تاریخ درج خبر : 1395/04/15
کد خبر : ۵۴۵۹۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -
گفتگو با مهمان سحرگاهی مردم استان

به اجرای خودم در برنامه ماه خوبان نمره 18 می‌دهم/حقوق نجومی مدیران و بودجه ناچیز فعالیت‌های قرآنی/ سید مسعود حسینی تنها استانداری بود که از فعالیت‌های قرآنی حمایت می‌کرد

ماه مبارک رمضان آمد و چشم برهم زدیم گذشت دراین‌بین برنامه سحری صداوسیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به نام ماه خوبان با اجرای خوب و پرمحتوای حسین علی نسب رئیس دارالقرآن استان ازجمله برنامه‌های شاخص این ماه و این مرکز بود که هر بامداد مهمان‌خانه‌های کهگیلویه و بویراحمدی‌ها بود.

_20542

به گزارش سایت استان به نقل از صبح زاگرس، ماه مبارک رمضان آمد و چشم برهم زدیم گذشت. خیلی‌ها توانستند علاوه بر انجام واجبات در این ماه پربرکت استفاده‌های معنوی زیادی از این ماه عزیز ببرند. دراین‌بین برنامه سحری صداوسیمای مرکز کهکیلویه و بویراحمد به نام ماه خوبان با اجرای خوب و پرمحتوای حسین علی نسب  رئیس دارالقرآن استان ازجمله برنامه‌های شاخص این ماه و این مرکز بود که هر بامداد مهمان‌خانه‌های کهگیلویه و بویراحمدی‌ها و شاید استان‌های دیگر بود.

هم‌اکنون که به‌پایان ماه خوبان نزدیک می‌شویم تصمیم بر این شد تا چند کلامی را با آقای علی نسب 42ساله که 21 سال مسئول دارالقرآن کهگیلویه و بویراحمد بوده و هم‌اکنون رئیس اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی استان است هم‌صحبت شویم.

چی شد که حسین علی نسب به صداوسیما راه پیدا کرد؟

در ارتباط با کار در صداوسیما که من از قبل در تلویزیون برنامه‌هایی اجرا می‌کردم چه زنده و چه خبر و مصاحبه. با شبکه شما و قرآن‌هم که کار کرده بودم. با صداوسیما که ارتباط مستمر داشتم و در ادامه (با خنده) می‌گوید در بحث برنامه سحری هم که بنده کاملاً بی‌گناه بودم.یک روز مسئول برنامه ماه خوبان با من تماس گرفتند و گفتند که شما بعد از بررسی‌های مکرر مدیرکل صداوسیمای استان و مدیران مربوطه برای اجرای این برنامه انتخاب شدید و من هم که علاقه زیادی به کارهای قرانی و دینی داشتم باکمال میل پذیرفتم.

_20544

چرا برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان را انتخاب کردید؟

احساس کردم که این کار یک کار خیر و دینی است، بخصوص اینکه در ماه مبارک رمضان است و می‌توانم یک کار قرانی را تبلیغ کنم و تکلیفی را به‌عنوان وظیفه پذیرفتم. زحمت زیاد داشت اما توانستیم برنامه خوبی ارائه دهیم.

به نظر شما مجری یک برنامه معنوی آن‌هم در سحرهای ماه رمضان بودن چه امتیازاتی می‌تواند داشته باشد؟

امتیازات مادی را که اصلاً خبر ندارم و هیچ‌گونه صحبتی هم در این مورد نشده. ولی به‌طورکلی این توفیقی بود که نصیبمان شد و امیدوارم که ازنظر معنوی هم خدمتی باشد برای ترویج دین و قرآن و خیری باشد که به‌پای ما نوشته شود.

آیا خودتان از اجرای خودتان راضی هستید و اینکه نمره چند به اجرای خودتان می‌دهید؟

ازنظر محتوایی چون زحمت زیادی برای محتوای برنامه کشیدم و تقریباً همه جملات را خودم آماده و نهایت تلاشم را کردم که از جملات اضافی بپرهیزم و بیشتر محتوایی کارکنم از 20 نمره به خودم 18 می‌دهم.

اما ازنظر اجرایی دیگران باید نمره بدهند که خودم ایراداتی را بعد از پخش برنامه دیدم.

در این مدت آیا در سطح شهر و یا از طرف اطرافیان برخورد جالبی برای شما اتفاق افتاده است؟

بله تماس تلفنی زیاد داشتم در این رابطه و اینکه خیلی‌ها سؤال داشتند که شما سحرها برنامه دارید پس کی وقت خوردن سحری دارید درحالی‌که برنامه ماه خوبان ضبط شده است و مثلاً یک روز برنامه ده سحری را آماده می‌کنیم. اغلب جلسات که می‌رویم خیلی از کارکنان و حتی امام‌جمعه محترم یاسوج از من تشکر کردند و گفتند که از برنامه و محتوای آن راضی هستند. در سطح شهر هم که دیدم مردم با صحبت‌ها و اظهار نظرهاشون مورد لطف قرار می‌دهند و همه این‌ها لطف خداوند است.

حالا وارد حوزه تخصصی خودتان یعنی فعالیت‌های قرآنی بشیم و بفرمایید کار و فعالیت قرآنی در استان چه روندی دارد و باوجوداینکه مقام معظم رهبری این‌همه بر روی ترویج فرهنگ قرآنی تأکیددارند، آیا مدیران استانی شمارا در این مسیر حمایت می‌کنند؟

فعالیت‌های قرآنی یک سری اعتبارات ملی دارد و یک سری اعتبارات استانی. از قدیم‌الایام هم اعتبارات استانی نه‌تنها در استان ما بلکه در استان‌های دیگر هم خوب تخصیص داده نشده است که جوابگوی حداقل فعالیت‌های قرآنی باشد.

با توجه به تجربه 20 ساله‌ای که دارم و این را هم‌بارها به رسانه‌ها گفته‌ام حداقل اعتباری که اداره امور قرآنی کهگیلویه و بویراحمد برای فعالیت نیاز دارد دو میلیارد تومان است که بتوانیم برنامه‌ها و اهداف این حوزه را اجرایی کنیم و این در حالی است که اعتبارات قرآنی استان ما تنها 270 میلیون تومان است که خیلی کم است.

ما 500 خانه قرآنی ثبت‌شده داریم که حداقل باید به هر خانه‌ای سالانه یک‌میلیون تومان داده که این هزینه برای مربی و تجهیزات و خدمات دیگر است و این اعتبار استانی جوابگوی این نیاز نیست بعد ما توقع داریم خانه‌های قرآنی بااین‌همه هزینه رهن و اجاره فعال باشد.

حالا هم که ما فیش‌های حقوق‌های نجومی را که می‌بینیم متوجه می‌شویم که اعتبارات قرآنی یک سال استان کهگیلویه و بویراحمد به‌اندازه حقوق یک ماه این مدیر آن‌هم نمی‌شود بعد توقع داریم در حوزه قرآنی کار شاخصی انجام دهیم.

چندین بار تا الآن با مسئولین طراز اول استانی و کشوری جلسه داشتیم و مشکلات را در میان گذاشتیم قول همکاری دادند اما باز هیچ‌گونه همکاری از طرف آن‌ها صورت نگرفت.

 در خیلی از مصاحبه‌ها از نمایندگان مجلس خواستیم که همان‌طور که در حوزه عمرانی و بهداشتی وارد می‌شوند در حوزه قرآنی هم حمایت‌هایی را داشته باشند اما هیچ‌گونه حمایتی نکردند.

با پیگیری‌های مکرر و درخواست‌های دیداری که با نمایندگان مجلس داشتیم؛ نماینده کهگیلویه را درخواست دادیم که با مجمع اساتید قرآنی با آن‌ها حداقل در دو ساعت دیدار داشته باشیم قول مساعد دادند. نماینده گچساران ‌هم درخواست دادیم اما هنوز جوابی از طرف آن‌ها دریافت نکرده‌ایم.

نماینده بویراحمد و دنا هم که در اوایل دور قبلی با وی یک دیداری داشتیم و بعدازآن کمتر خدمتشان رسیدیم. ما از نمایندگان درخواست داریم که بیایند و از حوزه قرآنی حمایت کنند و در عوض از ما هم کار بخواهند.

استانداران و مسئولین بیایند و ما را بازخواست کنند که چه‌کارهایی در حوزه قرآنی انجام داده‌ایم و بدانند وقتی از برنامه‌های قرآنی حمایت کنند سطح فرهنگ افزایش پیدا می‌کند و خیلی از مشکلات و آسیب‌هایی که امروزه جامعه ما با آن‌ها درگیر هستند کاهش پیدا می‌کند. اما متأسفانه بااین‌وجود مسئولین استان برای این‌که کارهای فرهنگی بخصوص فعالیت‌های قرآنی برایشان اهمیتی ندارد، تابه‌حال پیگیری برای اطلاع پیدا کردن از وضعیت قرآنی استان انجام نداده‌اند.

بدانند اگر فرهنگ پرداخت زکات و خمس عمومی‌شود بخش عظیمی از فقر استان ما حل می‌شود. اما کو گوش شنوا؟

_20540

کدام‌یک از استانداران کهگیلویه و بویراحمد در این 20 سال خدمت شما بیشترین همکاری را با شما داشته‌اند؟

تنها استانداری که با ما ویژه همکاری داشتند جناب آقای سید مسعود حسینی در سال 85 بود و کمک‌ها زیادی به ما کردند ولی متأسفانه از طرف بقیه استانداران هیچ‌گونه حمایتی نشدی.

صحبت پایانی ؟

ما آمادگی داریم که هر تعداد از مردم شریف استان بخواهند را از طریق مؤسسات و خانه‌های قرآنی آموزش دهیم و همان‌طور که کلاس‌های تقویتی و خصوصی مثل زبان انگلیسی و موسیقی برای آن‌ها مهم است کلاس‌های قرآنی را در اولویت برنامه‌های خود و فرزندان خود قرار دهند.

و اینکه متأسفانه به‌کرات ما می‌شنویم که خیلی‌ها می‌گویند که قرائت قرآن بدون ترجمه چه معنا و فایده‌ای دارد. همه بدانند که در خود قرآن کریم آمده که قرائت قرآن و قرائت یعنی خواندن همان‌طوری که پیامبر اکرم(ص) به این امر سفارش شده است، حتی امام خمینی (ره) را ما می‌بینیم که تا لحظه آخر قرآن می‌خواندند و مقام معظم رهبری بارهای بار به راه‌اندازی جلساتی قرآن صرفاً برای تلاوت قرآن کریم تأکید داشته و دارند و این یعنی قرآن تنها مکتوبه ای است که نگاه کردن به آن ثواب دارد، حتی در روایات متعدد به نقل از ائمه اطهار داریم که دست گذاشتن بر روی آیات قرآن البته با وضو برای افرادی که سود ندارند هم دارای آثار و برکات خودش است.

از طرفی درخواست دارم از مسئولین و خیرین که بیایند در حوزه قرآنی سرمایه‌گذاری کرده و ما را حمایت کنند تا بتوانیم به بهترین نحو در این حوزه عمل کنیم و قطعاً اگر در این حوزه وارد شوند ثمرات آن را خواهند دید.

گفت‌وگو: مرضیه غلامی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  9 بهت میدم چون الکی منو انداختی هیچ وقت نمیبخشمت

 • مهدی لاهوتی نژاد گفت:

  با عرض سلام و ادب
  استاد ارجمند جناب آقای علی نسب
  جا داره از تلاش خستگی ناپذیر، مستمر و بی ادعایتان در زمینه رشد فرهنگ قرانی در استان کمال تشکر رو بعمل بیارم امیدوارم در پناه خداوند و قران کریم سربلند و پیروز و با عزت باشید

 • ناشناس گفت:

  9 بهت میدم چون خیلی آماتور هستی

پربازديد