تاریخ درج خبر : 1395/04/13
کد خبر : ۵۴۵۸۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -
گزارش خبری-تصویری:

چال شاهین؛ روستایی که آب، جاده و مدرسه ندارد

اهالی روستای “چال شاهین” بویراحمد با جمعیت بیش از ۳۰ خانوار انگار به‌طورکلی فراموش شده‌اند به‌طوری‌که از امکانات اولیه ازجمله داشتن آب شرب سالم، حق تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه و جاده ارتباطی محروم هستند.

chalshahin (4)

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، در بخش محروم لوداب از توابع شهرستان بویراحمد روستایی به نام ” چال‌شاهین” وجود دارد. در اصطلاح محلی به لانه پرندگان چال می‌گویند. و شاهین‌ نیز همان پرنده‌ای با چشمان کاملاً سیاه، بدن لاغر، بال‌های نوک‌تیز است که در شکار پرندگان در حال پرواز تخصص دارد و در محل‌های سخت و بلند همچون نوک کوه لانه خود را بنا می‌گذارند. مردمان قدیم این روستا به دلیل سخت گذر بودن و ارتفاع بالای آن، محل سکونت خود را “چال شاهین” نامیدند.

شاهین تیزپای در هر مکانی سکونت کند برای عبور و مرور هیچ مشکلی ندارد آن‌گونه که می‌گویند این پرنده رکورد سرعت 320 کیلومتر در ساعت را زده و به‌نوعی سریع‌ترین مخلوق روی کره زمین است.اما اهالی روستای “چال شاهین” دیگر نای راه رفتن در جاده‌های خاکی و سنگی را ندارند از تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه محروم و برای تأمین آب شرب سالم با بحران روبه‌رو هستند.

chalshahin-9

ساکنان چال شاهین محروم از امکانات دنیای مدرن/فاصله تا آخر دنیا:7کیلومتر

ساکنان روستای چال شاهین از همه امکانات بی‌شمار دنیای مدرن تنها از نعمت برق برخوردارند و دیگر هیچ.

جاده ارتباطی روستای چال شاهین کاش خاکی بود این محور شباهتی به جاده خاکی ندارد به‌گونه‌ای که مسیر 7 کیلومتر از دهستان چین لوداب تا به روستا را باید نزدیک به یک ساعت آن‌هم با خودروی کمک‌دار طی کرد.

پسران و دختران “چال شاهین” فقط می‌توانند تا مقطع ابتدائی تحصیل کنند و بعدازآن یا باید ترک تحصیل ‌کرده و یا به روستاهای هم‌جوار برای ادامه تحصیل عزم سفر کنند و البته می‌توانند مسیر 10 کیلومتری و سخت گذر روستا تا دهستان چین را برای تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه طی کنند ولی باید خطرات احتمالی ازجمله سیل، ریزش و یا حمله جانوران وحشی را به جان بخرند.

اما جالب‌ترین سکانس ” چال شاهین” بحران تأمین آب شرب سالم بوده به‌گونه‌ای که باید از منبع کم آب واقع‌شده در زیر روستا ساعت‌ها در صف طولانی وقت تلف کنند تا دو بشکه 40 لیتری آب به منزل ببرند و اما مسئولان آب و فاضلاب روستای می‌گویند آمادگی آب‌رسانی سیار به روستای “چال شاهین” به‌شرط پرداخت 20 هزار تومان بابت هر سرویس تانکر آب را داریم.

chalshahin (1)

آب‌رسانی به “چال شاهین ” برای دولت توجیه اقتصادی ندارد

مدیر آب و فاضلاب روستای شهرستان بویراحمد گفت: با توجه به اینکه در صورت آب‌رسانی باید ایستگاه پمپاژ احداث شود این پروژه برای دولت توجیه اقتصادی ندارد.

علمدار آرمین اظهار داشت: روستای “چال شاهین” تحت پوشش آبفای روستایی نیست ولی در صورت درخواست از طرف اهالی روستا همچون سال گذشته به‌طور سیار به‌شرط دریافت 20 هزار تومان بابت هر سرویس تانکر آب، آب‌رسانی می‌کنیم البته هدف از دریافت این مبلغ پول نیز جلوگیری از درخواست‌های بی‌مورد مردم است تا اینکه فکر نکنند مجانی آب هست و مدام درخواست داشته باشند.

وی در پاسخ به این سؤال که مگر می‌شود اهالی روستایی که هنوز شبکه آب ندارند مشترک شوند تا تحت پوشش آبفای روستایی قرار گیرند؟، عنوان کرد: برخی روستاها همچون “گنجه‌ای” خودشان می‌گویند نمی‌خواهیم مشترک آب شویم شاید اهالی چال شاهین نیز همان‌گونه باشند.

مدیر آبفای روستایی شهرستان بویراحمد در واکنش به این موضوع که آب از چشمه کنونی که در نزدیکی روستا واقع‌شده پمپاژ شود واکنش نشان داد و گفت: به دلیل خشک‌سالی 15 سال اخیر با مشکل افت فشار آب‌های زیرزمینی و سطحی مواجه هستیم نمی‌توانیم یک پروژه‌ای را کار کنیم که چند سال دیگر بگویند آبفای روستایی بدون توجه به آینده این پروژه را اجرا کرد و به‌نوعی هزینه را هدر داد.

chalshahin-(8)

روستای چال شاهین مشکل آب ندارد!

بخشدار لوداب در پاسخ به این سؤال که چه تدبیری برای رفع مشکل آب شرب روستای چال شاهین دارید؟ گفت: روستای چال شاهین مشکل آب ندارد ولی مدرسه راهنمایی و دبیرستان و همچنین جاده مناسب ندارد.

جمال روحانی در حالی مدعی شده بود اهالی” روستای چال شاهین” مشکل آب ندارد ولی وقتی با این سؤال که آیا صحت دارد شرکت آبفای روستایی از اهالی روستای چال شاهین برای هر تانکر آب 50 هزار تومان اخذ می‌کند؟، مواجه شد واکنش نشان داد و افزود: این موضوع صحت ندارد و هیچ مبلغی اضافه بر 20 هزار تومان از مردم بابت هر سرویس آب گرفته نمی‌شود.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا آب چشمه‌ای که هم‌اکنون مردم روستا باید بعد از ماندن در صف‌ها طولانی تأمین کنند مشکل بهداشتی ندارد، اظهار داشت: نسل‌های گذشته و حال این روستا از این چشمه آب استفاده می‌کنند اگر هم مشکلی باشد نمی‌دانم.

chalshahin-(6)

جاده چال شاهین برای تعمیر و بهسازی پول ندارد

وی همچنین در زمینه مشکل راه ارتباطی روستای “چال شاهین” گفت: طول جاده این روستا 7 کیلومتر بوده که به دلیل کمبود اعتبار امکان تعمیر و بهسازی این محور ارتباطی روستایی وجود ندارد.

chalshahin-(7)

امید است مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد با کمک دولت و وزارتخانه‌های مختلف به فکر رفع محرومیت در مناطق مختلف این استان باشند هرچند که ارائه خدمات به برخی مناطق هزینه‌بر بوده ولی پیشنهاد می‌شود با تجمیع چندین روستا در یک منطقه مناسب نسبت به ارائه خدمات و امکانات اولیه موردنیاز یک انسان ‌همت شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مارشال گفت:

    اب وجاده نداره اما رای خوبی برای انتخابات داره مسولین مربوطه واقعا خجالت بکشند چطور موقع انتخابات مردم راکلافه می کنند اما امکانات نیست

پربازديد