تاریخ درج خبر : 1395/04/12
کد خبر : ۵۴۵۸۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -
دبیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

کهگیلویه و بویراحمد رتبه سوم ازدواج دختران زیر 10 سال در کشور

دبیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق سرشماری انجام شده در سال ۹۰ این استان در رتبه سوم ازدواج دختران زیر ۱۰ سال کشور قرار دارد.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس: سید مهدی بلادی نژاد در نشست کارگروه فرهنگی و اجتماعی با اشاره به تدوین سند برنامه ششم توسعه گفت: ۶ دستگاه و کارگروه ذیل کارگروه فرهنگی و اجتماعی هستند که به جزء دانشگاه‌ها همکاری سایر دستگاه‌ها در جهت تدوین برنامه ششم توسعه مطلوب است.

دبیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه برای ارائه اطلاعات حوزه زنان و خانواده با چالش مواجه هستیم، افزود: ازدواج دختران ناشی از فقر یکی از چالش‌های بزرگی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد با آن مواجه هستیم و تلاش ما هم کسب اطلاعات دقیق از آمار این تعداد افراد و همچنین پیدا کردن راهکار مناسب است.

وی ازدواج دختران کمتر از ۱۰ سال را دیگر چالش جدی و نگران‌کننده در حوزه زنان و خانواده دانست و تصریح کرد: طبق آخرین سرشماری انجام‌گرفته در سال ۹۰، ۲۲۰ مورد ازدواج دختران زیر ۱۰ سال در کشور صورت گرفته که ۷۹ مورد آن در استان سیستان و بلوچستان، ۲۱ مورد در استان خوزستان و ۱۷ مورد در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس آمار که در سال ۹۰ به‌دست‌آمده کهگیلویه و بویراحمد رتبه سوم ازدواج زیر ۱۰ سال را در اختیار دارد، یادآور شد: گرچه در سال‌های اخیر ازدواج دختران در سنین زیر ۱۰ سال کاهش‌یافته اما همین تعداد کم نیز نگران‌کننده است.

بلادی نژاد در ادامه سخنان خود کاهش ازدواج و افزایش نرخ طلاق در کهگیلویه و بویراحمد را نگران‌کننده دانست و تصریح کرد: در سال‌های گذشته استان کهگیلویه و بویراحمد در شاخ‌ها و رتبه طلاق نسبت به میانگین کشوری در رتبه پایینی بود اما در سال‌های اخیر با افزایش نرخ طلاق کهگیلویه و بویراحمد رتبه این استان افزایش‌یافته است.

دبیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی ذیل برنامه ششم توسعه افزود: طبق آمارهای موجود از هر چهار ازدواج در کشور و استان یک مورد منجر به طلاق می‌شود که این روند نیز نگران‌کننده است.

وی زنان سرپرست خانوار و نبود اشتغال برای این افراد را از دیگر معضلات دانست و گفت: طبق آمار موجود در کشور ۸۰ درصد زنان سرپرست خانوار هیچ‌گونه شغلی برای تأمین هزینه زندگی ندارند و در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال تحقیق در این خصوص هستیم.

این مسئول ابراز امیدواری کرد: در تدوین سند برنامه ششم توسعه با کسب اطلاعات بیشتری اقدامات و فرهنگ‌سازی در خصوص رفع مشکلات حوزه زنان و خانواده صورت گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد