تاریخ درج خبر : 1395/04/09
کد خبر : ۵۴۵۹۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدیوسف مرادی

روحانی ترسید یا احمدی‌نژاد نفهمید؟

جناب روحانی طی این چند روز سیدصفدر حسینی (یکی از قدرتمندترین مدیران دولت‌اش) و برخی از مدیران عامل بانک‌ها را برکنار کرد و ظاهراً این عزل‌ها بازهم ادامه خواهد داشت. آن‌هم بعد از بروز اولین فشار!

سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا احمدی‌نژاد (به‌رغم آن‌همه فشار در طول هشت سال ریاست‌جمهوری‌اش) برخلاف روحانی هیچ‌کدام از نزدیکانش را عزل نکرد.

آیا روحانی ضعیف‌تر است؟ یا احمدی‌نژاد هوش سیاسی ضعیفی داشت؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های احمدی‌نژاد و روحانی در دلیل همین دو کار (عزل حسینی و مدیرعامل بانک‌ها توسط روحانی و عزل نکردن مشایی و کردان و جوانفکر و مرتضوی توسط احمدی‌نژاد) است.

احمدی‌نژاد از روز اول که به ریاست‌جمهوری رسید، هرروز و هرروز از خواص حاکمیت فاصله گرفت (منظور از خواص در اینجا، قوه مقننه، قوه‌ی قضائیه، احزاب ریشه‌دار و برخی نهادها است) و در عوض به مردم نزدیک شد و روحانی بلعکس احمدی‌نژاد، بعد از ریاست‌جمهوری روزبه‌روز به خواص (اینجا منظور از خواص، هم داخل کشور و هم کشورهای اصطلاحاً کدخدا است) نزدیک‌تر شد و در عوض از مردم فاصله گرفت (منظور از فاصله گرفتن از مردم در اینجا برخوردها، صحبت‌ها و برنامه‌هایی بود که نتوانست با عامه مردم ارتباط بگیرد).

درواقع احمدی‌نژاد خود را به مردم پاسخگو می‌دانست و روحانی به خواص.

احمدی‌نژاد مردم را راضی می‌کرد و چون مردم باید رأی می‌دادند دلیلی برای راضی کردن خواص (مجلس و …) نمی‌دید و قانون را تغییر می‌داد تا مرتضوی بر ریاستی که دارد بماند حتی اگر به قیمت استیضاح وزیرش تمام شود. همان‌طور که بعد از واقعه‌ای چون کردان، مردم در سال ٨٨ بی‌توجه به این اقداماتش رأی بیشتری به او دادند.

اما این روزها، در شرایطی که هیچ فشار قانونی بر روحانی نیست اما روحانی سیدصفدر حسینی را عزل می‌کند، چون خوب می‌داند که اگر (با توجه به جمیع شرایطی که در کشور وجود دارد) برخورد نکند حتماً مردم در انتخابات سال بعد از او عبور خواهند کرد.

مقایسه این دو رفتار متضاد که ناشی از دو نگاه متفاوت به مؤلفه‌های مردم و خواص (حاکمیت و…) است نشان‌دهنده‌ی قدرت رأی مردم در نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

در واقع آن کسی که حرف آخر را می‌زند مردم است.

هم احمدی‌نژاد این را فهمید (و به خواص پشت کرد) و هم روحانی این را فهمید (و در جلب نظر مردم تلاش کرد).

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  حسینی (یکی از قدرتمندترین مدیران دولت‌اش)
  استاد این جمله را از کجا آوردی؟

 • ناشناس گفت:

  مردم گرایی را مردم در قیمتها در سال آخر دیدند.
  آقای روحانی خط قرمز ندارد.
  نظرات پوپولیستی مانند کاغذ پاره خواندن تحریم ها ، ماجرای کردان و تغییر ساعت رسمی و تصمیمات یک شبه احمدی‌نژاد را چگونه آکادمیک میخوانیم. آیا ایشان با کارنامه مشخص نیاز به حمایت دارند.

 • بچه های چشمه بلقیس گفت:

  تو کفشش یه ریگی بود که انصراف داده

 • i am a good person گفت:

  ما که نفهمیدیم.اخرش مردم به کی رای میدن؟؟؟
  به کسی که مردم را قانع کند یا به کسی که خواص را قانع میکند؟؟؟؟؟

 • کاکا گفت:

  زحمت کشیدی. اگه مردم احمدی نژاد را می خواستند پس چرا به جلیلی کاندید مورد حمایت احمدی نژاد رای ندادند. یا حتماً خواص در تهران در انتخابات خبرگان به روحانی رأی دادند.

 • همشهری گفت:

  و چه تلاشی میکند این برادر ارزشی-احمدی نژادی برای مبرا کردن احمدی نژاد و مردمی نشان دادنش !!!

 • ناشناس گفت:

  ککا یوسف کامپیوتر و سیاست و هم نیخرن ول کن

 • رضا گفت:

  احمدی نژاد هیچ وقت توده را از دست نداد . در واقع توده هیچ وقت از احمدی نزاد فاصله نگرفت . راز محبوبت احمدی نژاد هم همین روحیه مردمی بودنش هست . رویه ای که خیلی از دشمنان احمدی نژاد سخت از ان میترسیدن و برای کوبوندن مرام و روش احمدی نژد انگ های پوپولیسم و … به دولتش می زدند . هیچ کس نداند ما نیک میدانیم که قوی ترین دولت از لحاظ اکادمیک متعلق به دولت اقای احمدی نژاد بود .

 • ناشناس گفت:

  کار خوبه رو روحانی انجام داده جناب دکتر نه احمدی نژاد ! از اون جهت که اگه احمدی نزاد نیز افراد مذکور رو برکنار می کرد بسیار در خور بود …به هرحال نظر شما هم قابل احترامه

 • ناشناس گفت:

  با این تفسیر آقای روحانی ریا کار است،آقای احمدی نژاد هوش سیاسی ضعیفی ندارد چون اگر به خواص پشت نمی کرد الان دست هیچ کسی رو نمی شد پس این برای انقلاب نعمت بزرگی است غنیمیت شمریدش.

 • بیدار گفت:

  جناب آقای مرادی برداشت و تفسیرتون چنان آبکی و سردستی است که باید همین دو جمله ای که نوشتین رو هم مانند نیمه مقاله در پرانتز قرار می دادین و اصلا مطرح نمیکردی
  1- صفدر حسینی از سمت خودشون استعفا دادن نه اینکه عزل شده باشن
  2- صفدر حسینی با تقبل هزینه تبلیغات لیست امید در تهران و قرار دادن اسم یکی از نزدیکانشان در این لیست به بدترین شکل ممکن معامله کردند
  3- به شکل زشتی پوپولیست و قانون مداری رو در مقابل و همتراز هم قرار داده اید

پربازديد