تاریخ درج خبر : 1395/04/17
کد خبر : ۵۴۶۳۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -
اقتصاد گردشگری، توسعه فراموش‌شده سی‌سخت

وقتی گردشگری سی‌سخت به دنیا نیامده به کما می‌رود

به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و عدم‌حمایت دستگاه‌های اجرایی ، ورود گردشگران تاکنون تأثیری در اقتصاد سی‌سخت نداشته است و کمبود امکانات و رشد گردشگران در آینده نزدیک سبب فرار گردشگران از این منطقه می‌شود.

sisakht---11

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، صنعت گردشگری به یکی از استراتژیک‌ترین منابع درآمدزایی و ارزآوری برای کشورها تبدیل‌شده و به چنان رشدی دست‌یافته که تعداد گردشگران بین‌المللی، بالغ‌بر یک میلیارد نفر یعنی یک‌هفتم جمعیت کره زمین رسیده است.

همچنین حدود یک‌ دوازدهم افراد شاغل جهان، یعنی بیش از 200 میلیون نفر در این حوزه مشغول به کار هستند. گسترش گردشگری، می‌تواند به صادرات فرهنگی منجر شود که این امر به‌ویژه در کشوری مثل ایران با سابقه باستانی و تمدنی کهن بیشتر به چشم خواهد آمد.

سهم ناچیز سی‌سخت از درآمد صنعت گردشگری

صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی جهان و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را برای جذب گردشگر، دارا است. برخی معتقدند توسعه صنعت گردشگری بهترین راهکار برای تقویت اقتصاد بدون نفت است؛ اما این موضوع همواره در حد شعار مانده و گام‌های عملی برای تحقق آن برداشته نشده است.

ایران در صنعت توریسم  در بین 184 کشور جهان، رتبه 147 را به خود اختصاص داده است.

اما سرزمین برف و آفتاب سی‌سخت مهم‌ترین شهر توریستی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

چشمه میشی، گوه گل، باغات دنا، منطقه بندان، گردنه بیژن، دشتک، بن‌رود ، چشمه سرد، طوف و منطقه تاگی از مهم‌ترین مناطق گردشگری شهرستان سی‌سخت است که هرساله پذیرایی گردشگران بسیاری است.

سال‌های زیادی از رونق گردشگری در شهر سی‌سخت نمی‌گذرد ولی با توجه به پیشرفت سیر صنعت توریسم و گردشگری در دنیا و در برخی از استان‌های برخوردار کشور، متأسفانه به‌رغم وجود طبیعت بکر و ظرفیت‌های گردشگری در این استان و به‌ویژه در شهر سی ‌سخت آن‌طور که بایدوشاید گردشگری در این شهر رونق نیافته است.

کمبود زیرساخت‌های گردشگری هرساله نه‌تنها سبب آسیب زدن به بافت شهری و طبیعی شهر سی‌سخت می‌شود بلکه نارضایتی مسافران و گردشگران نیز در پی دارد.

میراث فرهنگی چند سالی است که در تلاش است با واگذاری بخش رفاهی برخی از این مناطق به بخش خصوصی قسمتی از مشکلات این حوزه را برطرف کند ولی متأسفانه مشکلات به‌طورجدی برطرف نشده است.

نوپا بودن صنعت گردشگری در استان/ عدم طرح جامع گردشگری

صنعت گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد نوپا است و نیازمند توجه ویژه دولت در تخصیص اعتبارات به این استان است تا شاید گوشه‌ای از این مشکلات برطرف شود.

در صورت تهیه و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در سی‌سخت و استان کهگیلویه و بویراحمد سی‌سخت می‌تواند به‌عنوان قطب گردشگری جنوب کشور مطرح‌شده و سالانه سبب درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای افراد بومی منطقه و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی شود.

اما به دلیل فراهم نبودن این زیرساخت‌ها با اولین تعطیلات به‌ویژه تعطیلات عید سعید فطر دروازه ورودی شهر سی‌سخت به علت ترافیک سنگین قفل شده است و بسیاری از دوستداران طبیعت و این شهر زیبا سی‌سخت را ندیده مجبور به خداحافظی با این شهر زیبا هستند.

تنها هدیه گردشگران به سی‌سخت زباله است

قطعی آب، کمبود سرویس‌های بهداشتی و مکان‌های اسکان از مهم‌ترین مشکلاتی است که  مسافران و گردشگران در تعطیلات و سفر به شهر سی‌سخت با آن روبه‌رو هستند.

رهاسازی زباله‌ها در دل طبیعت و باغات سی‌سخت دل مردم این شهر و طبیعت دوستان را خون کرده و هرساله تنها درآمد سی سختی‌ها از حضور گردشگران همین زباله‌های رهاشده است.

مجید امیدی یکی از اهالی شهر سی‌سخت گفت: زباله تنها هدیه گردشگران به این شهر است و متأسفانه شهرداری نیز با سهل‌انگاری در عدم اقدام به‌موقع در جمع‌آوری این زباله‌ها سبب از بین رفتن زیبایی چهره شهر شده است.

وی با بیان اینکه به دلیل فراهم نکردن آب و امکانات مناسب در شهر برای گردشگران، مسافران با خاطره تلخی این شهر را ترک می‌کنند، بیان کرد: انتظار می‌رود مسئولان با تعهد کاری و صرف وقت و هزینه بیشتر خدمات مطلوب‌تری به مسافران ارائه دهند تا همین درآمد اندک از ورود گردشگران به شهر نیز از بین نرود.

خدمات گردشگری و رفاهی در سی‌سخت مطلوب نیست

سینا اسکندری یک گردشگر شیرازی است که کوه گل را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کرده است می‌گوید: من همیشه به این استان مسافرت می‌کنم ولی متأسفانه آن‌گونه که باید امکانات و زیرساخت‌ها در اینجا فراهم نیست و فضای کم برای اسکان خود یک معضل بزرگ برای ما گردشگران است.

این گردشگر بیان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه سی سخت دارای طبیعت بکر و بی‌نظیری است که مسئولان این استان می‌توانند با هزینه کمتری سبب رشد و توسعه و حتی درآمدزایی در این منطقه شوند.

وی با بیان اینکه بوی تعفن زباله در منطقه کوه گل دید هر بیننده‌ای را نسبت به مردم و مسئولان این استان بدبین می‌کند، گفت: زباله‌ها در این شهر ساماندهی نمی‌شود و این مسئله سبب فرار مسافران می‌شود.

کشورها و شهرهای توسعه‌یافته هرساله هزینه‌های بسیاری را صرف تبلیغات برای توسعه صنعت گردشگری و توریسم می‌کنند و از این طریق گردشگر هدف خود را انتخاب و جذب می‌کنند.

مدیریت گردشگری وظیفه بازاریابی گردشگری را نیز بر عهده دارد که مدیران استانی می‌توانند محصولات بومی و محلی این شهر و استان را به سایر مناطق دیگر صادر کنند و سبب ایجاد اشتغال و توسعه شوند.

جاذبه‌های گردشگری سی‌سخت جایگزین جاذبه‌های گردشگری مصنوعی

کمبود واحدهای اسکان مسافران، مشکلات ترافیکی، قطعی آب و فراهم نبودن زیرساخت‌های گردشگری داد مسافران و گردشگران را به صدا درآورده است و اگر مسئولان چاره‌ای نی اندیشند شاید سی‌سخت مقصد بعدی این گردشگران نباشد.

در کشور ایران سالانه هزینه‌های بسیار صرف جاذبه‌های گردشگری مصنوعی می‌شود و شهر سی‌سخت با دارا بودن جاذبه‌های بکر و طبیعی  دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی است و می‌توان  با توسعه زیرساخت‌ها و توجه ویژه به قابلیت‌ها، این منطقه را به قطب گردشگری توریستی  جنوب کشور تبدیل کرد و برای رونق و توسعه صنعت گردشگری باید مسئولان کشوری  در جهت فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات لازم با تخصیص اعتبارات ملی  توجه خاص و ویژه‌ای به این منطقه  داشته باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد