تاریخ درج خبر : 1395/04/13
کد خبر : ۵۴۵۸۷۵
+ تغییر اندازه نوشته -

60 درصد بیمارهای عفونی ناشی از بیماری‌های مشترک انسان و دام است

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 60 درصد بیماری‌های عفونی و 75 درصد بروز بیماری‌های نوظهور ناشی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.

IMG12044351

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، عبدالله بهمنش با بیان اینکه تاکنون بیش از 800 بیماری مشترک بین انسان و دام شناسایی شده است که بیشتر این بیماری‌ها عفونی است، افزود: بیماری‌های تب مالت، تب کریمه کنگو، سل و هاری ازجمله شایع‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.

بهمنش اظهار کرد: ویروس، باکتری، قارچ و انگل مهم‌ترین عامل بروز و انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است.

وی عنوان کرد: رعایت اصول بهداشتی، واکسیناسیون و سم‌پاشی به‌موقع دام، طیور و محل نگهداری دام‌ها، خرید مواد پروتئینی و گوشتی از مراکز عرضه مجاز، جوشانیدن شیر در دمای کافی و معدوم کردن دام و طیوری که به بیماری دچار است از مهم‌ترین راهکارهای مناسب برای پیشگیری از دچار شدن به بیماری‌های مشترک انسان و دام است.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در سه‌ماهه گذشته در این استان بیش از 150 هزار رأس دام سبک و سنگین، بیش از چهار هزار قطعه طیور علیه بیماری‌های عفونی و انگلی واکسینه شده است.

وی ادامه داد: سم‌پاشی 150 هزار مترمربع از محل‌های نگهداری دام و طیور، بازدید از 50 هزار رأس دام حین کشتار و امحای بیش از 10 هزار کیلوگرم مواد پروتئینی غیربهداشتی و هشت هزار قطعه مرغ غیربهداشتی ازجمله اقدامات این اداره کل در سطح استان بوده است.

بهمنش فعالیت کشتارهای غیرمجاز بین‌راهی در کهگیلویه و بویراحمد را تهدیدی برای سلامت مردم دانست و از مردم خواست از خرید گوشت گرم قرمز در این مراکز غیرمجاز خودداری کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد