تاریخ درج خبر : 1395/04/12
کد خبر : ۵۴۵۷۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -
جابر مشهدی زاده

لزوم رسیدگی به وضعیت نامناسب آسفالت خیابان‌ها و معابر شهر یاسوج

وضعیت نابسامان آسفالت اکثر خیابان‌ها و معابر شهر یاسوج علاوه بر سلب آسایش شهروندان، چهره نامناسبی برای شهر به وجود آورده است.

کیفیت نامناسب، استاندارد نبودن آسفالت معابر و نگهداری نامناسب و عبور ماشین‌آلات سنگین از مرکز شهر باعث شده تا خیابان‌ها با دست‌اندازهای فراوان باعث انحراف خودروها از مسیر و ایجاد مخاطره برای شهروندان گردد.

توسعه زیرساخت‌های شهری که موجب تخریب خیابان‌ها شده است و سهل‌انگاری درترمیم دوباره آن‌ها، باعث شده است آن‌چنان‌که باید به‌صورت استاندارد ترمیم و زیرسازی نشوند و طی مدت زمان کوتاهی دچار فرورفتگی شوند.

تأمین امکانات آسایش و رفاه شهروندان از کارهایی است که همه خواستار آن هستند اما وقتی فراهم کردن یک امتیاز به قربانی شدن امکانات دیگر منجر شود، چهره نامطلوبی از شهر پیش روی شهروندان قرار می‌گیرد و خوشایند نیست.

وصله‌کاری، آسفالت خیابان‌ها و معابر را پر از چاله و دست‌انداز کرده و آسفالت برخی از خیابان‌ها چهره شهر را ناخوشایند ساخته است.

سرعت‌گیرهای فرسوده و غیراصولی نیز خود معضلی برای خیابان‌ها هستند و باعث انحراف وسایل نقلیه از مسیر اصلی خود شده و خطر آفرینند. پیاده‌روها هم آن‌چنان‌که باید ظاهری درشان شهر گردشگری یاسوج ندارند و باوجوداینکه زمان زیادی از نصب سنگ‌فرش آن‌ها نمی‌گذرد به‌سرعت فرسوده یا دچار فرورفتگی می‌گردند. همچنین سنگ‌فرش‌های ترمیمی ازنظر طرح و رنگ با زمینه قبلی تفاوت دارد که همین امر باعث شده پیاده‌روها ظاهری رنگارنگ داشته باشند. دریچه‌های آب و فاضلاب در وسط خیابان‌ها نیز از سطح خیابان پایین‌تر هستند که موجب خسارت به خودروها و انحراف از مسیر می‌شوند.

علاوه بر خیابان‌های اصلی، کوچه‌ها نیز وضعیت مناسبی ندارند. یا آسفالت آن‌ها خیلی فرسوده است و یا با شروع عملیات جدول‌کشی و جوی آب کوچه‌ها باعث تخریب آسفالت قبلی و عدم ایجاد آسفالت جدید شده است.

وضعیت نامناسب خیابان‌ها و معابر شهر موجب رنجش عموم مردم و مسافران ورودی به این شهر شده است به‌طوری‌که اکثر مسافران باوجوداینکه از حضور در این شهر اظهار خوشحالی می‌کنند اما متأسفانه از وضعیت نامناسب معابر آن گله‌دارند.

رفع این مشکل بیش‌ازپیش اهمیت پیداکرده است و باعث ایجاد انتظارات به‌حق شهروندان از مسئولین امر و به‌خصوص شهرداری شده است چراکه مسافران ورودی به شهر یاسوج که برای اولین بار وارد شهر شده‌اند می‌بایست با چاله و دست‌اندازهای آن وارد شهر شوند و با ناراحتی از این وضع از شهر خارج شوند و شاید برای همیشه شهر زیبای یاسوج را ترک کنند.

اصلی‌ترین برنامه شهرداری‌ها در شهرهای روبه رشد و مترقی ارتقاء مداوم کیفیت محیط و سیما و منظر شهر است اما در شهر ما، زیباسازی مقوله‌ای فرعی است که متأسفانه به آن نگاه سیاسی نیز شده است.

سالیان درازی است از طرح شعارهای «شهر ما خانه ما» و «شهرداری در خدمت مردم» و شعارهایی از این قبیل می‌گذرد اما کمتر شهروندانی قلباً احساس می‌کنند که شهرشان خانه‌شان است و شهرداری در خدمت آن‌ها.

علاوه بر اینکه زمان زیادی از به وجود آمدن فرهنگ شهرنشینی گذشته است اما هنوز شهروندان هنگامی‌که وجهی را به شهرداری پرداخت می‌کنند، نه اعتمادی به این سیستم دارند و نه آن‌ها موجه می‌دانند و ما هنوز درک نکرده‌ایم که تمامی این رفتارها در محیط‌های شهری ناشی از عدم ارتباط مناسب شهر و شهروند هست، نه فرهنگ غلط مردم؛ که وضعیت نابسامان خیابان‌ها و معابر شهرمان گویای همین مسئله هست.

شهرداری بنا بر نص صریح قانون موظف به رفع نازیبایی از چهره شهر است که این امر اولین و کم‌هزینه‌ترین اقدام دررسیدن به شاخصه‌های زیباسازی شهری است.

درنتیجه لازم است مسئولان و مدیران شهری به فکر چاره بوده و با حمایت‌های خود از مجموعه شهرداری، شهر یاسوج را از وضعیت موجود رهایی بخشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  واقعا درسته..ولی نه تنها خودِ یاسوج بلکه برا شهرستانهای استان هم چاره سازی کرد که اونجوری ک باید بهشون رسیدگی بشه..

 • ناشناس گفت:

  احسنت ….حرف دل خیلی از مردم شهر یاسوج رو زدی….واقعا دمت گرم…

 • شهروند گفت:

  درسته واقعا آسفالت خیابان های وسط شهر اصلا در شان شهر یاسوج نیست

 • ناشناس گفت:

  من تبریز پزشکی خوندم و اونجا خیلی از یاسوج تعریف کردم اما وقتی دوستام عید امسال اومدن یاسوج خیلی دلخور بودن از خیابونای یاسوج

 • همکلاسی گفت:

  به به همکلاسی با شخصیت خودم . به نکته خوبی اشاره کردین اما کو گوش شنوا مهندس؟

 • ناشناس گفت:

  واقعا به نظر شما ترمینال بالاشهر یاسوجه با این خیابوناش????

 • جهان بین گفت:

  سلام بر نویسنده گرامی
  مطلب به جا و مفیدی است
  کاش شهردان و اعضای شورای شهر توجه کنند.

 • امامت گفت:

  تو رو خدا به داد کوچه های امامت برسین

 • ابوذر نشین گفت:

  والا قبلا ما داخل روستا زندگی میکردیم اما جاده خاکیش بهتر از آسفالت کوچه های ابوذر بود

 • مرد شهر گفت:

  واقعا صد رحمت به جاده خاکی

 • حامد گفت:

  بابا خدا وکیلی به جای اینکه مسئولین به مسایل سیاسی برسند بیان یه فکری به حال آسفالت شهر کنن

پربازديد