها کرده اید و باد زباله ها را در وسعتی چندین برابر پخش کرده است.
هشمی با انتقاد از سایت دفن زباله گچساران نیز گفت:در شرایطی که گچساران  گازهای ناشی ااستخراج نفت و گاز رنج می برد آتش زدن زباله ها و دود ناشی از آن خود باعث تشدید شدن مشکلات زیست محیطی شده است.
وی ادامه داد :باید حریم مربوط به مکان های دفن زباله سیم کشی شود و قبل از هر کاری مطالعات مربوط به منابع آبهای زیر زمینی انجام شود که خطری برای شهروندان ایجاد نکند.
در این نشست نیک اقبالی با گلایه از مدیران  گفت یکی از دلایلی که جلسات خروجی ندارد این است که در هر جلسه یک نفر حاضر می شود و خروجی جلسه را به سایر همکاران خود منتقل نمی کند. بنابراین باید در هر جلسه همه موارد را از اول تا آخر بررسی کنیم.
وی همچنین درباره پسماندهای عفونی نیز گفت:یک کیلو زباله عفونی می تواند صدها تن زباله معمولی را آلوده کند و به همین منظور باید خیلی جدی نسبت به دفن این نوع زباله ها برنامه ریزی شود.
در این جلسه پمانکاری دعوت شده بود که کار تبدیل زباله های عفونی به زباله معمولی در استان قزوین اجرا کرده بود که پیشنهادات این فرد با موافقت حاضران روبرو شد و قرار شد در مکان های دفن زباله یاسوج و گچساران برای اجرای این پروژه نیم هکتار زمین در اختبیار وی قرار گیرد.
نیک اقبالی پس از وعده همکاری که  به این پیمانکار داد به کنایه گفت:دوست داریم هرچه سریعتر این پروژه در استان  اجرا شود اما در استان ما پروسه اداری بسیار طولانی است و و روال سخت تری دارد. درباره همین زباله های بیمارستانی چندین جلسه  هم اندیشی برگزار کردیم که خروجی موثری نداشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد