تاریخ درج خبر : 1395/04/07
کد خبر : ۵۴۵۱۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -
یک ساختمان و دو مدعی؛

راه و شهرسازی: سازمان مدیریت مستاجر است/سازمان مدیریت: به خانه برگشتیم

IMG_3301سازمان  مدیریت و برنامه ریزی استان و اداره کل مسکن و شهرسازی جابه جا شدند. ظاهر این خبر خیلی ساده است دو سازمان ساختمان هایشان را عوض کرده اند اما وقتی در اطراف این ساختمانها گشتی بزنیم تازه متوجه می شویم تبعات این جابه جایی تا چه حد بوده است.
راه و شهرسازی که خود متولی مسکن است خانه به دوش در ساختمان های اجاره ای مستقر شده و ساختمان بلوار بویر احمد  را معلوم نیست با چه تفکر و استدلالی به سازمان مدیریت واگذار کرده است.البته مدعی هستند ساختمان را دو ساله  به سازمان مدیریت اجاره داده اند اما ساخت و سازها و تغییرات این ساختمان چنین می نماید که مستاجرقصد خروج از منزل اجاره ای را ندارد.
راه و شهرسازی حاصل ادغام دو وزارتخانه مسکن و راه است. 5 ساختمان دارد که معماری های متفاوت و پراکندگی آنها در چند نقطه شهر یاسوج مشکلات زیادی را هم در مدیریت و هم برای ارباب رجوع ایجاد کرده است.در دولت گذشته ساختمان راه و ترابری سابق را که دارای ردیف اعتباری ملی و استانی و پیشرفت فیزیکی 25 درصد بود به حوزه علمیه خواهران واگذر کردند.این واگذاری برای حوزه علمیه از این جهت سخت است که در میان چندین دستگاه عمرانی قرار گرفته و با مشکلات متعددی روبرو است و راه و شهرسازی نیز هر سال را در گوشه ای از این شهر زیر سقف اجاره ای می گذراند.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم وضعیتی بهتر از راه و شهرسازی ندارد. در دولت گذشته تا مرز انحلال رفت در دولت یازدهم احیا شد. سازمان تازه احیا شده  از همان روز اول به دنبال ساختمان بلوار بویراحمد بود. از آنجایی که راه و شهرسازی این ساختمان را متعلق به خود می دانست ابتدا وعده یک زمین در بالای تپه هتل آزادی را دادند که این زمین در طرح تفصیلی شهر یاسوج به عنوان فضای سبز دیده شده است.البته مخالفت زمانی بیشتر شد که مشخص شد ملک مورد نظر درست جلوی مجتمع رفاهی تفریحی اقامتی آزادی باقری قرار گرفته است و باقری نیزازتمام توان و اعتبارش برای مقابله با این واگذاری استفاده کرد و البته اتفاقات امروز نشان می دهد که پیروز شده است.و ظاهرا در این میان فدایی تنها مدیری بود که سازمان مدیریت را به خواسته اش رساند.
از آنجایی که مدیران راه و شهرسازی و سازمان مدیریت خود را موظف به پاسخگویی به افکار عمومی در خصوص تصمیمشان درباره این جابجایی نمی دانند خبرنگار ما به این ساختمان ها رفته و نظر ارباب رجوع و کارمندان را در این باره جویا شده است.

کارمندان هم سردرگم هستند

امروز 5 تیر است و درست 20 روز از اسباب کشی سازمان مدیریت و راه و شهرسازی می گذرد. تعداد زیادی ارباب رجوع در محوطه ساختمان شماره 2 هستند. عده ای نیز روی چمن های حیاط نشسته اند.یکی از این افراد می گوید: کار من حداکثر 2 دقیقه انجام می شود یک هفته است از این ساختمان به آن ساختمان ارجاع می شوم.
این شهروند می گوید:برای انجام کار من لازم است کارشناس پیمان و کارشناس ذیحسابی جلسه بگیرند و نظر بدهند. یکی از این کارشناسان در ساختمان جهاد است و دیگری در ساختمان شماره 2 راهنمایی مستقر است. هیچ کدام حاضر نیستند بیایند پیش آن یکی تا پرونده تعیین تکلیف شود. تلفنی هم که می گویند وجاهت قانونی ندارد.
یکی دیگر از ارباب رجوع می گوید:من ساعتهاست در این ساختمان می چرخم می گویند به فلان طبقه و فلان اتاق برو بعد می گویند کارشناس در ساختمان دیگری است. خود کارمندان هم دقیقا نمی دانند ارباب رجوع را برای انجام کارها به کدام ساختمان بفرستند.
وارد ساختمان که می شوم گرد و خاک هنوز توی فضاست اتاقها به هم ریخته و حس و حال اسباب کشی حاکم است. کارمندان شاکی از وصل نشدن اینترنت هستند.

سازمان مدیریت سر دوسال راه و شهرسازی را بیرون می اندازد
یکی از کارمندان می گوید : بعید می دانم تا یک ماه دیگر کارها راه بیفتد.بعد هم تا چشم روی هم بگذاریم دو سال گذشته و سازمان مدیریت همانگونه که ساختمان خودمان را از ما گرفت ،ساختمان متعلق به خودش را نیز خواهد گرفت.با راه اندازی این ساختمان مشکلات حل نمی شود. .
او می گوید:قبل از این جابجایی بیشتر روزهای هفته مدیر تهران بود وتصور ما این بود برای حل مشکلات این اداره رایزنی می کنند اما حالا بوی زد و بند از همه آن سفرهای پایتخت و واگذاری ساختمان به مشام می رسد.
این شهروند  که نمی خواهد نامش گفته شود می افزاید:در گذشته اگر مدیر در یک ساختمانی نبود می شد حدس زد کجاست ولی الان واقعا کار سخت شده است.

هیچ کس دلیل جابجایی را نمی داند
اغلب کارمندان از وضعیت موجود ناراضی بودند و هیچ کس دلیل شفاف و روشنی برای این جابجایی نداشت.
برخیها نیز بدبینانه تر موضوع را مطرح می کردند.این افرادکه تعدادشان کم هم نبودمعتقد بودند فدایی از مدیریت استانی دل کنده و به دنبال یک پست مهم وزارتخانه ای است و ساختمان بلوار بویر احمد پیش کشی برای جلب رضایت حسن نوروزی برای پیگیری کارش در تهران است.
بازدید از این ساختمان در واحد روابط عمومی به پایان رسید.در لحظه ای که وارد روابط عمومی شدم خانمی درباره کلاسهای ضمن خدمت سوال کرد که هیچ کس اطلاعی از آن نداشت بعد از رفتنش متوجه شدیم کلاسهای مورد نظرش در سازمان مدیریت برگزار می شود .

ادغام مسکن و راه شروع مشکلات بود
مدیر روابط عمومی معتقد است: بنای آوارگی راه و شهرسازی همان روزی گذاشته شد که وزارت راه و مسکن را با هم ادغام کردند.
مهران مسعودی می گوید:نظارت بر پروژه های عمرانی هم در بخش مسکن و هم در راه از نگاه کارشناسی فاصله گرفته است و این روند باعث کندی پیشرفت و کیفیت فیزیکی پروژه ها شده است.
وی می افزاید: به رغم برگزاری جلسات متعدد و همپوشانی مدیریت های متعدد و هماهنگ با مدیر کل برای پیشرفت کارهای عمرانی باز هم دچار کاستی های زیادی هستیم.
او معتقد است بخشی از نارضایتی های ارباب رجوع به دلیل سردرگمی های پرسنل است که هنوز 7 سال پس از ادغام با وضعیت جدید خود آشنا نیستند.
مسعودی وجود 5 ساختمان در چند نقطه شهر را نیز از دیگر مشکلات ارباب رجوع می داند و اضافه می کند: پراکندگی ساختمانها برای کارمندان نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است.
ساختمان بعدی نبش کاشانی 2 قرار دارد و اطراف آن کاملا مسکونی است و این ساختمان نیز مسکونی بوده و کاربری آن به اداری تغییر داده شده است.نقشه ساختمان به گونه ای است که کارمندان  از آن ناراحتند.

ادغام شروع خانه به دوشیها بود
یکی از خانم ها می گوید: فضاهای داخلی این ساختمان سوِیتی و واحدی طراحی شده و گاه مثلا یک خانم و آقا در یک سوییت یا واحد قرار می گیرند که از نظر اخلاقی و عرفی پسندیده نیست.ضمن اینکه رفت و آمدهای این ساختمان همسایگان رانیز آزار می دهد.
یکی از کارمندان مستقر در این ساختمان نیز می گوید:مشکلات راه و مسکن در استان کهگیلویه و بویراحمد باادغام تمام نشد بلکه خانه به دوشی نصیب این سازمان و کارکنانش شد.
وی اضافه می کند: پس از آنکه قدرت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی احیا شد قرعه خانه به دوشی به نام مسکن و شهرسازی افتادو برای سازمانی که وظیفه ذاتی اش فراهم کردن مسکن است مایه شرمساری است..
وی می گوید:این ساختمان 5/5 میلیاردی که بنا به خواست نوروزی کاربری آن از مسکونی به اداری تغییر داده شده جوابگوی حجم کارمندان و مراجعان این اداره کل نیست.
او می افزاید: چرا سازمانهای نظارت کننده به این تصمیم گیری ها ورود نمی کنند و جلوی این تحکمات و تصمیمات فاقد آینده نگری مدیران را نمی گیرند. از ابتدای سال 95 این دوسازمان درگیر جابجایی هستند و دود آن فقط به چشم مردم می رود و هزینه اش نیز به دولت تحمیل می شود.

در سازمان مدیریت پرنده هم پر نمی زند
اما وضع در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کمی متفاوت بود. کارمندان در این سازمان از تغییر و تحولات بسیار رضایت داشتند. بر روی درب اتاقها نام کارمندان ثبت شده  است . با اینکه هنوز کارگران ساختمانی در حال رنگ آمیزی و ساخت و ساز هستند اما همه چیز آرام است گاهی فقط صدای کارگرانی که داربست نصب می کردند سکوت را به هم می زد مهمترین دلیلش هم نداشتن ارباب رجوع است.
بر خلاف کارکنان راه و شهرسازی که خود را مستاجر می دانند کارمندان سازمان مدیریت معتقدند این ساختمان متعلق به برنامه و بودجه قدیم است و حالا خود را مالک و صاحب این ساختمان می دانند.
از کارگران درباره پیشرفت کار پرسیدم و ظاهرا اینجا نیز دست کم یک ماه دیگر ساخت و سازها طول می کشد.IMG_3295IMG_3300

“سایت استان آمادگی خود را برای درج توضیحات مدیران راه و شهرسازی و سازمان مدیریت اعلام می کند.این گزارش بنا به درخواست تعدادی از شهروندان و کارمندان این سازمانها تهیه شده که خواستار پاسخ شفاف و صریح درباره تصمیمات دو مدیر هستند.بنا به درخواست کارمندان و ارباب رجوع اسامی منتشر نشده است.”

گزارش:فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمودی گفت:

  مردم شهر یاسوج کاری به مسائل استانی و کلان ندارند هر جای دیگه این اتفاق می افتاد رسانه های اجتماعی و مردم شروع به اعتراض می کردند راست است که مردم همواره ظلم های بزرگ را تحمل می کنند و دربرابر ستم های خرد مقاومت می کنند

 • محمدن گفت:

  در بدری مسکن شهرسازی وقتی شروع شدکه تپه استانداری رابا انهمه ساختمان تخریب کردند

 • ناشناس گفت:

  باسلام انصافا تاجایی که مااطلاع از روند ظاهری کار داریم قابل قیاس باهم نیستند وفقط در یک نگاه ساده ،ارباب رجوع اداره راه شهرسازی سرگردان وحیران ماندند ولی افسوس ……….

 • تذکر گفت:

  این گزارش بنا به درخواست تعدادی از شهروندان و کارمندان این سازمانها تهیه شده که خواستار پاسخ شفاف و صریح درباره تصمیمات دو مدیر هستند.بنا به درخواست کارمندان و ارباب رجوع اسامی منتشر نشده است.”آخرش بنا به درخواست کارمندان بوده یا نبوده!

  • محمدن گفت:

   خانه بدوشی راه وشهرسازی از زمان تخریب تپه استانداری شروع شدزیرا ساختمان اصلی مسکن شهرسازی وبرخی ادارات دیگر درانجاقرارداشتند

پربازديد