تاریخ درج خبر : 1395/04/16
کد خبر : ۵۴۶۲۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -
چرا حضور گردشگران به رونق شهر یاسوج منجر نمی شود؟

فرهنگی که حاصل تلاشش را در کیسه زباله دور می‌ریزد!

تعطیلات عید فطر است و شهر یاسوج غرق شادی. ورودی و خروجیهای شهر از ازدحام جمعیت در حال انفجار است و هرجا چمنی است در آن چادر مسافرتی برپاست.نانوایی های شلوغ و سوپر مارکتها تا نیمه های شب باز هستند. پلیس مرتب در شهر گشت می زند که مبادا حادثه ای کام مسافران را تلخ کند.

پیست قایقرانی که بخش خصوصی وعده اش را داده بود نیز برای عید فطر افتتاح شده و بازگشت دوباره روخانه بشار به مسیر تاریخی و همیشگی اش زیبایی ورودی شهر را دو چندان کرده است.همه چیز این شهر در این شبها زیبا و چشم نواز است و هوای خنک  و سرد ساعت 9 شب این زیبایی را چندین برابر می کند. با همه این زیباییها  و علم به اینکه این گردشگران تا پایان تابستان همینگونه می آیند و می روند اما نمی دانم چرا به عنوان یک خبرنگار نمی توانم خوشحال باشم. ما مردمانی هستیم که به سختی نان در می آوریم. شهرمان جز گرانترین شهرهای ایران است. با اینکه درآمد مردم استان کهگیلویه وبویراحمد و شهر یاسوج از متوسط کشور پایین تر است اما مصرف کننده هایی هستیم که میزان مصرفمان از میانگین کشوری بیشتر است. یاسوج از نظر جمعیت مسافر در حال انفجار است و با اینکه بازارها رونق گرفته اما نمودش در زندگی مردم بسیار ناچیز است.آب خاک  وهوای یاسوج مثل طلا می ماند که همیشه خریدار دارد اما وضعیت معیشت مردم بهتر نمی شود.هنوز هم مردم دنبال مشاغل دولتی هستند.امشب با رفتن به یک جشن عروسی به یک نتیجه دیگر هم رسیدم و آن هم اینکه این شهر فقط برای خود ما شهرمهربانی نیست و البته این نامهربانی نیز به فرهنگها و باورهای غلط خودمان بر می گردد. آنان که از سرمایه گذاری در این شهر می ترسند باید نگرانیهایشان را کنار بگذارند چرا که در شهر یاسوج فقط خود ما و مردمان این شهر با نوع نگرشهایمان نمی توانیم موفق باشیم و برای کسانی که اندیشه اقتصادی و تلاش دارند سفره پر خیر و برکتی پهن است.

امشب من از یک جشن عروسی برگشتم که مانند دهها جشنی است که روزانه در این شهر برگزار می شود. جشنی بزرگ که بیش از هزار مهمان داشت. خانم ها و آقایانی ظرفهای بزرگ،شربت،شیرینی و میوه را میان جمعیت می چرخاندند و کیسه های زباله پشت سر هم از میوه ها ی نصفه خورده و شیرینی و شربتهای اضافه پر می شد.

میزهای غذا هم وضعیت بهتری نداشتند. وقتی رستوران خالی شد بیش از نیمی از غذاها روی میزها رها شدند.بشقابهای خرشت و کبابهایی که دست نخورده در سطل آشغال خالی می شد عذاب وجدانم می داد.در آن لحظه به هزاران گرسنه ای که در گوشه و کنار این شهر زندگی می کنند فکر نمی کردم فقط برایم سوال بود چگونه مردم شهر من حاضر می شوند حاصل تلاش و دسترنجشان اینگونه در کیسه های زباله  دور ریخته شود.میزبان  ما از تمکن بالایی برخوردار بود و شاید اصلا این مخارج و حتا قابلمه های بزرگ غذاهای اضافه به چشمش نیاید اما واقعیت این است این نوع جشنها در استان و شهر یاسوج مختص پولدارها نیست و همه افراد با هر نوع درآمد و شرایطی چنین جشنهایی می گیرند. برخیها زمین، ماشین، هست و نیستشان را می دهند تا چنین جشنهایی بگیرند حتی اگر به قیمت گرسنگی همه روزهای بعد از جشن  ازدواج باشد.

البته این ریخت و پاشها فقط در شادیها انجام نمی شود، در مراسم های عزاداری این هزینه ها بیشتر هم می شود و اغلب سعی می کنند سنگ تمام بگذارند و نتیجه این سنگ تمام ها نیز هزینه های میلیونی است که بر دوش صاحب عزا گذاشته می شود و هرکس هم نتواند یا نخواهد زیر بار این هزینه برود باید بار بزرگ حرفهای مردم را بر دوش بکشد.

اینها مسایلی است برای یک گردشگر بسیار زیبا به نظر می رسد اما برای من که در قلب این فرهنگ زندگی می کنم بسیار آزار دهنده است.

ما مردمانی هستیم که صبح تا غروب درب تمام ادارات را برای یک شغل دولتی می زنیم و هرکسی را در هر کجای این کشور می شناسیم برای یک شغل ساده و پیش پا افتاده با حقوق ناچیز دولتی واسطه می کنیم و شب لباسهای آنچنانی به تن می کنیم و به اندازه هزینه راه اندازی چند شغل آزاد به خودمان طلا آویزان می کنیم و در جشنها حاضر می شویم

بازارهای ما هر چه رونق می گیرد به جای آنکه کیفیت زندگی را بالاببریم جشنها و شیونهایمان را پرخرج تر و تجملاتی تر برگزار می کنیم.

این شهر غرق شادی، بازارهای پر ازدحام، چادرهای مسافرتی و رونق ظاهری نگرانم می کند. نگران تفکری هستم که به رغم شرایط سختی که بر همه اقتصاد این کشور حاکم است اما هنوز نتوانسته خودش را  با اوضاع وفق دهد.

نگران مردمی هستم  که هنوز گرسنگان دوروبرشان را ندیده اند و در هر جشن به اندازه شام یک شهر فقط غذا دور می ریزند.

نگران مردمی هستم که به جای اینکه بنشینند و راه حلی بیندیشند که از آب،خاک و هوای این شهر که حکم طلا دارد چگونه می تواند درآمد زایی کنند هنوز فقط مصرف کردن را می دانند و بس.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد