تاریخ درج خبر : 1395/04/17
کد خبر : ۵۴۶۳۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -
فرمانده حفاظت منابع طبیعی آستان انتقاد کرد:

بی‌توجهی به ماده 47 قانون حفاظت جنگل‌ها در کهگیلویه و بویراحمد/ دستگاه‌هایی که مسئولیت‌پذیر نیستند

فرمانده حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از بی‌مسئولیتی ادارات کهگیلویه و بویراحمد در هنگام آتش‌سوزی جنگل‌ها انتقاد کرد.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، محمدرحیم برزمند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سالانه مقداری از جنگل‌ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد به دلایل مختلف در آتش می‌سوزد، اظهار کرد: باید با برنامه‌ریزی و همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها اجازه خسارات بیشتر را ندهیم.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان گفت: به‌غیراز منابع طبیعی همه دستگاه‌ها در کشور و در استان ما وظیفه همکاری در هنگام ایجاد بحران در جنگل‌ها ازجمله در مواقع آتش‌سوزی را دارند.

این مسئول گفت: اما در استان ما بسیاری از مسئولان و دستگاه‌ها و ادارات فکر می‌کنند تنها منابع طبیعی است که در چنین مواقعی وظیفه بر عهده دارد و هرگونه وظیفه‌ای از آن‌ها ساقط است.

وی این نگاه را بسیار خطرناک دانست و گفت: طبق ماده 47 قانون حفظ جنگل‌ها و مراتع؛ باید همه دستگاه‌ها در مواقع لزوم و هنگام بحران‌ها وارد عمل شوند درحالی‌که در استان ما بی‌توجهی به این ماده‌قانونی می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اگر دستگاه‌ها و ادارات به کمک ما نیایند در آینده مشکلات بیشتری خواهیم داشت و جنگل‌ها بیش‌ازپیش در معرض نابودی قرار می‌گیرند.

وی یکی از علل آتش‌سوزی‌ها را در استان مربوط به حضور گردشگران دانست و گفت: در آتش‌سوزی‌های اخیر که در تعطیلات عید فطر در استان رخ داد به‌خوبی رد گردشگران در این حوادث قابل‌مشاهده بود.

برزمند افزود: در قسمت‌هایی از جنگل و مراتع توسط گردشگران آتشی روشن ‌شده بود که پس از اتمام کار آن را خاموش نکرده بودند و همین موجب سوختن بخشی از جنگل‌ها در مناطق مختلف ازجمله در شهرستان‌های بویراحمد و دنا شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان یادآور شد: مردم استان نیز باید خودشان نسبت به نگهداری از جنگل‌ها مصمم باشند و اگر درجایی افرادی با بی‌مبالاتی در حال ایجاد آتش‌سوزی بودند مورد بازخواست مردم قرار گیرند تا شاهد این حوادث تلخ در قلب جنگل‌های استان نباشیم.

وی درخت بلوط را الگوی ایستادگی و مظهر زیبایی دانست و گفت: اگر با این درختان برخورد مناسبی داشته باشیم آینده استان در بحث گردشگری روشن خواهد بود و در صورت از بین بردن این سرمایه باید گفت که دیگر ظرفیت و توانی برای گسترش و بسط گردشگری در استان نداریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد