تاریخ درج خبر : 1395/04/14
کد خبر : ۵۴۶۰۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -
خوی جنگل‌ستیزی برخی مدیران کهگیلویه و بویراحمد

بی‌توجهی به بقای جنگل‌های انبوه بلوط

جنگل بزرگ‌ترین موهبت طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد است و درختان بلوط نمادی از این جنگل‌ها بوده که بسیاری از مدیران در سخن و عمل نشان داده‌اند ارزشی برای بقای آن قائل نیستند.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، اگر جنگل را از استان کهگیلویه و بویراحمد بگیرند علاوه بر محرومیت اقتصادی و معیشتی و سایر محرومیت‌ها که مستقیماً با حوزه زندگی انسانی سروکار دارد ازنظر محیط طبیعی و زیست‌محیطی نیز محرومیت بر استان مستولی خواهد گشت و روزی می‌رسد که به‌قول‌معروف دیگر محروم محرومیم.

امروز کهگیلویه و بویراحمد ازنظر منابع طبیعی و محیط‌زیست از بسیاری استان‌های دیگر ثروتمندتر است و چه بسیار مسافران و گردشگرانی که از استان‌های برخوردار به این استان سفر می‌کنند و حسرت چنین محیط سبز و زیبایی را خورده و آرزو می‌کنند که به‌جای اصفهان و تهران و شیراز و اهواز در این استان سبز زندگی می‌کردند.

اما قضیه در خود کهگیلویه و بویراحمد فرق می‌کند و در اینجا کسی چندان به این محیط زیبا و منابع خدادادی توجهی ندارد و شاید روزی به آن توجه کنند که کهگیلویه و بویراحمد همانند یزد و سمنان عاری از هرگونه درخت و علفزار و جنگل باشد.

در حال حاضر به قول یکی از معاونین استاندار که در جلسه تودیع و معارفه مدیران محیط‌زیست سخن می‌گفت، همه در این استان درختان بلوط را سد راه خود می‌دانند.

آتش‌سوزی‌هایی که هرساله به دامن جنگل‌های بلوط می‌افتد اگر نگوییم تا بیش از 70 درصد که 50 درصد آن‌ها برای تصرف اراضی جنگلی است که این‌گونه درختان ستبر بلوط را زنده‌زنده در آتش می‌سوزانند.

اما از همه بدتر نوع تفکری و دیدگاهی است که مدیران استان نسبت به جنگل‌ها و اراضی طبیعی دارند و به‌جای تصمیم‌گیری‌های سبز و ظریف برای جنگل‌ها؛ گاه از برخورد سخت و خشن با این موهبت الهی سخن می‌رانند و تصمیم می‌گیرند.

مدیرانی که به‌جای دور زدن جنگل‌ها برای اجرای طرح‌های عمرانی و تنها برای راحتی کار خود، راه اول یعنی عبور از جنگل و قلع‌وقمع درختان را می‌پسندند یا احیاناً درجاهایی که می‌توانند طرح‌های عمرانی خود را در مکانی دیگر اجرا کنند اصرار بر اجرا در دل جنگل دارند.

دردناک‌تر این‌که اگر مسئولان و مدیران منابع طبیعی دفاعی برای جلوگیری این کار داشته باشند متهم و محکوم به سنگ‌اندازی و جلوگیری از توسعه استان می‌شوند.

توجیهی از این بدتر نداریم که در جلساتی که برای اجرای طرح‌های عمرانی از حریم جنگل‌ها دفاع می‌شود برخی مدیران با این توجیه که در گذشته هم‌چنین تخلفی صورت گرفته و درختی قطع شده است انتظار و توقع دارند تا امروز هم اجازه تخلف داده شود.

البته که این توجیهی بسیار اشتباه و تخلفی مضاعف است و متأسفانه مدیران در استان کهگیلویه و بویراحمد به سهولت آب خوردن چنین توقعات غیرقانونی دارند.

به همین منظور برای نمونه به یکی از نشست‌ها و کارگروه‌های استان در چند روز اخیر فلاش‌بک می‌زنیم و چنین خواسته‌ها و توقعات نابجایی را یادآوری می‌کنیم باشد که مسئولان استان ما یک‌بار برای همیشه دست از ستیز و جنگ با طبیعت و جنگل بردارند.

در آن نشست رسمی وقتی معاون منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اصرار دارد که 14 هکتار از اراضی جنگلی شهر سی‌سخت را نمی‌توان تغییر کاربری داد و به پارک جنگلی یا هر چیز دیگر تبدیل کرد با هجمه سنگین برخی مدیران روبرو می‌شود که چرا در گذشته اجازه چنین کاری در شهر یاسوج داده شد و اکنون هم باید به همین دلیل اجازه چنین کاری داده شود.!

به گزارش فارس، جالب اینجاست که راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد سند این مقدار از اراضی را اخذ کرده بود اما مسئولان منابع طبیعی خبری از آن نداشتند که در همان جلسه به دستور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مسئولان منابع طبیعی موظف به پیگیری و ابطال سند شدند.

آن‌گونه که تصاویر اینترنتی نشان می‌داد این 14 هکتار اراضی پوشیده از جنگل‌های انبوه بود که در قانون سازمان جنگل‌ها کسی نمی‌تواند دخل و تصرفی در آن داشته باشد اما در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌راحتی برای تغییر کاربری آن‌ها به هر طریق سند صادر می‌شود و در یک پروسه زمانی ساخت‌وساز و ابنیه در آن ایجاد می‌شود.

اما مشکل بزرگ اینجاست که مسئولان منابع طبیعی هیچ خاک‌ریز و سنگری برای حفاظت از جنگل‌ها ندارند که اگر با پیشنهادات غیرقانونی موافقت نکنند خود باید به‌جای درخت‌ها و جنگل‌ها قربانی شوند و این‌گونه است که هرساله شاهد حوادث تلخ در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد هستیم.

حوادثی که از یک‌سو توسط سودجویان و منفعت‌طلبان و زمین‌خواران رقم می‌خورد و از سوی دیگر توسط مدیرانی که برای بقای جنگل‌های انبوه بلوط در کهگیلویه و بویراحمد هیچ دغدغه‌ای ندارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد