تاریخ درج خبر : 1395/04/18
کد خبر : ۵۴۶۴۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -
وقتی مشکل تبدیل به مسئله می‌شود

یک بام و دو هوای مسئولان در ترمیم یک لوله شکسته/ بلاتکلیفی روستاهای مهریان و بلهزار

مشکلی امروز این بلوار نه در روزهای بارانی بلکه در گرم‌ترین روز سال که بیش از همه خودنمایی می‌کند انباشت بیش‌ازاندازه آب در این بلوار به دلایل نداشتن آبراه مناسب بوده که در برخی از مواقع باعث رفت آمد کُند خودروها و حتی تصادف در این جاده شده و آسیب‌های جدی را به شهروندان تحمیل کرده است.

به گزارش سایت استان به نقل از بویرخبر، استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شرایط محیطی و کوهستانی بودن، از نعمت جاده‌های استاندارد و ایمن بی‌بهره بوده و شاید همین امر باعث محرومیت کهنه و تاریخی استان از ادوار گذشته تاکنون بوده است.

وقتی هیچ‌چیز جای خودش نیست

ایمن بودن جاده‌های شهر نوپای یاسوج مرکز این استان که یکی از قطب‌های گردشگری جنوب ایران محسوب می‌شود به دلیل قرار داشتن در مسیر راه‌های ارتباطی استان‌های اصفهان، یزد و شیراز، از اهمیت خاصی برخوردار است و یکی از احتیاجات اساسی محسوب می‌شود.

اما در این مطلب، نگاه ما به مشکلات شهر یاسوج نبوده بلکه به عمده مشکلاتی است که در حال حاضر گریبان حاشیه‌های این شهر و ساکنان آن را گرفته است.

بین‌شهری لقبی برای مظلومیت

یکی از مناطق خوش آب‌وهوا در حاشیه شهر یاسوج که امروزه به آماج خانه‌سازی و حاشیه‌نشینی در اطراف مرکز استان نیز بدل شده، روستاهای مهریان و بلهزار در پنج کیلومتری مرکز استان بوده که به‌واسطه وجود تنگه زیبای مهریان به‌عنوان یک‌قطب مهم در صنعت توریسم محسوب شده و قرار گرفتن آن‌ها در مسیر راه‌های مواصلاتی یاسوج به استان‌های، یزد، اصفهان، شیراز و شهر توریستی سی سخت، این روستاها را به‌عنوان یک منطقه مهم با بار ترافیکی زیاد معرفی کرده است.

مشکل اساسی این دو روستا که آن‌ها را نیز بین‌الشهرین نیز می‌نامند قرار گرفتن در بین دو شهر یاسوج و مادوان بوده که خدمات در این منطقه را بلاتکلیف کرده و هنوز بعد از قریب چهار سال معلوم نیست که این روستا جزء کدام شهر هستند و هنوز بلاتکلیف‌اند.

m & b (4)

بلواری مخوف در حاشیه مرکز استان

این دو روستا که در امتداد یک خط قائم در فاصله 10 کیلومتری هم دیگر قرار دارند امروزه آماج مشکلات بی‌شماری حتی در ایام تعطیلات تابستان هستند.

از طرف دیگر وجود یک بلوار به درازی 10 کیلومتر از ابتدای روستای مهریان تا انتهای شهر مادوان این منطقه را به یک منطقه خطرناک تبدیل کرده و هرروز شاهد تصادفات بی‌شمار و حوادث ناگواری در این منطقه هستیم که همگی نشان از استاندار نبودن این بلوار دارد.

یکی از دلایل خطرناک بودن این بلوار نزدیکی خانه‌های مردم به این جاده بوده که صبغه‌ای قدیمی داشته و از طرف دیگر ناامنی این بلوار خود مزید بر علت شده که این مکان به یک مکان مخوف تبدیل شود.

رفت‌وآمد زیاد به‌واسطه قرار گرفتن در مسیر شهر توریستی سی سخت باعث شده تا روکش آسفالت این منطقه کهنه و فرسوده شود و به دلیل به وجود آمدن چاله‌چوله‌های زیاد در این مسیر، بعضاً شاهد اتفاقات و تصادفات ناگوار باشیم.

از طرفی دیگر بیوگرافی ناقص و عدیده این بلوار به‌واسطه کانال‌های هدایت‌کننده آب‌های روان که برای آبیاری زمین‌های پایین‌دست احداث‌شده خود مزید بر علتی بر ناامنی این بلوار است.

m & b (1)

دریاچه‌ای که همیشه خودنمایی می‌کند

این بلوار که در روزهای بارانی پاییز و زمستان و اویل بهار آماج انباشت آب و تبدیل‌شدن به یک دریاچه است امروز حتی در گرم‌ترین روزهای سال و در تابستان هم نیز یک دریاچه شده است.

m & b (5)

از مهم‌ترین مشکلات انباشت بیش‌ازاندازه آب در این بلوار نداشتن آبراه مناسب بوده که در برخی از مواقع باعث رفت آمد کُند خودروها و حتی تصادف در این جاده شده و آسیب‌های جدی را به شهروندان تحمیل کرده است.

m & b (2)

با توجه به حجم تردد و ترافیک بالای این منطقه، متأسفانه تاکنون اقدامی مؤثر برای حذف یا ساماندهی این مسائل صورت نگرفته و مسئولان استانی در زمانی نه‌چندان دور سعی بر تعریض جاده و ساخت پل‌های زیرگذر و روگذر برای این منطقه را داشته که هرکدام با گذر زمان و اغلب به دلیل نبود اعتبارات لازم به فراموشی سپرده شدند.

بلاتکلیفی درد بی‌درمان روستانشینان بلهزار و مهریان

بلاتکلیف ماندن روستاهای مهریان و بلهزار و قرار گرفتن آن‌ها بین دو شهر یاسوج و مادوان باعث شده تا به دلیل نداشتن مدیریت شهری و یا روستایی بالقوه، هرروز دچار مشکلاتی جدید شوند.

در ۴۸ ساعت گذشته که شلوغ‌ترین روزهای مرکز استان به دلیل ورود بیش از 400 هزار نفر مسافر تابستانه به یاسوج می‌گذرد و باعث دیدن دوباره کمبود زیرساخت‌ها شده‌ایم این موضوع در جاده مواصلاتی نگین زاگرس یا همان شهر توریستی سی سخت بیشتر از گذشته بر همه عیان شده است.

اما مشکل به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه در رفع این موضوع هر نهادی مشکل را بر گردن دیگری می‌نهد و از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می‌کند.

از طرفی دیگر فرهنگ‌سازی نشدن استفاده اصولی از جداول هدایت‌کننده آب‌های روان هنوز آن‌چنان‌که بایدوشاید در حاشیه‌های مرکز استان عملی نشده و برخی از شهروندان این جداول را به‌منزله سطل زباله و یا ریختن پسماند در آن می‌دانند.

کدام اداره مقصر است

معاون راهداری اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: کاری از دست راهداری ساخته نیست و باید آب و فاضلاب نسبت به ترمیم شبکه آب اقدام کند و ما هر کاری از دستمان برآمد انجام دادیم ولی راه به‌جایی نبردهایم.

علی‌شیر محمدی با بیان اینکه طی تماس تلفنی مشکل را به فرماندار شهرستان بویراحمد گزارش کرده‌ایم، افزود: مأموریت ما باز کردن بالا و پایین پل بود که این کار را انجام دادیم ولی باید آبفا بی‌تفاوت نباشد تا مشکل رفع شود.

وی با تأکید بر اینکه جاری شدن آب و همراه کردن فاضلاب جز اینکه برای گردشگران ناخوشایند و نازیباست، بسیار خطرناک است عنوان کرد: مسافران و گردشگران زیادی از این مسیر در حال تردد هستند و هرلحظه امکان تصادف وجود دارد.

راستی نگفتید کدام نهاد مقصر است

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد با ابراز بی‌اطلاعی از مشکلات این بلوار در روستای بلهزار گفت: نیروهای آبفای شهری در دور روز عید فطر به کمک شهرداری در پارک جنگلی و میراث فرهنگی و گردشگری در آب نهر کاکان رفته‌اند.

سید علی لدنی‌نژاد گفت: شکستگی در این بلوار وجود ندارد و انباشت آب در این بلوار مربوط به لوله کشاورزی بوده که چندین بار در ماه‌های اخیر شکسته که برخی فکر می‌کنند شبکه آب شرب است.

مطمئن نیستم خط انتقال آب کشاورزی باشد

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بویراحمد نیز در این زمینه گفت: از سالیان قدیم خط انتقال مربوط به مزارع پایین‌دست روستای بلهزار از زیر جاده رد می‌شود که طبق هماهنگی‌های انجام‌شده مسئولیت آن به عهده دهیاری روستا گذاشته شده است.

منوچهر محمدی با تأکید بر اینکه مطمئن نیستم خط انتقال آب کشاورزی بلهزار شکسته باشد، اظهار داشت: در صورت صحت این مسئله نیز رفع مشکل بر عهده دهیاری است.

اما این مشکلات در حالی رقم می‌خورد که نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد از آماده‌باش ستاد سفر این استان در آستانه تعطیلات عید فطر در تمامی دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های خدمات رسان خبر داده بود.

باید به مسئولان متذکر شد، قرار داشتن تنگه زیبای مهریان، پیست اسکی کاکان، تنگه گنجه‌ای، شهر زیبا و توریستی سی سخت و منطقه پرجمعیت و مهاجرپذیر شهر مادوان در این مسیر، باعث گردیده که این محور از ترافیکی بالاتر از حد استاندارد برخوردار باشد که چاره‌جویی و اقدام مؤثر دستگاه‌ها و مسئولان متولی امر راه‌سازی، بیش‌ازپیش ضروری به نظر می‌رسد که باید با اتخاذ تصمیمی مناسب علاوه بر کاستن از حجم ترافیک این منطقه از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد