تاریخ درج خبر : 1395/04/14
کد خبر : ۵۴۶۰۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -
واکنش تند منابع طبیعی به واگذاری جنگل‌ به شهرداری سی‌سخت

ماجرای ۱۴ هکتار اراضی به شهرداری سی‌سخت / برخی مدیران مثل آب خوردن کار غیرقانونی می‌کنند

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به پیشنهاد مطرح‌شده در کمیسیون امور زیربنایی استان، در روز شنبه  واکنش تندی از خود نشان داد.

به گزارش سایت استان به نقل از کبنانیوز، یکی از موضوعات مطرح‌شده در کمیسیون امور زیر بنایی و راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد، واگذاری ۱۴ هکتار از اراضی حریم شهر سی سخت به شهرداری بود که این پیشنهاد با واکنش تند معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی مواجه شد.

احسان نعمتی در واکنش به این موضوع گفت: هرچند عرصه مذکور در حریم شهر واقع شده است اما دارای جنگل انبوه است که واگذاری آن توسط راه و شهرسازی تحت هر عنوانی خلاف قانون است زیرا کاربری ان جنگل است.

مهندس نعمتی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون زمین شهری و ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی آن و همچنین ماده۶ قانون حمایت و ساماندهی مسکن تنها می‌تواند عرصه‌های مرتعی حریم شهری را بر اساس نیاز شهری متقاضی گردد و این موضوع در بند ۳ تفاهم‌نامه مورخ ۴ /۸/۹۴ فی‌مابین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و سازمان ملی زمین و مسکن عرصه‌های جنگلی، بیشه‌های طبیعی، نهالستان‌های عمومی، پارک‌های جنگلی، ایستگاه‌های تولید بذر و جنگل‌های دست کاشت مادامی‌که برای کاربری‌های مربوط مورداستفاده قرار می‌گیرد نمایندگی آن با کلیه وظایف بر عهده وزارت جهاد کشاورزی (سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری)است درصورتی‌که وزارت راه و شهرسازی برای آن‌ها سند صادر کرده باشد، باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد و درصورتی‌که وزارت راه و شهرسازی برابر آن‌ها سند صادر کرده باشد آن‌ها را به نام سازمان جنگل‌ها تغییر نمایندگی نماید.

نعمتی در ادامه گفت: این اعتراضات باعث گردید موضوع جهت رسیدگی و طی فرایندهای قانونی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط عودت داده شود.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بعضی خطوط قرمز را رد کرده‌اند و تقاضای واگذاری جنگل را هم دارند که اگر بخواهیم جنگل را هم دودستی واگذار کنیم پس ما چکاره هستیم و کار ما چیست؟

توجه به اهمیت حفظ جنگل‌ها در خصوص جلسه این کمیسیون نوشت: توجیهی از این بدتر نداریم که در جلساتی که برای اجرای طرح‌های عمرانی از حریم جنگل‌ها دفاع می‌شود برخی مدیران با این توجیه که در گذشته هم‌چنین تخلفی صورت گرفته و درختی قطع شده است انتظار و توقع دارند تا امروز هم اجازه تخلف داده شود. البته که این توجیهی بسیار اشتباه و تخلفی مضاعف است و متأسفانه مدیران در استان کهگیلویه و بویراحمد به سهولت آب خوردن چنین توقعات غیرقانونی دارند.

در آن نشست رسمی وقتی معاون منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد اصرار دارد که ۱۴ هکتار از اراضی جنگلی شهر سی‌سخت را نمی‌توان تغییر کاربری داد و به پارک جنگلی یا هر چیز دیگر تبدیل کرد با هجمه سنگین برخی مدیران روبرو می‌شود که چرا درگذشته اجازه چنین کاری در شهر یاسوج داده شد و اکنون هم باید به همین دلیل اجازه چنین کاری داده شود.!

جالب اینجاست که راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد سند این مقدار از اراضی را اخذ کرده بود اما مسئولان منابع طبیعی خبری از آن نداشتند که در همان جلسه به دستور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مسئولان منابع طبیعی موظف به پیگیری و ابطال سند شدند.

آن‌گونه که تصاویر اینترنتی نشان می‌داد این ۱۴ هکتار اراضی پوشیده از جنگل‌های انبوه بود که در قانون سازمان جنگل‌ها کسی نمی‌تواند دخل و تصرفی در آن داشته باشد اما در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌راحتی برای تغییر کاربری آن‌ها به هر طریق سند صادر می‌شود و در یک پروسه زمانی ساخت‌وساز و ابنیه در آن ایجاد می‌شود.

اما مشکل بزرگ اینجاست که مسئولان منابع طبیعی هیچ خاک‌ریز و سنگری برای حفاظت از جنگل‌ها ندارند که اگر با پیشنهادات غیرقانونی موافقت نکنند خود باید به‌جای درخت‌ها و جنگل‌ها قربانی شوند و این‌گونه است که هرساله شاهد حوادث تلخ در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد هستیم.

حوادثی که از یک‌سو توسط سودجویان و منفعت‌طلبان و زمین‌خواران رقم می‌خورد و از سوی دیگر توسط مدیرانی که برای بقای جنگل‌های انبوه بلوط در کهگیلویه و بویراحمد هیچ دغدغه‌ای ندارند و با منابع طبیعی همکاری لازم را نمی‌کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد