تاریخ درج خبر : 1395/04/18
کد خبر : ۵۴۶۴۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -
شیرین بانو زرین

بزرگترین تونل جنوب کشور در محاصره تاریکی و گازهای سمی

photo_2016-07-09_05-58-33تصادفات،مشکلات تنفسی و دلهره  همراه همیشگی مسافران و رانندگان  در هنگام عبور از بزرگترین تونل جنوب کشور  شده است.

جاده یاسوج – بابامیدان یکی از جاده های ملی و ترانزیتی کشور است که جنوب را به مرکز کشور متصل می کند.در مسیر این جاده ۹ تونل که بزرگترین آنها با شماره های ۴ به طول یک هزار و هفده متر و شماره ۵ آن به طول ۲ هزار و ۹ متر حفرشده که در تاریکی مطلق است.

تاریکی موجب بروز تصادفات و ناامن شدن این مسیر شده است.نبود تهویه نیز موجب جمع شدن مواد خطرناک و مضر سلامتی انسان همچون مونواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، گوگرد، کربن و رسوبات سرب ناشی از دود کامیون های باربری و سایر وسایل نقلیه شده و تردد در این جاده را دشوار کرده است. بسیاری از رانندگان بر اثر عدم آگاهی با شیشه های های پایین و استنشاق این همه مواد سمی از این مسیر می گذرند که بی شک آسیبی برای سلامتی سیستم تنفسی آنهاست.
بر اساس استاندارهای جهانی تهویه و روشنایی دو فاکتور مهم برای یک تونل محسوب می شود که در این جاده نبود روشنایی و آلودگی بیش از حد سبب سلب آرامش و امنیت و سلامت مسافران شده است.همچنین در هنگام بروز حادثه مانع رسیدگی به موقع به حال مصدومان توسط نیروهای امدادی می شود.

طبق آمارها سالانه حدود یکی میلیون و783 هزار و 683 دستگاه خود رو در مسیر رفت حدود یک میلیون و 949 هزار و 254 دستگاه خودرو در مسیر برگشت در این محدوده تردد می کند که 12 درصد آنها وسیله نقلیه سنگین است.ضمن اینکه این تعداد بالاخص در  فصل تابستان که با وجود مسافران خارج از استان ، افزایش خواهد داشت.
با توجه به مشکلات از زمان بهره برداری تاکنون همچنان این تونل ها در این محور و مسیر میزبان مهمانان،مسافران و گردشگران استان با بدترین وضعیت ممکن است.
رانندگانی که هر روز در این مسیر تردد دارندمعتقدند اگر برای لقمه ای نان نبود این همه سختی وناامنی را تحمل نمی کردند. بسیاری از آنها دچار آلرژی و مشکلات تنفسی شده اند.این رانندگان نسبت به اینکه سیستم تهویه ای این تونل ها به چه روشی صورت می گیرد اعتراض کرده اند.

آیا هنوز مسئولین اداره راه و شهرسازی می خواهند کمبود اعتبار و سرقت کابل های برق را در این تونل ها علت مختل شدن روشنایی و ایجاد سیستم تهویه هوا عنوان کنند؟
آیا مشخص نشدن اینکه این محور تحویل اداره کل راه و شهرسازی نشده است و نمی تواند اعتبار بگذارد باید دلیل ناامنی و آسیب ها باشد.؟
امنیت این تونل ها با استان فارس  است یا کهگیلویه و بویراحمد؟
در تاریخ 1392/2/30 معاون راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد وقتی پول نیست کاری  انجام نمی شود. آیا ضمانت جان و سلامتی و استرس و دلهره مسافران با نبود اعتبار برابری می کند؟
آیا این جواب درست و قانع کننده ای برای کودکان -سالخوردگان،شاغلان این مسیر و بیماران تنفسی است که درسال ۱۳۹۱ مبلغ ۶۰ میلیون تومان کابل خریدداری شد و به سرقت رفت .

آیا برای استانی با همه جاذبه های گردشگری که بر روی گردشگری تبلیغ گسترده می کند باید خرید دو ترانسفورماتور 150 میلیون تومانی برای سازمان مدیریت راه و شهرسازی دغدغه شود؟و جوابشان این باشد که پیگیری کرده اند و بی نتیجه مانده اند.
آیا مسئولین این منطقه محروم به فکر قشر زحمت کش راننده و کسانی که در این مسیر روزگار و روزی خود را با شغل شریف رانندگی سپری می کنندهستند؟
آیا تاکسی های برون شهری و کامیون هایی که بار آنها اکثر مایحتاج مردم را تأمین می کند. و در گذشته از جاده ای پراز پیچ در برف و بوران عبور می کردند و منتظر و خوشحال از راه اندازی تونل ها بودند.اینک همان جاده پر پیچ و خم را بر این شرایط ترجیح نمی دهند؟
محور بابامیدان به یاسوج در سفر مقام معظم رهبری در خردادماه سال ۱۳۷۳به این استان شروع شد و بعد از ۱۷ سال به بهره برداری رسید.که از همان ابتدای بهره برداری دچار این معظلات و مشکلات بوده است.
رفع و رسیدگی این فاجعه زیست محیطی که سالهاست باعث آسیب جدی به مردم این استان شده نیازمند تدبیر و عزم جدی مسئولین است و باتوجه به سفر هیئت دولت تدبیر وامید و ریاست جمهوری امیدواریم مسئولین استانی این قضیه رابه جد پیگیری کرده وجواب قانع کننده ای برای مردم این استان داشته باشند.

یادآوری می شود “استنشاق‌ دود، گاز (مثل‌ مونوکسید کربن‌) یا بخارهای‌ سمی‌، می‌تواند کشنده‌ باشد. غلظت‌ اکسیژن‌ در بافت‌های‌ بدن‌ بیماری‌ که‌ گازی‌ را استنشاق‌ کرده‌ پایین‌ می‌آید. گازهایی‌ که‌ در یک‌ محفظه‌ بسته‌ تشکیل‌ می‌شوند، سریعاً هر کسی‌ را که‌ به‌ وسایل‌ محافظتی‌ مجهز نباشد، از پا در می‌آورند.
استنشاق‌ ‌مونوکسید کربن‌ گازی‌ سمی‌ است‌ این‌ گاز مستقیماً روی‌ گلبول‌های‌ قرمز خون‌ اثر می‌کند و مانع‌ از انتقال‌ اکسیژن‌ توسط‌ این‌ سلول‌ها به‌ بافت‌های‌ بدن‌ می‌شود. استنشاق‌ مقادیر زیاد این‌ گاز (مثلاً وقتی‌ که‌ دود یا گازهای‌ خارج‌ شده‌ از اگزوز اتومبیل‌ در یک‌ فضای‌ بسته‌ تجمع‌ پیدا می‌کند) می‌تواند سریعاً کشنده‌ باشد.وهمچنین می‌تواند منجر به‌ مسمومیت‌ شود. مونوکسید کربن‌، بو یا طعم ندارد. و یکی از خطرناکترین گازهاست.”

کارمند دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هادی گفت:

  با سلام،عالی بود،توصیه میکنم به وبلاگ(sarzaminehdownload.blogsky.com)سر بزنید زیرا:
  دانلود تمام آهنگ ها و کلیپ های حامد زمانی
  دانلود انواع نرم افزار و بازی اندروید
  دانلود انواع نرم افزار و بازی کامپیوتر
  دانلود آهنگ های مختلف
  دانلود تصاویر مختلف
  دانلود کلیپ های ورزشی،مذهبی،مستند،انیمیشن و…
  درضمن تمام فایل های این وبلاگ کاملا رایگان است.

پربازديد